Svaly nás udržují mladé a štíhlé, spalují tuky a chrání klouby | Foto: iStock

Foto: iStock

Svaly nás udržují mladé a štíhlé, spalují tuky a chrání klouby

My ženy chceme hubnout, proto držíme různé diety, a když už se hýbeme, volíme často kardio aktivity, abychom spalovaly hodně kalorií. Na svaly přitom zapomínáme. Což je chyba, protože svaly za nás hubnou, i když nic neděláme, navíc jsou důležité i pro naše zdraví.

Svaly, studnice zdraví a mládí

Laicky řečeno svaly jsou hlavní „hmotou“, která drží tělo pohromadě. Jsou-li svaly pevné a trénované, bývá to na nás nejen vidět, ale také se můžeme na své tělo i v pokročilejším věku mnohem více spolehnout. Svaly, o které pravidelným pohybem náležitě pečujeme, se nám odvděčují mnohým – udržují vzhled naší kůže svěží a hladký a do jisté míry chrání kosti a klouby. Pravidelná svalová práce (cvičení i fyzická práce) pozitivně ovlivňuje ukládání vápníku v kostech a má kladný vliv na krevní oběh i hladinu cholesterolu v krvi.

Ostatně i naše srdce je sval, jemuž sportování velmi prospívá. Srdce aktivního jedince mívá nižší klidový pulz, což je pro něj z hlediska opotřebení velice výhodné.

Tip na video: Cviky na štíhlá stehna a nohy

Pokračování 2 / 5

Bez pohybu chřadneme my i svaly

Kdyby měli naši předci takovou zdravotní péči, jako máme my, žili by zřejmě déle a stáří by se dožívali v lepší kondici, neboť se dle odborníků hýbali až o dvě třetiny více než my. Německý institut pro výzkum krevního oběhu a sportovního lékařství provedl v minulých letech výzkum, kdy mladé sportovně aktivní mediky „uložil“ na 9 dní do postele bez možnosti aktivního pohybu. Výsledek byl překvapující: výkonnost svalů klesla o 21 procent! Svalům zkrátka nesvědčí, když příliš odpočívají.

Pokračování 3 / 5

Židle zabíjí svaly

Asi největším zabijákem svalstva je obyčejná židle! Celodenní sezení a posedávání nám ničí páteř, omezuje dýchání, obratle postupně ztrácejí pružnost, svaly ochabují, zvláště pak na nohou a zádech. Před miliony let jsme se zvedli ze čtyř, abychom kráčeli či běhali. Židle, křesla, pohovky a sedačky plíživě mění naše báječně evolučně vyvinuté tělo k horšímu. Německý lékař a popularizátor zdravého životního stylu Ulrich Strunz jde ještě dále a tvrdí: „Dalšími vedlejšími účinky sezení jsou hemoroidy, pokřivené obratle, bolesti hlavy, křeče a potíže s ploténkami.“

Pokračování 4 / 5

Tuky se spalují ve svalech

Tuky se spalují ve svalech při nadbytku kyslíku. Množství „spálených“ tuků samozřejmě ovlivňuje nejen to, zda sportujeme v pomalém aerobním pásmu, kdy má naše tělo kyslíku dostatek, obrovský vliv má i objem svalové hmoty. Pokud máme dlouhodobě sedavé zaměstnání a naše svaly jsou opomíjené a netrénované, využívá organismus k získávání energie spíše sacharidy a tuků spalujeme málo. Je to pro tělo snadnější a rychlejší. Oproti tomu lidé pracující aktivně fyzicky, mají tělo nastavené tak, že využívají jako zdroj energie hlavně tuky, jinak by svou práci těžko zvládali. Dobrá zpráva je, že tyto procesy nejsou neměnné!

Pokračování 5 / 5

V tomto případě je změna skutečně život

Pakliže se na své svaly rozpomeneme a začneme je více aktivně používat, budeme kupříkladu sportovat, nebo dokonce změníme zaměstnání, lze hlavní palivo našeho těla změnit. Skvělou zprávou také je, že pravidelným tréninkem svalů stoupá v organismu množství enzymů, které odbourávají tuky.

Doporučujeme

Články odjinud