Když to přijde, musí běžet
Moje dobrá kamarádka už zhruba rok zažívá nepříjemné záchvaty bolestí břicha, které se u ní objevují pravidelně, třeba jednou nebo dvakrát týdně. Není to ani trochu jednoduché, protože pokaždé musí rychle najít toaletu, úlevu od bolesti břicha jí přinese totiž jen vyprázdnění. Problémy se objevují kdykoli, třeba když je na pracovní schůzce, poradě nebo v kině, a nejhorší je, že takovou situaci musí řešit skutečně okamžitě. Je to velmi stresující a na pohodě to rozhodně nepřidává. Intimní problém začala řešit teprve nedávno. Diagnóza ji překvapila – syndrom dráždivého tračníku (IBS).
Pokračování 2 / 6
Co je dráždivý tračník?
Jde o funkční poruchu střev, jedná se o jednu z nejčastějších gastrointestinálních poruch vůbec, která může vyvolat bolesti, má však i jiné příznaky. Často si ji lidé pletou se zánětlivým onemocněním střev (IBD), ale to je závažnější autoimunitní onemocnění. Syndrom dráždivého tračníku nebezpečný není, je ale velmi nepříjemný. Lidé, kteří trpí touto nemocí, mívají často průjmy, zácpy, nadýmání či koliky, celkově mohou být oslabení, potit se nebo být nervózní. Obvykle se u nich objevuje nutkavá potřeba se vyprázdnit, která se objevuje většinou ráno nebo po jídle a velmi často taky po stresové situaci.
Pokračování 3 / 6
Příčiny nejsou zcela známé
Přesné příčiny nejsou zcela známé, určitou roli hraje i psychika, někdy může dráždivost způsobit infekce. Nemocí trpí častěji ženy, to si odborníci vysvětlují tím, že svou roli zde sehrávají zřejmě hormony nebo odlišné reakce na duševní vypětí. Původ nemoci tedy není znám, obecně ale lékaři předpokládají, že příčinou IBS je nefunkční takzvaná osa střevo-mozek, za což může i dlouhodobý stres. Proto poruchou trpí často lidé, kteří se léčí s depresemi či úzkostnými stavy.
Martina Machová
17. listopadu 2014
Pokračování 4 / 6
Léčba zahrnuje změny životního stylu
Nejdůležitějším krokem k efektivní léčbě je změna životního stylu, především změny v jídelníčku, více odpočinku a minimalizace stresu. Vhodná je taky pohybová aktivita v podobě pravidelného cvičení. Na škodu není ani návštěva psychologa. V případě průjmu lze podávat léky proti průjmu (například Immodium), v případě zácpy vlákninu. Trpíte-li nadýmáním, pomohou probiotika. Dobré jsou také bylinkové čaje proti nadýmání a křečím, hlavně heřmánkový, fenyklový, anýzový nebo meduňkový. Zabírají i homeopatika, například Argentum nitricum 15CH (5 granulí každou hodinu při průjmu a nervozitě) nebo China 9CH (5 granulí 3x denně v případě nebolestivého průjmu a nafouklého břicha).
Tereza Langmajerová
11. dubna 2018
Pokračování 5 / 6
Tipy pro dietní plán ke zmírnění příznaků IBS
1. Jezte organicky. Ví se, že pesticidy, jako jsou glykofosfáty, mění rovnováhu mezi patogeny a prospěšnou mikroflórou ve střevech. Tato nerovnováha může být hlavní příčinou dráždivého tračníku.
2. Jezte menší porce. Ideální je, když budete jíst menší porce vícekrát denně, například každé 2–4 hodiny.
3. Jezte zeleninu bez škrobů. Zelenina obsahující hodně škrobu tračník dráždí, proto jezte zeleninu neškrobovou, například brokolici, celer, papriku, cuketu, cibuli, špenát, kapustu, dýni nebo salát. Hrášek, brambory nebo kukuřice vám dobře dělat nebudou. Totéž platí o luštěninách, ty taky vynechte.
4. Jezte dostatek bílkovin a zdravé tuky. Každé 2–4 hodiny byste měli zkonzumovat 5–25 gramů bílkovin. Proteiny mohou zahrnovat hovězí maso, kuřecí nebo krůtí maso, ryby. Zdravé tuky najdete v rybách, které obsahují omega-3 mastné kyseliny, v avokádu, ghíčku, olivovovém oleji či v ořeších a semenech.
5. Potraviny s vysokým obsahem enzymů. Enzymy zodpovídají za prakticky všechny metabolické funkce. Patří sem ananas, včelí pyl, papája, ale především fermentované potraviny, jako je kvašená zelenina (zelí), jogurty či kefír.
Simona Procházková
19. listopadu 2021
Pokračování 6 / 6
Kdy můžete čekat zlepšení?
Léčba onemocnění je běh na dlouhou trať, ale pokud uděláte razantní změny ve svém životním stylu, zlepšení byste měli pocítit už během několika týdnů či měsíců. Přirozená domácí léčba je nejúčinnější alternativou k lékům proti průjmům či antidepresivům a má minimální vedlejší účinky. Lze samozřejmě užívat i potravinové doplňky, například probiotika. Velmi prospěšné je zvýšení příjmu vitaminu D. Ukázalo se totiž, že nízká hladina „déčka“ je běžná u lidí, kteří trpí IBS.
V neposlední řadě by mělo být součástí léčby také řešení emocionálních výzev a minimalizace stresorů. IBS může vést k depresi, ale deprese i úzkost mohou IBS zhoršovat. V každém případě se poraďte se svým praktickým lékařem, zejména v případě, že se domníváte, že IBS se týká i vás. Lékař by měl totiž nejprve vyloučit všechny ostatní nemoci, které způsobují střevní potíže.