Nebojte se při nezvyklých projevech navštívit gynekologa iStock

Nebojte se při nezvyklých projevech navštívit gynekologa iStock

Vaginální suchostí trpí i mladé ženy iStock
Mluvte o svých problémech s partnerem, není se za co stydět iStock
U žen po přechodu dochází v individuálně rozdílné době i k rozvoji poševní atrofie iStock
V případě potřeby vám lékař předepíše estrogeny iStock
6
Fotogalerie

Suchá vagína: Téma, o kterém nemluvíme ani s gynekologem

Snižující se hladina estrogenů je spojena nejen s návaly a osteoporózou, ale také se ztenčováním kůže zevních rodidel a zejména sliznice pochvy. Pro ženy to znamená její minimální zvlhčení i při stimulaci a bolestivý sexuální styk. Výsledek? Obtěžující potíže, které ve výsledku zhoršují naši psychiku a v důsledku toho i vztahy. Tento problém je ale naštěstí jednoduše řešitelný.

Příčina vaginální suchosti? 

Suchá vagína trápí ženy v každém věku, zvýšenou měrou ale ženy v přechodu a po přechodu. Je to proto, že pochva jako pohlavní orgán je významně ovlivňována hladinou ženského pohlavního hormonu estrogenu v krvi. Pokud je v krvi nízká hladina estrogenu, poševní sliznice se neobnovuje tak, jak by měla. 

Poševní atrofie neboli atrofická vaginitida

Když se poševní sliznice nedostatečně obnovuje, mluvíme o poševní atrofii. Co to konkrétně znamená? Poševní sliznice už neroste tak jako dříve, zeslabuje se její tloušťka, sliznice ztrácí svoji elasticitu i lubrikační, tedy zvlhčující schopnosti. Většinou to jde ruku v ruce s úbytkem glykogenu, složitého cukru, který je nezbytný pro život lactobacilů, které chrání pochvu před infekcí.

Jak se to projevuje? Poševním diskomfortem, zejména pálením, které může ženu trápit i v klidu, ale zhoršuje se po sexuálním styku. Ženu mohou trápit i opakované žlutavé výtoky. Na sliznici pochvy vznikají trhlinky a ranky, které jsou bolestivé.

Co to je vaginální fitness? Podívejte se na video:

Suchá vagína trápí i mladé ženy

Nedostatek estrogenů, který je mimo jiné příčinou suché vagíny, se může objevit i v reprodukčním věku – po porodu, u kojících žen, uživatelek čistě gestagenní antikoncepce nebo při některé léčbě. Pokud vás tedy trápí výše popsané obtíže, i když vám ještě není přes čtyřicet, nebojte se jít k lékaři a tento problém řešit. Jak? 

Krémy a další přípravky proti suché vagíně

Hlavní možností, jak tyto potíže řešit, je lokální podávání estrogenů.  Nabízejí se globule a krémy s estriolem. Dále je možné zakoupit si vaginální tabletky s dávkou 10 mikrogramů estradiolu. „Při rozvinutých příznacích je léčba zahajována 10–14 dní trvajícím každodenním podáváním jedné tablety či globule. Pak přecházíme do dlouhodobé udržovací fáze s aplikací dvakrát týdně,“ říká Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Další možností je hormonální substituční terapie. To vše je během na dlouhou trať. 

Okamžitou pomoc představují vaginální či zvlhčující krémy, které zakoupíte v lékárně. Na trhu jich je řada, například Vagisan, Ellen, Hydrofemin. Problém s nedostatečně zvlhčenou sliznicí přímo při sexu pomůže řešit lubrikační gel. Psychiku vám šetrně můžou pomoct srovnat například Bio Bachovky s názvem Menopauza.

Kdy navštívit lékaře

Nebojte se obrátit na lékaře, pokud máte jakýkoli z následujících projevů:

  1. suchost pochvy
  2. svědění v pochvě
  3. pálení v pochvě
  4. bolesti v pochvě
  5. bolestivý styk
  6. špinění či krvácení po styku

 

 

Doporučujeme

Články odjinud