Svátek svatého Štěpána je starší než Vánoce. Jaké platí tradice?

26. 12. 2021
Foto: Wikipedia.org
Svátek svatého Štěpána je starší než Vánoce. Jaké platí tradice? | Foto: Wikipedia.org
Zatímco Boží hod byl dnem, který patřil rodině, pohodě a odpočinku, druhý svátek vánoční patří vzpomínání na svatého Štěpána, ale i lidové zábavě, koledníkům, drůbeži a koním.

Na Štěpána není pána

26. prosince je druhý svátek vánoční a také svátek svatého Štěpána. Na rozdíl od Božího hodu se tento den nese v duchu bujarého veselí, protože chasa dostávala odměnu za celoroční službu a děti chodily na koledu. Výjimkou nebyly ani štěpánské taneční zábavy, které se někde udržely dodnes.

Oslavy svátku svatého Štěpána mají původ už ve starém Římě. Tehdy se ale nazývaly saturnálie na počest krále Saturna. Bylo to období, během něhož otroci získali na jeden týden svobodu. Mohli se stejně jako jejich páni opíjet, osopit se na ně a nemuseli poslouchat. U stolu jim páni dokonce posluhovali. Pak se ale s křesťanstvím začal v tuto dobu slavit svátek svatého Štěpána.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Lvi, většinu problémů řešíte ihned a neodkládáte je na později. V pracovní oblasti se perete za své místo na výsluní a nebojíte se ani větších výzev. Jen málokdo odolá vašemu šarmu a…