Baťa 1599 Kč Foto: Archiv firem

Baťa 1599 Kč Foto: Archiv firem

Baťa 2399 Kč Foto: Archiv firem
Baťa 3599 Kč Foto: Archiv firem
Baťa 2399 Kč Foto: Archiv firem
CCC 999 Kč Foto: Archiv firem
50
Fotogalerie

Stylová perka patří k podzimu: Jak se boty Chelsea dostaly z honů do ulic?

Pokud hledáte univerzální boty na podzim, které se hodí k téměř jakémukoliv outfitu, a navíc jsou garancí toho, že jen tak nevyjdou z módy a vydrží vám pár let, sáhněte v obchodě jednoznačně po perkách neboli botách Chelsea. Kde a za kolik je nyní seženete?

Oblíbená perka s gumovou vsadkou u kotníků mají dlouhou historii. Jejich vznik se datuje k roku 1847, kdy je pro britskou královnu Viktorii vyvinul obuvník J. Sparkes-Hall. Model byl nejprve určen pouze královně, brzy se ale začal šířit mezi veřejností a hojně se využíval například během honů.

Označení Chelsea ale pochází z doby až o sto let později, konkrétně z éry Beatles. Protože Beatles jsou spjatí s londýnskou čtvrtí Chelsea, začalo se perkám říkat Chelsea boots nebo Beatle boots. Do té doby se tato obuv označovala jen jako elastická kotníková.

Jaké podoby mají boty Chelsea? Podívejte se na video:

Díky svému minimalistickému vzhledu se dají klasická perka nosit jak k elegantnímu oblečení, tak i k ležérnímu outfitu. Fungovat budou jak s džínami nebo klasickými kalhotami, tak i se sukněmi a šaty téměř všech délek. Při výběru rozhodně nic nezkazíte černou barvou, velmi oblíbené jsou ale i hnědé modely či béžové odstíny. Do popředí se také dostávají kousky nejen v bílých tónech, ale i ve výrazných barvách, ať už po celé ploše, nebo jen na podrážce. Také klasický vzhled už se rozšířil do více podob.

Boty Chelsea na podpatku

Typické boty Chelsea mají nízkou podešev i podpatek, tudíž jsou velmi pohodlné. V současnosti se ale do povědomí dostává i model s vysokým robustním podpatkem, který díky své šířce také skýtá pohodlí. Navíc opticky prodlužuje nohy, což je dělá ideálním kouskem k outfitu, ve kterém figuruje kratší sukně či skinny džíny.

Boty Chelsea na platformě

Velmi oblíbenými jsou tento podzim perka na mohutné platformě. Mohou být kotníčková, nosí se ale i vyšší varianty do půli lýtek, které skvěle vypadají k midi sukni. Právě u Chelsea bot s platformou se rozšířila verze s odlišnou barvou podrážky, a to od žluté přes růžovou, červenou i zelenou až například k béžové.

Něco navíc

Stejně jako se postupně mění tvar oblíbených perek, dochází i k proměnám povrchu. Jelikož jsou v kurzu zvířecí vzory, promítl se tento trend i do bot a mezi perky najdete zvířecí motivy nejen ve vzoru, ale i v plasticitě. Dalšími přidanými hodnotami u Chelsea bot bývají nejrůznější řetízky, přezky, spony či cvočky, které elegantnímu obutí dodávají lehce punkový a rebelský nádech.

Inspiraci najdete v naší galerii!

Doporučujeme

Články odjinud