Tahle technika vás okamžitě zbaví úzkosti. Znáte ji? | Foto: iStock

Foto: iStock

Tahle technika vás okamžitě zbaví úzkosti. Znáte ji?

Vypořádat se s úzkostí je velmi těžké. Mnoho lidí raději spolkne tabletu na uklidnění, protože jim to připadá jako rychlé a jednoduché řešení. Přitom existuje technika, která dokáže zklidnit stejně rychle, ale levně a bez chemie. Pokud ji neznáte, tak se ji rychle naučte. Vážně funguje!

Když člověk cítí úzkost, ztrácí kontrolu sám nad sebou. Obvykle to probíhá na nevědomé úrovni, není to něco, co dokážeme ovlivnit. Proto je dobré trénovat všímavost neboli mindfulness, která je účinnou součástí procesu opětovného „připojení se“ k sobě samému. Zároveň je také úžasnou možností, jak snížit úzkostné stavy. Prostě se naučte znát sami sebe, pozorujte se, abyste poznali, že na vás přichází úzkost, a dokázali včas zasáhnout.

Co je to animoterapie aneb Když zvířata pomáhají. Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Cvičte denně

Techniky snižování úzkosti v rámci tréninku všímavosti je ale potřeba provozovat denně, v podstatě neustále. Zabudovat je do vašeho systému, vědomí, abyste je pak měli po ruce, když je budete potřebovat. A není to nic těžkého, naopak. Jakmile se některou z technik naučíte, poslouží vám ve chvílích stresu. Díky ní se ujistíte, že je vše v pořádku a zvládnutelné.

Pokračování 3 / 4

Krabicové dýchání

Nejjednodušší technika všímavosti k okamžitému zvládnutí úzkosti se nazývá krabicové dýchání neboli dýchání do čtverce. Jde o krátké dechové cvičení, které vám nezabere skoro žádný čas a lze ho provádět kdekoli, vsedě, vestoje i za chůze, kdy počítáte kroky. „Díky tomuto dechovému cvičení se uklidní vaše myšlenky a úzkost se sníží nebo zcela vymizí. Hluboké dýchání reguluje nervový systém, snižuje krevní tlak a poskytne téměř okamžitý pocit klidu,“ říká psycholožka Jitka Nesnídalová. Jak na to?

Pokračování 4 / 4

Počítejte 1-2-3-4

A jak čtvercové dýchání provozovat? Posaďte se a záda mějte rovná. Nadechněte se a počítejte přitom 1-2-3-4. Zadržte dech a počítejte opět do 4. Při výdechu opět počítejte 1-2-3-4 a nakonec zadržte dech ve výdechu opět na čtyři doby. Cyklus opakujte, dokud vás úzkost nepřejde.

Tato metoda pomáhá zpomalit srdeční frekvenci a znovunastolit soustředění. Sníží se stres a zlepší se vám nálada. Ideální pro generalizovanou úzkostnou poruchu, panické ataky či deprese. A navíc, jak říká Jitka Nesnídalová, čtvercové dýchání může pomoct i při léčbě nespavosti a bolesti. Tuto techniku můžete provádět několikrát denně, podle toho, jak potřebujete.

Doporučujeme

Články odjinud