Syndrom zlomeného srdce: Skutečná diagnóza, na kterou se dá i zemřít

Syndrom zlomeného srdce: Skutečná diagnóza, na kterou se dá i zemřít

Už vám někdy někdo zlomil srdce? Možná to zní jako slovní obrat, ve skutečnosti se ale jedná o skutečnou kardiologickou diagnózu. Jak se syndrom zlomeného srdce projevuje a co je jeho příčinou?

Na zlomené srdce se dá i zemřít, zejména pokud se projeví u lidí, kteří dlouhodobě trpí nějakým závažným srdečním onemocněním nebo v minulosti prodělali závažnou kardiologickou příhodu. U zdravých lidí je to stav, jenž se podle lékařů sám od sebe za několik týdnů upraví. Jedná se o poruchu srdečního svalu.

Jak se projevuje?

Příznaky jsou širokospektré. Někdy cítíme jen krátkodobou, ale intenzivní bolest na hrudníku, jindy to jsou takové bolesti, že voláme záchranku. Může se objevit i dušnost, srdeční selhání a nízký krevní tlak. Typické je, že tyto příznaky se objeví jen několik minut až hodin poté, co byl člověk vystavený těžkému a hlavně neočekávanému stresu.

Jsou velmi podobné akutnímu infarktu, bolesti na hrudi, a je tedy velmi těžké je bez vyšetření od sebe rozeznat. Pacienta přiveze záchranka s podezřením na masivní infarkt, zdravotní testy však budou negativní. Na rozdíl od infarktu totiž nedochází k uzávěru věnčitých tepen.

Co za syndrom může?

Syndrom zlomeného srdce způsobuje akutní stres, může to být reakce na náhlé úmrtí blízkého člověka nebo na dlouhodobé emoční a psychické vypětí při rozchodu. Velmi často se týká i přímých svědků destruktivních dopravních nehod.

Odborníci se přiklánějí k názoru, že symptomy způsobují stresové hormony, především adrenalin, a dochází k dočasnému ochabnutí srdeční svaloviny. Stav je ale naštěstí vratný, v tomto případě platí, že čas je nejlepší lékař. Na syndrom zlomeného srdce by si měly dávat pozor zejména ženy, lékaři upozorňují, že právě ony k němu mají daleko větší sklony než muži. Rizikem je také menopauza, kdy ženám klesá hladina estrogenů a jejich srdeční buňky jsou náchylnější na vysoké hladiny adrenalinu.

Jak léčit syndrom zlomeného srdce

Zhruba u třetiny pacientů se levostranná komorová funkce spontánně upraví do jednoho až čtyř týdnů. Tento stav by se měl posléze pravidelně kontrolovat pomocí EKG, doporučují se kontroly jednou za tři měsíce. Podle lékařských statistik se syndrom zlomeného srdce objevuje přibližně u jednoho procenta lidí a téměř vždy bývá spojený s předchozími silnými emocemi, nejčastěji žalem nebo vztekem.

Doporučujeme

Články odjinud