Makovice sypající mák posloužily jako inspirace ke vzniku solničky.  Foto: iStockphoto.com

Makovice sypající mák posloužily jako inspirace ke vzniku solničky.  Foto: iStockphoto.com

Také nesnášíte, když musíte z oblečení či srsti zvířat odstraňovat bodláky? Georgese de Mestral také, ale dokázal to otočit tak, aby vytvořil praktickou věc. Foto: iStockphoto.com
Výzkumníci se inspirovali stavbou těla mořských dravců, zejména tělem mečouna. Foto: iStockphoto.com
Lotos odpuzuje nejen vodu, ale s ní i nečistoty ve vodě obsažené. Foto: iStockphoto.com
Gekoni umí lézt po svislých plochách či stropech, a to prakticky po jakémkoliv povrchu včetně skla. Foto: iStockphoto.com
5
Fotogalerie

Suchý zip, solnička, superplavky podle mečounů i další praktické vynálezy, inspirované přírodou

Příroda je nepřekonatelný konstruktér a inspirátor – ptáci mají tělo dokonale přizpůsobené k létání, ryby pro plavání, velbloud přežije v poušti až dva týdny bez kapky vody i šťavnaté stravy a mnoho druhů gekonů se může díky unikátní konstrukci končetin pohybovat po svislých plochách, či dokonce stropech, a to prakticky po jakémkoliv povrchu včetně skla! Které drobné praktické vynálezy byly inspirované zvířaty či rostlinami a jejich chováním?

Moderní solnička jako „makovička“

Raoul Heinrich Francé, autor knih Technické výkony rostlin a Rostlina jako vynálezce, průkopník bioniky,vědy, která propojuje poznatky biologie a techniky, je považován za vynálezce moderní solničky. Francé se nechal v konstrukci solničky, jež je s obměnami používaná dodnes, inspirovat makovicí. Z té se ve zralém stavu sypou zrnka máku naprosto stejně, jako vypadávají zrnka soli ze solničky.

Pokračování 2 / 5

Vynálezce suchého zipu inspiroval obyčejný lopuch

Listy lopuchu používají děti při hrách venku jako deštník, květní úbory pak skvěle poslouží k bitvám či škádlení děvčat. Perfektně totiž drží na tkaninách a ve vlasech. A právě těmito vlastnostmi byl fascinován švýcarský inženýr Georges de Mestral. Ten při venčení psa v alpských kopcích přišel na nápad uplatnit tyto zajímavé vlastnosti bodláku na speciálních tkaných páskách, jimž dnes říkáme suchý zip.

Pokračování 3 / 5

Mečouní superplavky

V roce 2008 se na trhu objevily naprosto unikátní plavky, tzv. LZR plavky, které slibovaly zlepšení plaveckých výkonů, konkrétně rychlosti plavce, o mnoho procent! Výkonnostní plavci z nich byli nadšení a potvrzovali jejich speciální vlastnosti. Firma Speedo je vyvíjela ve spolupráci s NASA, výzkumníci se inspirovali stavbou těla mořských dravců, zejména tělem mečouna. Plavky jsou velice lehké, bez jediného švu a mají schopnost přimknout se k tělu jako druhá kůže, což ovlivňuje proudění vody kolem těla. LZR plavky se stále zdokonalují a dají se koupit.

Pokračování 4 / 5

Samočisticí sklo inspirované posvátným lotosem

Lotos je půvabná vodní rostlina, kterou uctívají mnohé východní kultury a náboženství coby symbol čistoty. Rostlina totiž díky tenoučké voskové vrstvě s mikroskopickými hrbolky, jíž je potažená, odpuzuje nejen vodu, ale s ní i nečistoty ve vodě obsažené. Na rostlině tedy neulpí žádná špína, vše jednoduše steče. A právě tento princip aplikovali vědci z univerzity v Ohiu na skleněný povrch, a vytvořili tak sklo odpuzující nečistoty i vodu. Časem se tedy možná můžeme těšit na okna a vitríny, které nebude potřeba mýt a leštit!

Pokračování 5 / 5

Gekoní lepicí páska budoucnosti

Gekoni mají několik neobvyklých schopností, mezi něž u některých druhů patří také pohyb po svislých plochách či stropech, a to prakticky po jakémkoliv povrchu včetně skla. Gekon má totiž končetiny zkonstruované tak, že mu tuto neobyčejnou schopnost umožňují. Noha gekona je pokryta přilnavými mikroskopickými vlákny, která se na koncích dále větví, což zvětšuje plochu končetiny, přicházející do kontaktu s povrchem, po němž gekon leze. Pakliže se noha směrem k danému povrchu natočí pod určitým úhlem, dojde bez potíží k jejímu odlepení. Celý tento mechanismus inspiroval vědce k vývoji superlepivé, avšak i snadno odlepitelné pásky. Na finální výsledek si ještě budeme muset počkat, pokud se ale vše povede, bude to vítaný pomocník i při běžných pracích a drobných opravách v domácnosti.

Doporučujeme

Články odjinud