Sychravé počasí a bolest v krku: Zabírá Priessnitzův obklad a další pomocníci! | Foto: iStock

Foto: iStock

Sychravé počasí a bolest v krku: Zabírá Priessnitzův obklad a další pomocníci!

Podzim se pomalu přihlásil o slovo a s ním nepříjemné sychravé počasí. V důsledku toho můžete být náchylnější k prochladnutí a bolesti v krku, ale také k angínám. Jak od sebe rozeznáte bolest v krku při nachlazení a angínu? A co na nepříjemné škrábání v krku opravdu platí?

Základní rozdíl je v původu nemoci

Pokud se zrovna pídíte po tom, zda vaše bolest v krku souvisí s pouhým nachlazením, nebo jde o angínu, je dobré vědět, v čem se tato dvě onemocnění liší. Největší a základní rozdíl je totiž v jejich vzniku. Zatímco zánět hltanu neboli faryngitida způsobující běžné škrábání v krku jsou virového původu, angínu způsobují bakterie rodu Streptococcus nebo Staphylococcus. Na virové onemocnění hltanu vám proto nebudou působit antibiotika, zatímco při angíně se bez nich pravděpodobně neobejdete.

Co vám účinně pomůže při bolesti v krku? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Liší se i průběh onemocnění

V případě zánětu hltanu a angíny existují ale také další podstatné rozdíly. Jedním z nejvýraznějších rozdílů je samotný průběh onemocnění. I když se vám první projevy nemoci mohou zdát nejdříve stejné nebo hodně podobné, angína způsobuje větší potíže. Při angíně totiž dochází kromě jiných obtíží navíc také k otoku mandlí, které jsou většinou pokryté bílými flíčky, často se přidávají také teploty a zimnice, únava, bolest hlavy a kloubů. Mohou vás potrápit ale také zvětšené mízní uzliny na krku, silný kašel a zhoršené dýchání.

Pokračování 3 / 5

Kdy jsme k angíně nejnáchylnější?

Angína ke všemu patří mezi nakažlivá onemocnění a přenáší se kapénkami. Nejnáchylnější k nákaze tímto onemocněním můžete být právě teď. Vzniká totiž nejčastěji vlivem střídání ročních období a výrazných klimatických změn. Obvyklé jsou ale také letní angíny v horkém počasí. Předcházet jim můžete mnoha způsoby. Nejdůležitější je pestrá strava, která vám zajistí dostatečný přísun vitamínů. Vyzkoušet můžete také postupné otužování. Nezapomínejte ale ani na pravidelný režim s dostatkem relaxace a odpočinku, který vám pomůže být odolnější. Stejná prevence platí i v případě nachlazení a zánětu hltanu.

Pokračování 4 / 5

Co vám uleví od bolesti v krku?

Od nežádoucí bolesti v krku vám podle odborníků uleví zejména klid na lůžku a zvýšený příjem tekutin. Pro větší úlevu můžete sáhnout také po různých léčivých přípravcích z lékárny. Na zánět hltanu při škrábání v krku jsou účinné například spreje na bolest v krku, které jsou přímo účinné pro jeho léčbu. Sáhnout můžete také po pastilkách s protizánětlivým účinkem.

Z přírodních způsobů rozhodně vyzkoušejte osvědčenou léčbu našich babiček, účinný a snadný Priessnitzův zábal. Ideálně večer před spaním si vezměte kapesník či utěrku, namočte ve studené vodě, přiložte na krk a na ně dejte například rozstřihnutý igelitový sáček. Obtočte ho kolem celého krku a nakonec jako třetí vrstvu vše převažte suchým šátkem. Během zábalu dojde k reakci studené látky s igelitem, což povede k rozšíření cév a uvolnění v krku. Díky tomuto způsobu se pak ráno po probuzení jistě budete cítit lépe. Síly vám navrátí také silný a kvalitní vývar, který se navíc hodí, když se vám špatně polyká. Účinná je i klasika v podobě čaje s medem, zázvorem a citronem.

Pokračování 5 / 5

Kdy se vydat k lékaři?

Trvá vaše domácí léčba už déle než dva dny a kromě bolesti v krku se přidal i některý z doprovodných příznaků angíny, jako jsou horečka, nateklé mandle nebo bolest kloubů či svalů? Vyzkoušela jste již všechny možné způsoby léčby a stále nic nezabírá? Pak je načase navštívit lékaře.

V opačném případě, pokud vás už déle než dva dny pouze škrábe v krku, jinak se cítíte i přes nepříjemně podrážděný krk obstojně, jde velice pravděpodobně „pouze“ o zánět hltanu. Buďte trpělivá, zůstaňte v teple a nepolevujte v osvědčených metodách, případně se poraďte v lékárně, aby vám doporučili nějaký volně prodejný lék. Pokud se ale vaše příznaky nebudou zlepšovat, nebo se naopak nějaký přidá, je načase vyrazit k praktickému lékaři, aby vyloučil angínu a další virová onemocnění.

Doporučujeme

Články odjinud