Světu vládnou drby

19. 1. 2010
Světu vládnou drby
Jsou staré jako lidstvo samo. Vyměňovaly si je sběračky plodů a lovci mamutů už v pravěku. Stejně jako v 21. století i v jeskyních přicházela na přetřes žhavá milostná vzplanutí, srdcervoucí rozchody i více či méně uspokojivé majetkové poměry. Drby jsou zkrátka věčné a touha po nich nesmrtelná. Proč nás nahlížení do cizího soukromí tolik baví?

Ruku na srdce: Nikdy byste se zájmem nevyslechla historku o asistence ředitele, která prý randí s o deset let starším manažerem ze třetího patra? Unavují vás zvěsti, že manželství Brada Pitta a Angeliny Jolie visí na vlásku a hollywoodský krasavec bude možná zase single? S opovržením přepínáte seriál Super drbna na dokumentární cyklus o meších a lišejnících? Pokud jste na všechny výše uvedené otázky odpověděla ano, nečtěte dál. Pro všechny ostatní tu ale máme pár zaručených informací, které s čistým svědomím můžete poslat dál.Bulvární hyeny, nebo zachránci společnosti?

Den co den plní titulní strany novin na celém světě fotky celebrit a zprávy o jejich špatně utajené nevěře, drogových skandálech nebo hříšné minulosti. Tolik povyku a zbytečně pokácených stromů kvůli jedné nestřežené chvíli, hádce, zaváhání. Není to zbytečné? Každý přece někdy šlápne vedle... Ne, brání se vydavatelé bulvárních periodik, ale kupodivu také psychologové a sociologové. Drby, ať už jsou jejich předmětem hvězdy zábavního průmyslu nebo obyvatelé Horní Polní, nás učí, jak se zachovat v dané situaci, určují naše postavení ve společnosti a utvářejí vzájemné pouto mezi posluchačem a vypravěčem. Lidem, kteří právě nejsou v místnosti, jsou věnovány téměř dvě třetiny každodenní konverzace, což znamená více než dvě hodiny denně!

Své sousedy a některé kolegy z práce, které každé ráno míjíme ve dveřích, mnohdy ani neznáme jménem, jediné, co nás s nimi spojuje, je chodba, na které je potkáváme. Zato osudy celebrit známe překvapivě dobře. „Mladí lidé často drbou slavné osobnosti, usnadňuje jim to navázat kontakt. Je to jednoduchý způsob, jak najít společné téma a sblížit se,“ říká psycholožka Charlotte De Backer, která se specializuje na vliv celebrit na sociální interakci. Právě milostné trable hvězdného dua Brangelina vám tak mohou pomoct k lásce jako trám. „Hvězdné“ drby se osvědčily i jako mezigenerační lepidlo. Skandál amerického prezidenta Billa Clintona a jeho stážistky Moniky Lewinsky vyvolal pozdvižení mezi všemi věkovými kategoriemi. Kauza z Bílého domu zažehla vlnu diskusí o věrnosti a zbavila orální sex nálepky „tabu“. A i po letech vzbuzují jména Bill a Monica na tvářích potutelný úsměv a spiklenecké pomrkávání.

Na drbech nevidí nic špatného ani hollywoodský PR guru Michael Levine, jenž zastupoval takové hvězdy jako Michaela Jacksona nebo Barbru Streisand. Připouští, že klepy dovedou pěkně znepříjemnit život, ale rozhodně je nepovažuje za žádnou tragédii. „Je důležité, aby vám lidé říkali věci do očí, ale stejně důležité je, aby je říkali i za vašimi zády. Protože opakem lásky není nenávist, opakem lásky je lhostejnost,“ vysvětluje svůj postoj.

Zákaz drbů = profesionální sebevražda

Z fám a polopravd ale nemusí těžit jen slavné tváře. I osvíceným manažerům velkoryse přehlížejícím klepy, které o nich roznášejí jejich podřízení, se jejich taktika vyplácí. Drby jsou totiž poznávacím znamením fungující organizace. Slouží jako zpětná vazba a dokonalý obraz firemního světa. Doporučení psychologů všem bossům je proto prosté: „Nebuďte příliš tvrdí na zaměstnance, kteří si na vás stěžují.

Pomlouvání šéfa totiž upevňuje kolektiv.“ Vyprávět by o tom mohl trenér olympijských vítězů z roku 1980 Herb Brooks. Svým nelidským přístupem a stylem trénování, při němž hráči padali vyčerpáním a zvraceli krev, vyburcoval nezkušené americké hokejisty takovým způsobem, že nakonec porazili tehdy neporazitelný sovětský tým a dosáhli až na stupně vítězů. Zášť vůči nenáviděnému koučovi je spojila a hnala vpřed. „Byl to ten nejosamělejší rok v mém životě, ale nemohl jsem se nechat zastrašit tím, co si o mně hráči povídají,“ svěřil se po letech Brooks Kurtu Russellovi, který olympijským zlatem ověnčeného trenéra ztvárnil ve filmu Hokejový zázrak. Ostatně o tom, jaké je to být nepopulární, si mohli oba notovat. Brooksovy metody zažili na vlastní kůži i mladí hokejisté během natáčení. Nešlo totiž o profesionální herce a Russell se bál, že jejich výkon nebude dostatečně přesvědčivý. I na plátně společný nepřítel zafungoval, hráli jako jeden muž a svého „vůdce“ svorně proklínali.

Dvě strany mince

Sociální informace šířené o osobě v její nepřítomnosti, jak také může být drbání definováno, má kromě negativ i vědecky ověřené klady.

Naplňují odvěkou touhu po stabilním zázemí a pocitu bezpečí. Jedním ze způsobů, jak upevnit své postavení, je srovnávat se s těmi, kteří se mají ještě hůř. A protože při klasické výměně zdvořilostních frází se málokdo svěří, že má záletného manžela, nezbedné potomky a dluhy, kam se podívá, nezbývá než „klábosit“. Mizerie druhých nám pomáhá vyrovnat se vlastními problémy. Jakkoli morbidně to zní, je prokázáno, že ženám s rakovinou prsu psychicky pomáhá, když slyší o pacientkách, které trpí ještě víc. „Utěšují se tím, že ještě není tak zle, aby nemohlo být hůř, a díky tomu se cítí lépe,“ vysvětluje doktorka Sara Wert z univerzity v Yale.

Ve prospěch šíření „zaručených“ zpráv hraje i další fakt. Člověka, který nedrbe, považují jeho vrstevníci paradoxně za nedůvěryhodného, nepřátelského a nedůležitého. Jedním z důvodů je skutečnost, že drby obsahují cenné informace o pravidlech společnosti. Pokud je dotyčný nezná, automaticky je z celku vyčleněn, odcizuje se svému okolí, sám se stává outsiderem. Navíc se dobrovolně připravuje o další pozitiva: negativní vztah k oběti pomluv prolamuje hranice mezi lidmi, zvyšuje sebejistotu a kladný vliv má i na přátelství nebo milostný vztah. Drby dokážou být silným prostředkem manipulace a ten, kdo je umí obratně rozšiřovat, se ve společnosti lehce stane oblíbeným. Stejně snadno ale ti, co je rozhlašují nešikovně, upadnou v nemilost.

Nikdo nechce být označen za drbnu, ale drbat chce každý. Za špatnou pověstí drbů stojí především strach, že se staneme obětí dezinformací, ale také lháři, podvodníci a manipulátoři zneužívající naší důvěry. Aby objasnil, jak funguje řetěz drbů, použil profesor Eric Foster z Temple University k jeho znázornění matematických modelů. Díky nim zjistil, že čím větší počet článků je do řetězu zapojen, tím jsou lidé čestnější. Ve skupinách, jejichž členové spolu pravidelně sdíleli své názory, zážitky a pocity, nejenže jednotlivci nebyli v pokušení podvádět, ale pokud už se klamu dopustili, byli rychleji dopadeni. Naši předkové tak usínali s lehkou hlavou, odemčenými dveřmi a nebáli se, že jejich důvěřivosti někdo zneužije. Všechny ve svém okolí dobře znali. Vám ale doporučujeme zamknout raději na dva západy. Den co den totiž narážíme na spoustu podivínů, kteří nás mohou nemile překvapit a zmizet.

Drbu, drbeš, drbe

Přestože drby jsou často přisuzovány zástupkyním něžného pohlaví, v každé hospodě se lze přesvědčit, že páni tvorstva jim zdatně sekundují. Na obhajobu žen je pak nutné podotknout, že se častěji než muži musely přizpůsobovat novému sociálnímu prostředí. Ještě v dobách nedávno minulých doprovázely své vyvolené za prací i do jejich rodných domovů. Chtě nechtě se podřizovaly zákonům vyvdané rodiny, což vyžadovalo značnou komunikační obratnost. Zatímco muži se novým sociálním zvyklostem učili málokdy, ženy by bez jejich znalosti nepřežily.

Na šíření drbů a tendenci jim věřit přitom kupodivu nemá téměř žádný vliv to, jestli lidé znají pravou podstatu věci nebo ne. Informace z doslechu se jim zdají být přesvědčivější. A kde si zprávy z druhé ruky nejčastěji vyslechnete? V kadeřnictvích byste dnes už nepochodila, skutečnou líhní malých osobních senzací je zaměstnání. V omezeném prostoru, kde se setkává velké množství lidí, často prosáknou na povrch detaily, o kterých by snad raději nikdo neměl vědět. Žebříček „žhavých“ témat mají obě pohlaví podobný: patří mezi ně milostné zápletky, sexuální orientace, domácí neshody, peníze a zdraví. Ženy se však mohou pochlubit širším společenským záběrem na všech frontách. Obvykle disponují více důvěrníky, více přáteli a známými. Navíc nedělají rozdíly mezi posluchači, klevetí stejně se svými kamarády, milenci i manžely, zatímco muži si více „pokecají“ se svými drahými polovičkami než s kumpány z restauračních zařízení. Jedno je ale oběma společné, jedná-li se o potenciální partnery, neznají muži ani ženy bratra a drbou ostošest.

Mlčeti zlato neplatí

Spisovatel Oscar Wilde kdysi napsal: „Na světě je pouze jediná věc horší, než když se o člověku moc mluví, a to když se o něm nemluví vůbec.“ Takže až se vaše nevydařené rande se spolužákem stane tématem číslo jedna mezi přednáškami, nepropadejte panice a rozhodně se nepokoušejte uvést věci na pravou míru. Takové snahy mívají přesně opačný účinek. Zachovejte chladnou hlavu stejně jako editorka bulvárního blogu Gawker.com Jessica Coen, když objevila svou podobiznu vedle fotky párty girl Nicole Richie na straně šest v New York Post. „Na jednu stranu jsem byla označována za podlou mrchu, která kope za domácí i protihráče, na druhou stranu jsem jim ale najednou stála za to, aby o mně psali,“ říká a s patřičnou pýchou v hlase dodává: „Ten článek jsem si doma vystavila na ledničku.“

Autor:Iveta Vařečková

Nový časopis Juicy vyšel 30.12.2009

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nadřízený vás absolutně nešetří, dokonce vám plánuje další práci. Milí Kozorozi, rozhodně si neberte povinnosti nad rámec svých možností. Šéf nemá rozum, tak ho musíte mít vy. Tak náročné…

Nejčtenější články

Doporučujeme