Dlouhý letní večer svatojánské noci najedete v kalendáři v předvečer svátku Jana Křtitele, tedy 23. června.

Dlouhý letní večer svatojánské noci najedete v kalendáři v předvečer svátku Jana Křtitele, tedy 23. června.

Během svatojánské noci je možné mluvit s duchy zemřelých, otevírají se brány do jiných světů a také k pokladům.
Potkat prý můžete hodné víly, skřítky a lesní bytosti, ale při chůzi lesem pozor na zlostné bludičky, které lákají lidi do bažin.
Asi nejsilněji pociťovali naši předci prolínání nadpřirozeného a reálného světa.
V dřívějších dobách měla svatojánská noc silný sexuální podtext.
7
Fotogalerie

Svatojánská noc je plná kouzel, magie a sexu. Tak si ji dnes užijte

Otevírají se poklady, byliny mají moc omladit, oheň očišťuje a na jedinou noc vznikají vztahy plné touhy a tělesné lásky. Nechte se očarovat magickou krásou svatojánské noci. Co od ní můžete čekat?

Svatojánská noc je z 23. na 24. června

Dlouhý letní večer svatojánské noci najdete v kalendáři v předvečer svátku Jana Křtitele, tedy 23. června. Časově se téměř kryje s letním slunovratem. Říká se, že se oslavami svatého Jana pokoušela křesťanská církev vytlačit divoké pohanské slavnosti probíhající během slunovratu. I tak však svatojánské noci zůstala většina její dávné mystiky. Jakou magií a kouzly je svatojánská noc nabitá? Čtěte dál.

Čím je svatojánská noc výjimečná podle vědmy Helen Stanku? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Svatojánská noc testovala manželství i přála vztahům na jednu noc

V dřívějších dobách měla svatojánská noc silný sexuální podtext. Mladé dívky sbíraly devatero bylin a kladly si je pod polštář, aby ve snu zahlédly tvář svého ženicha. Nevěsty zašívaly do límců svých snoubenců kapradí pro štěstí v manželství.

Zamilované dvojice prohazovaly věnec ze svatojánských bylinek ohněm, který se zapaloval na kopci za vesnicí. A když mladík věneček chytil, vědělo se, že manželství bude věrné. Snoubenci také ruku v ruce přeskakovali oheň, aby jejich manželství bylo šťastné. Mnoho zamilovaných odcházelo během svatojánské noci do lesů, možná hledat zlaté kapradí a pohádkový poklad, ale mnohem pravděpodobněji užít si uvolněný sex.

Traduje se, že magie svatojánské noci dávala vzniknout mnoha novým párům, často jen na tuto jedinou noc. Na trzích se prý dokonce velmi draze kupoval kořen mandragory, který sloužil k milostné magii.

Pokračování 3 / 4

Jak si užít sen noci svatojánské?

I když dnes zřejmě nebudete vařit elixír lásky z lučního kvítí, zkuste využít sílu bylin, které máte třeba v truhlíku na balkoně. A zakomponujte šalvěj, rozmarýn, koriandr, mátu, bazalku nebo tymián do receptu na pečené maso, salát či lahodnou zeleninovou polévku. Rozhodně si vyrobte také svatojánský ořechový likér!

Stůl ozdobte kyticí z kopretin, růží, chrp, fialek nebo zvonků. A když si milování ozdobíte něčím příjemně neobvyklým a překvapivým, bude se na příští svatojánskou noc těšit i váš partner.

Kdo se rád hýčká přírodní kosmetikou a věří v energii rostlin, nesmí zapomenout na rituální koupel z bylinek. Ideální jsou třezalka a mateřídouška, které omladí a posílí vaši kůži. Omládne i vaše duše, což se projeví na vnější fyzické kráse. Síle přírody však musíte věřit.

Pokračování 4 / 4

Pozor na bludičky a lesní žínky

Během svatojánské noci je také možné mluvit s duchy zemřelých, otevírají se brány do jiných světů a také k pokladům. Když zlaté kapradí anebo poklad najdete, naberte si však jen tolik, kolik unesete.

Potkat prý můžete hodné víly, skřítky a lesní bytosti, ale při chůzi lesem pozor na zlostné bludičky, které lákají lidi do bažin. Obzvlášť velký pozor by si měli dát pohlední mladí muži. Ty si někdy vyhlédnou lesní žínky. Věřilo se, že neopatrného mladíka utancují k smrti a jeho tělo roztrhají.

Věřte, čemu chcete, ale kouzlo letní procházky lesem podél šumící řeky, když cestu osvětlují jen lampičky světlušek, je pohádkově uhrančivé i v dnešní počítačové době. I když ještě nejsou prázdniny, astronomicky již léto začalo. Sbalte stan a užijte si krásnou svatojánskou noc!

NÁŠ TIP: Jaké dny jsou ještě vhodné pro rituály a čarování? Zjistíte to z této infografiky. Po kliknutí na název svátku se dostanete na další vhodné dny: 

Doporučujeme

Články odjinud