Sudoku omladí mozek až o deset let! Číselné hádanky mu pomáhají. Jak?

Sudoku omladí mozek až o deset let! Číselné hádanky mu pomáhají. Jak?

Inteligenci bohužel žádnou zaručenou metodou nezvýšíte, ale mozek můžete vycvičit v paměti! Ano, když budete mozek trénovat, pomůžete mu, aby byl delší dobu ve formě, a snížíte také riziko demence v pozdějším věku. Podle odborníků může být mozek šedesátníka, který luští sudoku, až o deset let mladší než toho, který neluští.

Posilovna pro mozek

Pokud to tak skutečně je, budu na tom asi dost špatně. Sice hodně čtu, ale luštění křížovek, natož sudoku, mě nejenže nebaví, ale ani trochu mi to nejde. Podle mého názoru na to musí mít člověk vlohy. Přitom nová studie, která byla publikovaná v International Journal of Geriatric Psychiatry, zjistila, že pravidelné luštění sudoku může zabránit kognitivnímu poklesu funkce mozku. Čím častěji tedy budete luštit sudoku ve věku nad 50 let, tím lepší bude funkce vašeho mozku.

Pokračování 2 / 3

Lepší rychlost a přesnost

Výzkumníci se zaměřili na testování paměti, pozornosti a uvažování. Zjistili, že čím častěji starší lidé řešili různé hádanky nebo luštili sudoku, tím lepší měli výsledky. Jejich mozkové funkce vykazovaly až o deset let mladší věk, než byl skutečný věk jedinců a také než stejně staří vrstevníci, kteří neluštili nic. V krátkodobých paměťových testech měli „luštitelé“ mozkovou funkci o osm let mladší, než byl reálný věk. „Zlepšení byla patrná zvláštně v rychlosti a přesnosti jejich výkonu a v některých případech bylo zlepšení skutečně velmi výrazné,“ řekla Anne Corbettová, vedoucí autorka výzkumu z University of Exeter.

Pokračování 3 / 3

Pomáhá i proti demenci?

Může tedy pravidelný mozkový trénink prostřednictvím sudoku ochránit mozek i před Alzheimerovou chorobou? Jak říká Anne Corbettová, neexistuje žádný přímý důkaz, že by takové hry dokázaly skutečně zabránit propuknutí demence nebo ji zbrzdit, ovšem jejich výzkum jasně podporuje předchozí zjištění, která naznačují, že pravidelné používání slovních a číselných hádanek pomáhá udržet naše mozky déle aktivní.

 „Hádanky typu sudoku můžou pomoct zlepšit pozornost, uvažování i paměť. Sílu našeho mozku můžeme posílit podobně, jako funguje i fyzické cvičení, protože i mozek je sval. Trik spočívá v tom, že mozek vyzýváme, aby byl pořád angažovaný. Bez ohledu na úkol, pokud bude dostatečně náročný, všechny oblasti mozku se začnou podílet na hledání řešení, což posiluje mozkové spoje a zlepší se tak kognitivní rezervy,“ uvedla Anne Corbettová.

Doporučujeme

Články odjinud