Sušené ovoce: Proč se po něm může tloustnout? Můžeme ho jíst při hubnutí?

Máte rádi sušené ovoce a často si jej dáváte jako svačinku? Na první pohled je zdravé, chutné, lepší než čokoládová tyčinka. Výživový specialista Petr Havlíček ale upozorňuje, že s konzumací bychom to neměli z mnoha důvodů přehánět. Co nám jinak hrozí? Přesvědčte se sami na videu v úvodu článku.

Sacharid je sacharid

Sušené rozinky, banán a mango či jablíčko. Pochoutky, které známe z dětství. Někteří je milují a jiní je zase nemohou vystát. Pokud patříte mezi ty, které sušené ovoce mají každý den na svačinu, pak zpozorněte. 

Sušení, jak ovoce, zeleniny, tak i masa, je přirozený způsob konzervace potravin, při kterém dochází k minimální ztrátě živin. Proto sušené ovoce obsahuje řadu minerálů i vitamínů. Na druhou stranu se při sušení ovoce  odpaří voda, ovoce se tedy zhutní, a stává se tak výrazným zdrojem cukrů, tedy lépe řečeno jednoduchých sacharidů. Hrstečka sušeného ovoce je proto pořádná kalorická bomba. 

Na posezení je tedy velice snadné sníst křížaly z pěti jablek. Myslete proto na přiměřený příjem těchto pochutin, jelikož obsah fruktózy, který je přítomen, může vést k nárůstu vaší váhy. Dalším problémem je síra, ta může komplikovat život alergikům a astmatikům. Na další informace k sušenému ovoci se podívejte na videu v úvodu článku

Více užitečných rad v oblasti výživy a stravování najdete v pořadu Rozum v troubě na Mall.tv zde.

Doporučujeme

Články odjinud