Syndrom pana Božského. Proč se od něj nedokážeme odpoutat?

23. 2. 2014
Syndrom pana Božského. Proč se od něj nedokážeme odpoutat?
Existence osudových mužů není seriálovým výmyslem. Zdá se, že každá z nás svého pana Božského jednou potká, nebo se s ním spíš srazí. A bývají to srážky tvrdé. Božský zůstává Božským často právě proto, že vztah je bouřlivý, opojný, nikoli však trvalý. Takový muž je pak naším doživotním nedostižným ideálem. Srovnáváme s ním všechny ostatní a navždy si pamatujeme jeho silné stránky a ty špatné opomíjíme.

„Dvakrát jsme se vzali, dvakrát rozvedli. Máme dospělé děti, ale pokaždé, když mi zavolá, rozbuší se mi srdce, zrudnu a někdy dokonce koktám,“ popisuje svůj osudový vztah Marie (50).

„Nedokážu si vysvětlit, proč na mě tak působí. Měla jsem i jiné muže, ale nikdy jsem s nikým nezažila nic podobného. Jsem přesvědčená, že kdyby se chtěl vrátit, zase bych ho vzala zpátky, i když mě podváděl. Zase bych mu odpustila, a to už jsem dost stará na to, abych měla rozum,“ dodává s hořkým úsměvem.

Marie je ovšem výjimka, protože se stala manželkou. Pana Božského si totiž k oltáři většinou neodvedeme. Bývá to muž charismatický, se zvláštním tajemstvím. Jako by znal řešení všech problémů našeho světa, navíc je chytrý a vtipný. Nemůžeme ho dostat z hlavy, podlamují se nám kolena, buší srdce a žaludek dělá kotrmelce. Utíkáme se k představě, jaké by to bylo, kdybychom byly navždy právě s ním.

Toužíme po dokonalé lásce a věříme, že jsme ji konečně našly. Jenže, pánové Božští bývají často také velcí sobci a žít s nimi není vůbec jednoduché. Moc dobře vědí, jak na nás působí a rádi toho zneužívají. Nemají rádi závazky a budují si oddaný harém.

Své o tom ví i Ivana (35): „Byla to láska na první pohled, bohužel pouze z mé strany,“ přiznává. „Na mnoho let jsme se stali milenci, pořád jsem na něj čekala a svým způsobem čekám dodnes. Úplně mi nedochází, že mě jen zneužíval a měl všechno, co chtěl, a já neměla nic. Nakonec jsem zůstala sama, a přesto jsem přesvědčená, že takového chlapa už nikdy nepotkám.“

A co z toho vyplývá? Pan Božský je lump. Chceme ho hlavně proto, že ho nemůžeme mít? Možná. Necháme se trápit, žárlíme, když není s námi, mučíme se představami o existenci jiných žen. Je nepolapitelný, v našich očích však dokonalý. Za každou chvilku jeho zájmu jsme neskutečně vděčné, dokáže nás pochválit, rozesmát, motivovat. Prostě to s námi umí. Stane se předmětem našich snů a plánů.

Takového muže potkala i Petra (37): „Matyáše jsem znala od střední, byl první, a nikdy na něj nezapomenu. To se samozřejmě nesmí dozvědět manžel, ranilo by ho to. Byli jsme spolu tři roky a pak mě opustil kvůli holce, kterou bych normálně vůbec nepovažovala za konkurenci. Nikdy jsem se z toho úplně nevzpamatovala. Všechny další partnery jsem s ním srovnávala, a i když jsem si časem uvědomila, že měl hodně chyb, občas mě napadne, jaké by to asi bylo, kdybychom spolu zůstali. Manžela miluju, ale v řadě věcí jsem musela slevit.“

Nemůžeme mít zkrátka všechno, a ne každý muž je Božský. Ovšem ti obyčejní, co se nebojí závazků, nemají na nás přehnané nároky a berou si nás za manželky, jsou možná nakonec „božštější“, než princové z našich snů. Teď jen takového obyčejného chlápka potkat, chytit a nepustit.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Během víkendu se přesvědčíte o tom, že je partnerský vztah v krizi a hodně vás vyčerpává. Pokud máte děti, snažte se je tlaku ubránit a pro jistotu jim věnujte veškerý volný čas. Ať už to…

Nejčtenější články

Doporučujeme