Syndrom vyhoření: Zjistěte, jestli hrozí i vám. Jaká je léčba?

Syndrom vyhoření: Zjistěte, jestli hrozí i vám. Jaká je léčba?

Syndrom vyhoření je v současné době častá diagnóza. Je ještě horší než vyčerpání. Nejvíc se syndrom vyhoření týká hlavně lidí ambiciózních, disciplinovaných, lidí, kteří neumí říct ne, a také těch, kteří pracují s lidmi. Stojí na konci dlouhé řady událostí, které nás stály spoustu fyzické i psychické energie. Od deprese nebo únavy se liší tím, že jsou jeho součástí taky pochybnosti o tom, co děláme. Tyhle symptomy jsou pro něj typické.

Plíživý proces

K syndromu vyhoření se můžeme propracovat nenápadným, plíživým způsobem. Od nadšení, kdy jsme schopni pro novou práci leccos obětovat, takže začneme zapomínat na soukromé radosti, koníčky, záležitosti. Poté nadšení poleví, přicházíme na to, že ne všechno je tak ideální, vzpomeneme si, že také máme nějaké soukromé potřeby, a ocitneme se ve fázi stagnace. Stále se opakující špatné zkušenosti s nadřízenými, klienty nebo kolegy nás posunou do fáze frustrace.

Začínáme pochybovat, jestli to, co děláme, má vůbec smysl. Když to trvá už moc dlouho, nastává fáze apatie. Děláme už jen to nejnutnější, často se do práce nutíme, protože máme spoustu závazků a práci máme jen kvůli penězům a zaplacení složenek. Poslední z dlouhé řady plíživých pocitů frustrace je vyhoření, burnout.

Syndrom vyhoření máme spojený s manažerskými posty, s pečujícími profesemi jako jsou ošetřovatelé, s učiteli. Ale může se týkat opravdu kohokoliv,  nepostihuje lidi jenom kvůli zaměstnání, ale může ho způsobit v podstatě jakákoliv činnost. Syndrom vyhoření se tak nevyhýbá ani maminkám na mateřské dovolené. Tady jsou jejich příběhy: 

Příznaky, že se blíží syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření se bohužel týká pětkrát víc žen než mužů a léčba, když už jednou tahle krize vypukla, je velmi zdlouhavá. Je proto důležité znát příznaky a jednat rychle, když je objevíte. Není to jednoduché, protože se špatně identifikují. Koneckonců napadlo by vás dát si dohromady cynismus (ale nikoliv suchý humor) do spojitosti se syndromem vyhoření? Tady jsou jednotlivé příznaky. Můžete se tak otestovat a zjistit, zda se vyhoření týká i vás. 

Cynismus a psychická nepohoda

Kromě cynismu se z dalších psychických příznaků syndromu vyhoření týká také sklíčenost, popudlivost, bezmocnost, zapomínání a nesoustředěnost.

Bolest žaludku

Citlivé nervy žaludku jsou obzvlášť dobrým indikátorem duševního přetížení. Ne nadarmo se žaludku říká druhý mozek.

Pálení žáhy

Kvůli stresu žaludek produkuje víc kyselin, čímž se aktivuje trávicí oheň, který ale šlehá opačným směrem (jak by vám vysvětlila tradiční čínská medicína), kvůli čemuž cítíme pak ono nepříjemné pálení žáhy. 

Nadýmání

Stres vede ke křečím nejen v žaludku, ale také ve střevních svalech. Ty pak produkují více plynů.

Bolesti zad

Kvůli stresu tvrdnou zádové svaly. Právě proto trvalé duševní přepracování obvykle často vede k bolesti v zádech.

Bolesti hlavy

Stálý psychický stres a napětí změní tonus cévního systému a ten zase aktivuje bolesti hlavy. 

Tinnitus

Nepříjemné neustávající pískání v uších začíná také ve chvíli, kdy jsme vystaveni dlouhodobému psychickému tlaku, a je také typickým příznakem syndromu vyhoření.

Noční bušení srdce

Pokud vám srdce v noci začne bušit, na vině je často duševní přetížení. Také tepová frekvence vypovídá o stavu vaší psychiky.

Nespavost

Spousta lidí se syndromem vyhoření v noci špatně spí, neustále totiž přemýšlejí o své práci.

Agresivita

Ten, kdo trpí syndromem vyhoření, reaguje extrémně agresivně i na ty nejmenší podněty. Přehnané reakce jsou pro vyhoření obzvlášť typické. A nejen ony, také snížená ochota pracovat s lidmi, časté soukromé konflikty nebo naopak stahování se do sebe.

Nezájem o sebe sama

Ano, pokud se přestanete zajímat o to, jak je na tom vaše tělo uvnitř i zvenku, může to také znamenat jeden z příznaků syndromu vyhoření. Ti, kteří jím trpí, často řeší problém přejídáním, alkoholem, nadměrným pitím kávy nebo braním povzbuzujících prostředků.

Nesoustředěnost

Syndrom vyhoření ovlivňuje schopnost soustředění, rozhodování, schopnost pamatovat si. A také zde v souvislosti se sníženým pracovním výkonem začínají lidé myslet negativně.

Prevence a léčba syndromu vyhoření

Jak zvládnout syndrom vyhoření? Prevencí jsou hlavně dobré mezilidské vztahy. Rodinné, přátelské, v práci. A pak taky schopnost vypnout, odpočívat, spát a věnovat se svým koníčkům a zálibám. A také sportovat! Pokud se vyhoření týká i vás, začněte s léčbou co nejdřív. Není od věci svěřit se do rukou odborníkům, ať už psychologovi nebo koučovi. Ukázalo se, že ve spolupráci s nimi se dosahuje nejefektivnějších výsledků. V okamžiku syndromu vyhoření nebudete asi mít energii na radikální změny, ale je to okamžik, kdy pravděpodobně začnete přehodnocovat svůj dosavadní život. Začnete promýšlet svou práci, vztahy a dost pravděpodobně řadu věcí ve svém životě změníte. 

Doporučujeme

Články odjinud