Suchá vagína: Téma, o kterém nemluvíme ani s gynekologem

20. 6. 2018
Snižující se hladina estrogenů je spojena nejen s návaly a osteoporózou, ale také se ztenčováním kůže zevních rodidel a zejména sliznice pochvy. Pro ženy to znamená její minimální zvlhčení i při stimulaci a bolestivý sexuální styk. Výsledek? Obtěžující potíže, které ve výsledku zhoršují naši psychiku a v důsledku toho i vztahy. Tento problém je ale naštěstí jednoduše řešitelný.

Příčina vaginální suchosti? 

Suchá vagína trápí ženy v každém věku, zvýšenou měrou ale ženy v přechodu a po přechodu. Je to proto, že pochva jako pohlavní orgán je významně ovlivňována hladinou ženského pohlavního hormonu estrogenu v krvi. Pokud je v krvi nízká hladina estrogenu, poševní sliznice se neobnovuje tak, jak by měla. 

Poševní atrofie neboli atrofická vaginitida

Když se poševní sliznice nedostatečně obnovuje, mluvíme o poševní atrofii. Co to konkrétně znamená? Poševní sliznice už neroste tak jako dříve, zeslabuje se její tloušťka, sliznice ztrácí svoji elasticitu i lubrikační, tedy zvlhčující schopnosti. Většinou to jde ruku v ruce s úbytkem glykogenu, složitého cukru, který je nezbytný pro život lactobacilů, které chrání pochvu před infekcí.

Jak se to projevuje? Poševním diskomfortem, zejména pálením, které může ženu trápit i v klidu, ale zhoršuje se po sexuálním styku. Ženu mohou trápit i opakované žlutavé výtoky. Na sliznici pochvy vznikají trhlinky a ranky, které jsou bolestivé.

Co to je vaginální fitness? Podívejte se na video:

Suchá vagína trápí i mladé ženy

Nedostatek estrogenů, který je mimo jiné příčinou suché vagíny, se může objevit i v reprodukčním věku – po porodu, u kojících žen, uživatelek čistě gestagenní antikoncepce nebo při některé léčbě. Pokud vás tedy trápí výše popsané obtíže, i když vám ještě není přes čtyřicet, nebojte se jít k lékaři a tento problém řešit. Jak? 

Krémy a další přípravky proti suché vagíně

Hlavní možností, jak tyto potíže řešit, je lokální podávání estrogenů.  Nabízejí se globule a krémy s estriolem. Dále je možné zakoupit si vaginální tabletky s dávkou 10 mikrogramů estradiolu. „Při rozvinutých příznacích je léčba zahajována 10–14 dní trvajícím každodenním podáváním jedné tablety či globule. Pak přecházíme do dlouhodobé udržovací fáze s aplikací dvakrát týdně,“ říká Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Další možností je hormonální substituční terapie. To vše je během na dlouhou trať. 

Okamžitou pomoc představují vaginální či zvlhčující krémy, které zakoupíte v lékárně. Na trhu jich je řada, například Vagisan, Ellen, Hydrofemin. Problém s nedostatečně zvlhčenou sliznicí přímo při sexu pomůže řešit lubrikační gel. Psychiku vám šetrně můžou pomoct srovnat například Bio Bachovky s názvem Menopauza.

Kdy navštívit lékaře

Nebojte se obrátit na lékaře, pokud máte jakýkoli z následujících projevů:

  1. suchost pochvy
  2. svědění v pochvě
  3. pálení v pochvě
  4. bolesti v pochvě
  5. bolestivý styk
  6. špinění či krvácení po styku

 

 

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Vypadá to, že se nyní můžete dostat do situace, na kterou jste si zadělali už minulý týden. Přitom by stačilo málo, abyste se tomu obloukem vyhnuli. Pomůže vám, když se budete orientovat…

Nejčtenější články