Suchej únor je tu, přidejte se! Co znamená, jak probíhá a jak nás ovlivní měsíc bez alkoholu?

Mnoho Čechů balancuje na hranici alkoholismu, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Alkohol náš organismus zatěžuje šíleným způsobem, ten se nestíhá následně regenerovat. Zamysleme se v rámci akce zvané Suchej únor nad svým zdravím. K čemu všemu je pro tělo prospěšná abstinence alkoholu a jak moc se změní fungování našeho organismu, když Suchej únor absolvujete? Podívejte se na video v úvodu článku.

Co znamená Suchej únor

Suchej únor je kampaň, jejímž cílem je podnítit co nejvíce lidí k odřeknutí se alkoholu po dobu celého února. Vznikla roku 2013, kdy ji začala pořádat Liga otevřených mužů.

Za tímto zdánlivě jednoduchým gestem se skrývá hlubší smysl a význam: Není totiž náhoda, že pro tuto abstinenci byl zvolen právě únor. Jde o období, kdy vánoční a novoroční oslavy jsou už jen vzdálenou vzpomínkou a většina lidí začíná zvažovat svá novoroční předsevzetí. Suchej únor tak nabízí jedinečnou příležitost k reflexi nad vlastními návyky, zejména pokud jde o konzumaci alkoholu. Měsíc je sice poměrně krátký, ale právě v omezeném časovém rámci mohou účastníci zažít výzvy a přínosy dočasné abstinence.

Chcete-li se akce zúčastnit, je třeba se registrovat. Na stránkách organizátorů (od roku 2020 Suchej únor. z. ú.) najdete veškeré informace včetně rad, jak Suchej únor zvládnout, i když se obáváte, že bez alkoholu nedokážete vydržet.

Liga otevřených mužů

Liga otevřených mužů, která dala vzniknout iniciativě Suchej únor, je nezisková organizace, která se zaměřuje na témata spojená s mužským zdravím a chováním. Podobné iniciativy se v průběhu let objevily i v jiných zemích. V různých formách a pod různými názvy, jako například Dry January nebo Sober October, se nápad na měsíční odřeknutí se alkoholu stal populárním trendem po celém světě. Akce se v roce jejího vzniku (2013) zúčastnilo 100 mužů, dalšího ročníku se už účastnily i ženy.

K čemu je dobrá měsíční abstinence?

Podle psycholožky a nutriční poradkyně Mgr. Zuzany Červenkové Douchové je jakkoli dlouhá abstinence vždy výhodnější než konzumace alkoholických nápojů. Alkohol sice krátkodobě přináší psychické uvolnění, ale z dlouhodobého hlediska pozvolna narušuje psychiku a vytváří závislost.

Podívejte se na video v úvodu článku a dozvíte se více o prospěšnosti abstinence alkoholu na vaše zdraví. 

Co se stane, když se na měsíc zřeknete alkoholických nápojů:

 • reálně zjistíte, jak jste na tom se závislostí
 • získáte lepší spánek
 • budete mít více energie a příjemnější náladu
 • dokážete se více soustředit
 • zlepší se vám pleť
 • často dochází i k přirozené redukci váhy, protože alkohol je energeticky hodně bohatý a může přispívat ke vzniku nadváhy nebo obezity.

Jak přežít Suchej únor

Pokud se vám zdá obtížné vydržet měsíc bez alkoholu, zkuste pět tipů od psycholožky a nutriční poradkyně Mgr. Zuzany Červenkové Douchové:

 1. Připravte se na měsíc bez alkoholu jak psychicky, tak prakticky a soustřeďte se hlavně na první týden.
 2. Zbavte se veškerého alkoholu doma, který by vás mohl zbytečně lákat.
 3. Se zvládnutím či prevencí abstinenčních příznaků pomáhá dostatečný příjem nealkoholických tekutin. Obzvlášť výhodné jsou přírodní minerálky, které nemají žádné kalorie, zato doplňují tělu důležité minerální látky, což se hodí zejména při hubnutí a sportování (slabě a středně mineralizované vody jsou vhodnou součástí každodenního pitného režimu).
 4. Pokud pijete alkohol jako rituál k uvolnění, snížení stresu apod., připravte si předem jiné, náhradní rituály – například místo posezení večer se sklenkou vína půjdete na procházku nebo si zacvičíte, místo sezení v hospodě zajdete do kina. Můžete zkusit i nealkoholické drinky, které bývají až překvapivě chutné.
 5. Při pomyšlení na alkoholický nápoj se zaměstnejte nějakou příjemnou aktivitou, ideálně sportovní, která má pozitivní vliv na psychiku. 

Co s vámi udělá abstinence? 

Podle Červenkové Douchové záleží na obvyklé míře a četnosti konzumace alkoholu: čím více a častěji jste zvyklí pít alkoholické nápoje, tím větší a náročnější očekávejte výzvy, které s sebou jejich vynechání přináší. Pokud zvládnete první týden, kdy se mohou objevit abstinenční příznaky podobné kocovině nebo psychická rozladěnost, úzkosti, nespavost apod., pak další týdny už začnete pociťovat pozitivní účinky abstinence.

Jak na člověka působí alkohol?

Požitím alkoholických nápojů se do těla dostane etanol, který v malých dávkách krátkodobě způsobuje euforii. Na chvíli dokáže podle slov Doc. MUDr. Pavla Kohouta, Ph.D., přednosty interní kliniky 3. LF UK a FTN v Praze, přinést pocit štěstí, nezávislost a větší odvahu, dokáže působit jako antidepresivum. Ve větších dávkách však může přivodit depresi, ztrátu koordinace pohybů těla, sníženou vnímavost a reaktivitu, útlum rozumových schopností, případně agresivitu.

Etanol zpočátku zvyšuje chuť k jídlu, snižuje rychlost reakcí a zhoršuje motoriku. Na mozek etanol působí různými mechanismy – povzbudí a zároveň zklidní a otupí úzkost, snižuje vnímání bolesti, může tlumit aktivaci enzymů a hormonů, zhoršit schopnost neuronu zapínat a vypínat geny. Ovlivněním funkce mozku alkoholické nápoje zhoršují krátkodobou paměť (výpadek paměti, lidově okno) a schopnost úsudku.

Alkohol má i další negativní vlivy na naše zdraví:

 • nadměrné pití zvyšuje riziko vzniku rakoviny, vzniku onemocnění jater či slinivky
 • způsobuje zvýšené riziko náhlé srdeční smrti při kardiovaskulárním onemocnění
 • zvyšuje riziko sebevražd a agresivního chování
 • i když jste zdraví, alkohol vám bere energii – narušuje totiž spánek a způsobuje nespavost.

Doporučujeme

Články odjinud