Když děti vyletí z rodného hnízda – ať už kvůli studiím, práci či zakládání vlastní rodiny – mnoho rodičů se potýká s pocitem prázdnoty a osamění. Tento stav, nazývaný syndrom prázdného hnízda, postihuje častěji ženy než muže a může vést nejen k hlubokému smutku, ale i k manželské krizi. Je však možné toto období využít k obnovení starých zájmů, plnění snů a nalezení nové rovnováhy ve vztahu.
Co to je syndrom prázdného hnízda?
Syndrom prázdného nebo opuštěného hnízda se říká situaci, kdy děti odejdou z domu buď studovat, nebo se osamostatní a odstěhují, či založí vlastní rodinu, a jejich rodiče tak zůstanou sami a cítí se opuštění. Tímto syndromem trpí víc ženy než muži a provází ho smutek, lítost a stesk po dětech, často však může přerůst i v manželskou krizi, kdy pár neví, co si spolu najednou bez dětí má počít.
Laura Poláková
6. října 2020
Vraťte se ke starým zájmům
Určitě je řada věcí, kterých jste se vy i váš manžel museli s příchodem dětí vzdát. Ať už to jsou koníčky, tajné sny nebo prostě jen čas strávený s přáteli, teď je ideální doba vše obnovit. Vraťte se ke koníčkům, na které jste neměli během výchovy dětí čas, obnovte stará přátelství, najděte si zájmy, které budete vykonávat spolu, abyste k sobě zase našli cestu. Ale pozor, důležité je také dát si prostor, proto dbejte na to, abyste se dokázali zabavit i jeden bez druhého.
Laura Poláková
22. září 2020
Plňte si sny
Je normální, že děti stojí rodiče spoustu peněz. Léta vydržování na studiích, kroužky, oblečení, tu a tam něco na přilepšenou… Nyní se děti postavily na vlastní nohy, což pro vás znamená, že vám zůstane víc peněz, díky kterým si můžete začít plnit alespoň některé sny. Chtěli jste si koupit nové auto? Teď můžete! Snili jste o dovolené na druhém konci světa? Sbalte se a leťte! Přijdete tak na jiné myšlenky a nebudete odchodem dětí z domova tolik trpět.
Aneta Pařízková
12. září 2020
Nezapomínejte na partnera
Během veškeré péče o děti a domácnost je dost možné, že jste svého partnera celá léta tak trochu opomíjela. Teď je tedy nejvyšší čas to napravit, protože se opět musíte naučit žít spolu a ne vedle sebe. Udělejte si na sebe každý den chvilku, ať už u skleničky vína nebo u kávy, případně si uvařte dobrou večeři a povídejte si o tom, jaký jste měli den nebo co byste rádi podnikli o víkendu či během dovolené. Naučte se těšit se na nové společné zážitky.
Netruchlete
Pamatujte na to, že odchod vašich dětí z domova není konec světa. Neopustily vás navždy, pouze se postavily na vlastní nohy a začaly žít svůj život, takže byste na ně měla být pyšná. Jejich rodiči budete navždy a jejich odchodem je neztrácíte. Děti se domů budou vracet i nadále, i když jen na návštěvu, a časem i s vnoučaty, která do vašeho života přinesou novou mízu.
Laura Poláková
5. srpna 2020