Svatá Korona existuje! Je ochránkyní před epidemiemi a morovými ranami

23. 4. 2020
Svatá Korona existuje! Je ochránkyní před epidemiemi a morovými ranami
Koronavirus připomněl téměř zapomenutou mučednici – svatou Koronu. Zemřela krutou smrtí, její život je opředen legendami. Kromě ochraně před pandemií pomáhá hazardním hráčům přijít k penězům.

Ochrana před morovými ranami

Kdysi patřila k oblíbeným svatým. Svatá Korona totiž byla uctívána jako patronka, která chrání svět před epidemiemi. V historii jich lidstvo zažilo mnoho, bez lékařské péče končily většinou tragicky. Není tedy divu, že lidé hledali útěchu ve víře, která v jejich životech hrála důležitou roli. Kromě epidemií chránila svatá Korona i před nepříznivým počasím, ale také je patronkou dobré investice, lovců pokladů a hráčů hazardních her.


O jejím životě toho není mnoho známo. Zbyly jen křesťanské legendy, které se ve vyprávění rozchází. Korona nebo také Stefanie (Korona je latinsky koruna, zatímco Stefanie pochází z řeckého slova stéphanos, které také znamená korunu) žila zhruba ve třetím století našeho letopočtu a Římané ji umučili společně se svatým Viktorem. Podle jedné legendy byli oba manželé a zemřeli, protože se odmítli vzdát své víry. V jiném příběhu zemřel první Viktor, který byl umučen, a Korona jako manželka jiného vojáka ho utěšovala a povzbuzovala.


I ona byla umučena, církevní prameny uvádí pravděpodobný rok smrti 177. „Když Korona dostala příkaz obětovat pohanským bohům, odpověděla prý: „Korona se jmenuji, a ty chceš, abych byla zbavena koruny?“ Velitelova krutá fantazie pak způsobila, že ji odsoudil k roztržení palmami. Za popravčí nástroj sloužily dvě násilím sehnuté palmy, ke každé byla pevně přivázána a jakmile byly stromy uvolněny, roztrhly ji,“ uvádí web catholica.cz, kde jsou uvedeny životopisy svatých. Proto bývá Korona vyobrazována mezi palmami.

První řecká legenda Viktora a Korony umisťuje jejich mučednictví do Damašku, později se však opakovala v různých variantách. „Vedle dnešního hlavního města Sýrie, o němž hovoří zejména řecké prameny, uvádějí latinské prameny jako místo možného úmrtí Antiochii na jihu dnešního Turecka, Alexandrii v Egyptě, Sicílii nebo Marseille,“ píše web cirkev.cz, který patronku jako jeden z prvních připomněl. Podle německého teologa, jsou legendy o Koroně propagované především mnichy v alpské oblasti. „Nejde o skutečnou historii Korony, jde spíše o příběhy zaměřené na prohloubení víry,“ vysvětluje Manfred Becker-Huberti.

Část ostatků je i v Čechách

Ostatky obou svatých se nacházejí v italské obci u pobřeží Jaderského moře v oblasti Marche v provincii Ancona v kostele, který jim byl zasvěcen v 6. století. O čtyři století později se relikvie dostaly do Cách a ve 14. století je císař Karel IV. nechal umístit do chrámu sv. Víta v Praze.

Odtud se část zřejmě dostala i do kostela svatého Jana Nepomuckého ve Staré Bělé. Kněz Bohuslav Novák se teď každý den k mučednici modlí, aby pomohla zastavit šíření současné pandemie nemoci Covid-19. Ani katedrála v Cáchách nezahálí – relikviář s ostatky Korony nechává restaurovat, aby získal ztracený lesk a po ukončení pandemie mohl být vystaven. Světice je uctívána kromě Česka ještě v Bavorsku a Dolním Rakousku, kde je také symbolem vytrvalosti ve víře. V malém městečku St. Corona am Wechsel se konají každoroční poutě sv. Korony. Věřící si připomínají tyto mučedníky 14. května a všichni doufají, že už v tuto dobu bude pandemie minulostí.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Profesní povinnosti jsou pro vás noční můrou a nevíte, jak je uchopit. Nadřízený na vás vyletí, protože jste nespolehlivé a děláte mnoho chyb. To je na začátek týdne silná rána a hodně…