Světla Svozilová: Odpůrkyně Adiny Mandlové našla smrt v kartách

4. 3. 2022
Foto: archiv
Světla Svozilová: Odpůrkyně Adiny Mandlové našla smrt v kartách | Foto: archiv
Za první republiky bohužel pouze výjimečný herecký talent nestačil. Na vlastní kůži to pocítila Světla Svozilová, která se narodila do konkurence krásek, jako byly Adina Mandlová, Lída Baarová či Nataša Gollová. Svozilová jim svým vzhledem nemohla vůbec konkurovat, a tak se musela navždy smířit s menšími rolemi.

Talent od narození

Světla (na úvodní fotografii vpravo) se narodila v roce 1906 v Brně v rodině, která patřila mezi společenskou smetánku. Otec byl významným československým politikem a také novinářem. Brzo se rodina kvůli jeho kariéře přestěhovala do Prahy, kde Světla začala studovat gymnázium. Pak studium přerušila a přestoupila na konzervatoř.

Už odmalička se totiž ráda předváděla a jejího talentu si všimla i přítelkyně Stanislava Kostky Neumanna, která prohlásila, že by bylo škoda, kdyby ho Světla nevyužila. Vedle herectví úspěšně vystudovala i divadelní režii. Už během studia se začala objevovat na divadelních prknech a v roce 1927 přišla nabídka, která se neodmítá. Nastoupila do Osvobozeného divadla Voskovce a Wericha. Ti jí psali role přímo na tělo, a její talent tak naplno zazářil.

VIDEO: Jaká byla nejúspěšnější pohádka československé kinematografie?

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud se zklidníte a přestanete tlačit na pilu, máte před sebou dechberoucí víkendové zážitky a potažmo i poslední pracovní den. Jenomže to na sobě musíte hodně zapracovat a vzdát se divné…