Šumava. Tipy na podzimní výlety pro celou rodinu

5. 10. 2014
Tajemná rašeliniště, místa, kde žijí vodníci, strašidelné tvrze... To všechno si vaše ratolesti určitě zamilují a budou se sem chtít zase vrátit. Největší český národní park toho totiž nabízí opravdu hodně nejen pro děti...

Šumavský národní park představuje naprosto rozlehlé území, jež se svým půvabem a nespočetným množstvím především přírodních památek řadí k nejnavštěvovanějším místům České republiky. Vítá jak pěší turisty, tak cyklisty, velké i malé návštěvníky. Právě pro ty malé je v parku připravena řada zážitkových tras s interaktivními a především didaktickými prvky. Pokud cestujete s těmi úplně nejmenšími členy rodiny, nemusíte se bát, protože Šumava je k takovým návštěvníkům velice přátelská. A kam se tedy máte se svými potomky nejen v kočárcích vydat? Vybírejte z našich tipů...

VZHŮRU DO TAJEMNÝCH ŠUMAVSKÝCH RAŠELINIŠŤ

Znáte skřítky Rašeliňáky? Že ne? Vydejte se společně s dětmi poznat jejich domov. Zhruba před deseti tisíci lety vznikly na Šumavě stovky malých i velkých rašelinišť, kterým říkáme slatě. Jde většinou o málo přístupná místa, protože skrývají vzácné druhy rostlin a živočichů. A právě tady, nerušen od lidí, žije tajemný skřítek.

Jeho úloha je velice důležitá – hlídá totiž, aby rašeliniště nikdy nevyschla, protože na jejich vodě závisí život celé Šumavy. Abychom získali představu, jak to v takových slatích vypadá, jsou na Šumavě zpřístupněna ta nejkrásnější rašeliniště, kam se můžete podívat i s těmi nejmenšími členy rodiny.

První z nich je Chalupská slať blízko vesničky Borová Lada a táhne se údolím Vydřího potoka až k bývalé osadě Šindlov. Další slatí je Jezerní slať, známé vrchovištní rašeliniště nedaleko křižovatky na Horskou Kvildu. Jde o nejstudenější místo České republiky s roční průměrnou teplotou 1 stupeň. Jako další doporučujeme Tříjezerní slať. Je nejmenší, ale o to malebnější, a to především díky třem malým jezírkům, podle kterých dostala i své jméno.

BUBO BUBO

Navštivte největší soví voliéru v České republice v Borových Ladech nedaleko Kvildy. Při návštěvnickém centru Bubo bubo najdete průchozí voliéru, v níž můžete pozorovat většinu zástupců šumavských sov, mimo jiné třeba nejvzácnějšího puštíka bělavého, dále výra velkého, sovu pálenou nebo sýce rousného. Budete procházet po dřevěném chodníku a přímo nad vašimi hlavami budou poletovat ptáci.

Toto „sovárium“ zároveň patří mezi nejnavštěvovanější místa Národního parku Šumava. Otevřeno je od začátku května do konce září každý den mimo pondělí. Úterý je navíc věnováno možnosti pozorování chování sov v době jejich největší aktivity, tedy večer či v noci, proto je otevírací doba prodloužena.

PRO MILOVNÍKY ŽELEZNICE

Pokud vaše děti milují vláčky, určitě při svém pobytu na Šumavě nevynechejte návštěvu NoŠ vého Údolí. Parta nadšenců sdružená ve spolku Pošumavská jižní dráha totiž na tomto místě vybudovala nejkratší mezinárodní železnici na světě. Během turistické sezony se zde můžete svézt replikou parní lokomotivy, šlapací drezínou, a navíc obdržíte pamětní jízdenku.

V jednom z historických vagonů najdete muzeum Pošumavských železnic, kde si můžete prohlédnout unikátní sbírku historických fotografií či velký 3D model bývalé osady Nové Údolí. Na děti tu čeká nejen pohádková stezka, ale také pohádková poštovna Pošumavské jižní dráhy. Odtud vám odešlou psaní s jedinečným poštovním razítkem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

ZA VYDRÝSKEM

Patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější šumavské trasy. Byla vybudována na původní svážní cestě, po které se sváželo dříví ze šumavských kalamit na konci 19. století.

Naučná stezka o délce 7 km je vedena podél toku řeky Vydry v jejím nejatraktivnějším úseku – kaňonu mezi Antýglem a Čeňkovou pilou. Stezka je nenáročná, ale pozor – platí na ní zákaz jízdy na kolech. Zhruba uprostřed celé trasy dorazíme k hojně navštěvované Turnerově chatě ze 30. let 20. století se sezonním výběhem s vydrou říční, od níž se děti jistě nebudou chtít odtrhnout.

Při procházce stezkou můžeme obdivovat řečiště plné žulových a rulových balvanů i zajímavých geologických útvarů, tzv. obřích hrnců neboli pravidelných prohlubní v některých balvanech, způsobených vířivým vymíláním vodou.

K PRAMENI VLTAVY

Procházka k pramenné oblasti naší nejdelší řeky je překrásná a velice pohodlná, ovšem musíte počítat s její délkou, která činí 14 kilometrů (po sedmi tam a zpátky). Pro děti ale tyto vzdálenosti nebývají žádným problémem. Nejmenší to v kočárku zvládnou snadno, o něco větší je možné poponést v dětských krosnách a děti školního věku mohou klidně po svých. Stezka je také vedena jako cyklotrasa.

Uměle vytvořená symbolická studánka tu vznikla v roce 1922 díky péči Klubu českých turistů, a sice svedením vody podzemním potrubím z jednoho z nejsilnějších přírodních pramenů řeky na svahu Černé hory. A věděli jste, že kolem pramene Vltavy procházel závěrečný úsek převaděčské trasy Kiliána Nowotného alias krále Šumavy? Je známá pod názvem „kanál 54“ a končila v Bavorském lese.

TO JE DIVOČINA!

Chcete poznat divokou přírodu? Haus zur Wildnis (v českém překladu Dům divočiny) vám to umožní. Návštěvnické centrum v německém Ludwigsthalu bylo otevřeno v roce 2006 a nabízí svým návštěvníkům informace o národních parcích Šumava na české a Bavorský les na německé straně. Expozice centra je zaměřena na popis návratu divočiny do těchto končin a zároveň poskytuje především rodinám s dětmi bohatý, povětšinou interaktivní program.

Odpočinout si zde můžete na pohodlných křeslech za zvuků lesa nebo si můžete zakoupit nejrůznější suvenýry v místním obchůdku. Při cestě k turistickému centru návštěvníci projdou areálem s výběhy divokých zvířat (například divocí koně, vlci) a zastavit se mohou třeba i v jeskyni z doby kamenné.

Vybrat si zde totiž můžete ze dvou tras – kratší kolem rysího výběhu a delší okolo kamenné jeskyně a výběhu vlků. Dům divočiny je otevřen celoročně a vstup je zdarma. Dostanete se sem vlakem, autobusem, ale i pěšky.

TÉMĚŘ KANADSKÁ POHÁDKA

Jestliže zavítáte k našim německým sousedům, rozhodně nevynechejte návštěvu Velkého javorového jezírka. Můžete absolvovat okružní cestu kolem jezírka nebo si odpočinout na vypůjčené lodičce. V těsné blízkosti jezera se však nachází ještě jedna zajímavost, která vám možná bude připadat trochu kýčovitá, ale dětem se zaručeně bude líbit – pohádkový les. Jde o kilometrový okruh vedený lesem, na němž se můžete zastavit u mnoha nejrůznějších pohádkových postaviček v životní velikosti. Některé z nich i mluví a hýbou se.


Článek vyšel v časopise Maminka.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Aktuálně prožíváte šťastné období a nic závažného neřešíte. Trable nehrozí v profesní sféře ani v osobní rodině. Ba právě naopak jste v hledáčku opačného pohlaví a děláte věci tak, jak…