Sušičky šetří prostor i čas

Sušičky šetří prostor i čas

První sušičky prádla na našem trhu nebyly moc šetrné k oblečení, a navíc vytočily elektroměr do slušné rychlosti. Dnešní modely těmito nectnostmi určitě netrpí a ti, kteří nevlastní prostornější balkon či zahradu stranou dopravních tepen nebo půdu, si mohou pohodlně vybrat.

Majitel moderní sušičky má k dispozici programy, které dovolí vybrat si mezi rychlostí sušení či ekonomikou provozu, v sušičce lze usušit třeba mokré boty, nebo dokonce hedvábí a vlnu – pakliže tedy máme sušičku s příslušným programem –, což dříve možné rozhodně nebylo. Pro ty, kteří kvůli úspoře místa volí raději pračku v kombinaci se sušičkou v jednom přístroji, se stále častěji nabízí možnost dvou spotřebičů od jednoho výrobce, kdy se oba dají umístit do jedné sestavy nad sebou.

CO JE K DISPOZICI

Jaké typy sušiček se na trhu momentálně nabízejí? Ještě pořád lze koupit ventilační sušičku, i když to je model určený spíš do komerčních prostor. U ní je horký vzduch s párou odváděn přes větrací trubici mimo místnost; pozor, nelze ji napojovat na komín ani na vzduchotechniku. Mezi výhody těchto sušiček patří cena i levnější provoz, nejpodstatnější nevýhodu představuje nutnost napojení odvodu ventilace mimo budovu.

Kondenzační sušičky s topným tělesem představují dnes už překonaný typ, který ale může doposud lákat cenou. U nich v uzavřeném obvodu proudí ohřátý vzduch bubnem přes sušené prádlo. Vodní páry se pak srážejí v kondenzátoru, odkud stéká voda do sběrné nádoby. Teplo uniká volně do prostoru. Sušičku je důležité umístit do chladnější místnosti, jinak se sníží účinnost a zvýší se provozní náklady. To patří také k nevýhodám. Mezi výhody jsme mohli donedávna počítat kratší dobu sušení než u typů s tepelným čerpadlem, dnes už to však nemusí být pravda.

Sušičky s tepelným čerpadlem fungují jako obrácené chladničky. Jejich hlavní výhodou je úspora energie, je ovšem potřeba počítat s údržbou kondenzátoru. Pračka se sušičkou má hlavní nevýhodu v tom, že porucha jednoho přístroje znamená odstavení i druhého, navíc bývá množství sušeného prádla menší než maximální náplň pračky a je nutné část vypraného prádla sušit zvlášť; cena jednoho přístroje je ovšem nižší než cena přístrojů dvou.

SPRÁVNÉ OVLÁDÁNÍ ZNAMENÁ ÚSPORY

Se sušičkou bychom měli zacházet podle návodu od výrobce, protože jen tak budeme moci využít všech jejích vlastností, navíc si ušetříme práci a elektrickou energii. Před sušením prádla v sušičce bychom měli dodržet doporučené otáčky odstředění prádla v pračce, protože například mezi prádlem odstředěným na 800 nebo 1600 ot./min je rozdíl v sušení asi půl hodiny. Rozdíl mezi levnějším a dražším modelem spočívá často v časovači, který sušičku jednoduše vypne po uplynutí dané doby, ty lepší jsou vybaveny elektronickou sondou, která dá pokyn, aby se přístroj automaticky vypnul, jakmile je prádlo uvnitř suché, či dokonce dosáhlo určitého stupně vlhkosti.

U těch prvních musíme počítat s tím, že vše budeme žehlit. Sušičky dražší mají programy i techniku, které pomačkání minimalizují. Pomáhá tomu tvar bubnu, struktura jeho vnitřního povrchu a perforace i jeho nepravidelný pohyb – to všechno dohromady umožní lepší proudění teplého vzduchu a tím i načechrání sušeného prádla. Dobrý je také systém proti mačkání prádla, jenž po dokončení cyklu prádlo čas od času s bubnem protočí a promíchá, aby se ještě více nepomačkalo. Velkou výhodou je u sušiček krátký regenerační program, který během chvíle dokáže zbavit oblečení nepříjemného zápachu kouře či přepáleného oleje. Využívá páru, s níž textil znovu dostaneme do kondice, aniž bychom ho museli prát.

KONTROLA CHYTRÝM TELEFONEM

O tom, s jakou energetickou spotřebou musíme u sušičky počítat, nás bude informovat energetický štítek, na němž je uvedena spotřeba energie za rok při sto šedesáti sušicích cyklech ve standardním programu s poloviční náplní bavlněným prádlem. Výběr sušičky bychom měli koordinovat s modelem pračky, který buďto už máme, nebo si budeme chtít pořídit. Usnadní nám to kombinaci obou přístrojů do věže nad sebou.

Výrobce s tím počítá i v návodech, jak v pračce odstřeďovat a jak potom sušit. To je docela důležité, protože seznam všech speciálních programů, které špičkové sušičky mají na repertoáru, je opravdu široký. Začíná to automatikou, která je tak dobrá, jak jsou příslušné senzory citlivé, existují programy na textil podle druhu, tedy například sportovní prádlo, outdoorové oblečení, nabízí se možnost volby podle druhu látky s požadavkem na konečnou úpravu, aby nebylo nutné oblečení žehlit.

Výrobci nabízejí také různé užitečné doplňky jako třeba koše, jež umožňují sušit věci, které není radno nechat v bubnu převalovat, například boty. Tady je nutné zmínit se o tom, že všechny textilie opatřené různými cvočky a kovovými ozdobami bychom měli sušit právě v koších nebo pracích sáčcích, protože tvrdý materiál je schopen za nějaký čas poškodit buben sušičky. Na trhu jsou ale i sušičky, které dovedou komunikovat s majitelem a přenést mu provozní údaje na chytrý telefon, tablet nebo počítač, popřípadě na centrální ovládací panel v domě. Můžeme tak na dálku sledovat a ovládat činnost přístroje.

Článek vyšel v časopise BYDLENÍ STAVBY REALITY

Doporučujeme

Články odjinud