Suchý únor, nesladký duben? Zřekněte se v dubnu cukru, kila půjdou dolů!

Suchý únor, nesladký duben? Zřekněte se v dubnu cukru, kila půjdou dolů!

Pokud jste držela suchý únor, pročistila jste tělo a možná i shodila pár kilo. Co po březnové pauze pokračovat nesladkým dubnem?

Alkohol povzbuzuje chuť k jídlu

Alkohol i cukr mají mnoho společného. Přinášejí nejen libé pocity, ale i prázdné kalorie, po čase i tučné kilogramy a také mohou škodit zdraví. Únorové vynechání alkoholu se mnohdy kladně projeví na úbytku hmotnosti ze dvou důvodů. Ubude část kalorií a také chuťový „stimulant“. Alkohol totiž prokazatelně povzbuzuje chuť k jídlu! Což dokázala kupříkladu studie vědců z Francis Crick Institute, kdy bylo na laboratorních myších prokázáno, že podaný alkohol aktivuje jisté oblasti v mozku, které zvyšují chuť k jídlu a současně zpomalují metabolismus a snižují energetický výdej.

Jak je to s nečokoládovými cukrovinkami? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Pryč s bezcennými kaloriemi

K nenásilné redukci minimálně několika kilogramů během měsíce dubna postačí, když se zaměříme na redukci potravin, do kterých se cukr průmyslově dodává. Není potřeba hned vynechávat přirozené zdroje sacharidů, jako je ovoce, zdravé přílohy a pečivo v rozumném množství. Cukry, které se do mnoha potravin průmyslově přidávají, odborníci často označují jako „prázdné kalorie“. Tedy kalorie bez přítomnosti jakékoli další nutriční hodnoty, například obsahu vitaminů, vlákniny či dalších bioaktivních látek. Přidaný cukr má zpravidla jedinou úlohu – zvýšit atraktivitu chuti, a tedy i prodej daného výrobku. Jaké zcela běžné potraviny ho obsahují v nezanedbatelném množství?

Pokračování 3 / 6

Zapomeňte na ochucené mléčné výrobky

Snídáte každé ráno běžný ovocný jogurt? Pokud ano, měli byste vědět, že kelímek doslazeného ochuceného jogurtu s běžným obsahem tuku mezi 3 a 4 g v sobě skrývá v průměru 25 g sacharidů. Oproti tomu stejně tučný bílý jogurt obsahuje pouhých 6 g v jogurtu přirozeně se vyskytujících sacharidů! Podobné je to i s různými ochucenými mléčnými nápoji, tvarohy a podobně. Pokud si během dubna dopřejete mléčné výrobky bez ochucení, snížíte i celkové množství přidaného tuku.

Pokračování 4 / 6

Cereální tyčinky nejsou jídlo, ale pochutina

Bohužel většina zdravě se tvářících cereálií a cereálních tyčinek obsahuje přidaný cukr. V některých případech však ve zdravě se tvářící formě, jako je kupříkladu med, obilné sirupy či koncentrované ovocné šťávy apod. Neslazené cereálie by zkrátka mnoho příznivců nenašly. Z tohoto pohledu lze mnoho druhů müsli tyčinek a cereálií zařadit spíše mezi pochutiny než potraviny.

Pokračování 5 / 6

Pozor na dochucovadla a hotová jídla!

Kečupy, marinády a dresinky na saláty či k masu se občas pochlubí nízkým obsahem tuku. To ale neznamená, že se vám v podobě podkožního tuku neuloží! Tato dochucovadla i řada hotových konzervovaných či instantních jídel obsahují značné množství přidaného cukru. A kde bývá u podobných potravin mnoho cukru, je často i velké množství soli, jež zadržuje vodu v těle. Je-li jí ve stravě hojnost, zdraví rozhodně neprospívá, i když jinak než cukr.

Pokračování 6 / 6

Sladkosti a sladké limonády jsou tabu

Asi netřeba zmiňovat, že veškeré sladké limonády i sladkosti, snad mimo vysokoprocentní čokolády, bychom si měli během nesladkého dubna odpustit. Kvůli vysokému podílu obsažených cukrů odborníci nedoporučují ani popíjení ovocných džusů, nektarů a řady zdravě se tvářících nápojů. Kupříkladu 2 dcl stoprocentního pomerančového džusu z koncentrátu obsahují až 18 g cukru. Přičemž do jedné čajové lžičky se vejdou 4 g cukru!

Doporučujeme

Články odjinud