Syn režiséra Sequense obnovil rodinnou hodinářskou firmu

Syn režiséra Sequense obnovil rodinnou hodinářskou firmu

Zní to skoro jako v pohádce o Popelce. Jiří Sequens, podnikatel a herec, syn kontroverzního režiséra Jiřího Sequense, našel před sedmi lety na půdě poklad. V zaprášené bedně objevil dávno zapomenuté dokumenty o rodinné firmě, která již v roce 1885 založila výrobu hodinek značky Sequens.

"Bylo to, jako kdybych objevil malý Titanik. Vůbec jsem nevěděl, že mí předci, kteří museli utéct před Velkou francouzskou revolucí z Paříže do Chotěboře, se věnovali hodinářství a před sto lety tu měli renomovanou firmu na kapesní a nástěnné hodiny," říká Jiří Sequens.

Dalším překvapením bylo, když kromě historických písemností objevil i technické nákresy a zažloutlé fotografie dokumentující detailně hodinářské umění svých předků, kterým u nás poskytl útočiště jejich krajan, kníže Rohan. Trvalo skoro rok, než se Jiří Sequens rozhodl, že obnoví rodinnou tradici, aby po desítkách let zapomnění hodinky značky Sequens opět spatřily světlo světa. "Bylo to dobrodružství. Nikdy předtím jsem se hodinářstvím nezabýval. Na internetu jsem si našel člověka, který měl hrnčířskou dílnu. Spolu jsme - zčásti podle historických nákresů i podle vlastních nápadů - vyrobili první hliněné modely těl hodinek. Ty jsme pak odlili do žluté mosazi a já jsem je doma pilníkem obrušoval do konečné podoby," líčí Jiří Sequens své začátky. První prototyp náramkových hodinek dostal název Sequens - Joint, podle hry na internetu, kterou si Jiří Sequens oblíbil. A již s prvním, podomácku vyrobeným modelem, měl úspěch. Hodinky prodal do Kalifornie.

Kladivem na sequensky Jiří Sequens vsadil na ruční práci a na originalitu každým coulem. Těla hodinek se vypalují v kovářské výhni a pak opracovávají kladivem. Každý výrobek je unikátní, včetně nerovností, úmyslně vzniklých údery kladiva.

Naopak zcela precizní jsou hodinové strojky, které Sequens nechává dovážet ze Švýcarska. Připočteme-li ještě safírové sklo a pásek z pravé pštrosí kůže, je na světě originál, za jaký by se nemuseli stydět ani jeho předci.

"Sequensek" s typovým označením Joint a Hammer už jejich tvůrce prodal stovky kusů, od základní řady za přibližně šesti tisíc korun až po luxusní celostříbrné a celozlaté modely. Ty váží 40 gramů a jsou vyrobené z osmnáctikarátového zlata. Není divu, že jejich cena se pohybuje okolo dvou set tisíc korun.

Ani senátor Sequens neodolal "Zákazníky mám z Evropy, především z Dánska, Norska, Švédska, Finska, i ze Spojených státu. Teď začínám vyrábět limitované série i pro český trh. Mám zakázku na kolekci celozlatých hodinek pro členy jednoho z nejprestižnějších golfových klubů u nás," vypráví Jiří Sequens o plánech pro nejbližší budoucnost. Koneckonců, hodinky rodinné značky, které si koupil například i dlouholetý senátor Richard Sequens (jde o pouhou shodu jmen!), se začaly vyrábět o rok dříve, než třeba slavná značka Breitling.

Doporučujeme

Články odjinud