Tai-chi: Meditace v pohybu, která vám změní život. Co všechno získáte?

Tai-chi: Meditace v pohybu, která vám změní život. Co všechno získáte?

Pochází z Číny a jde o původně staré bojové umění, jehož posláním je ubránit se před protivníkem. Stejně jako tradiční čínská medicína vychází z principů taoistické filozofie, jejíž podstatou je splynout s přírodou, ovládnout svoje tělo i myšlenky. Když budete tai-chi cvičit, uvolníte své tělo, prohloubíte dech a naučíte svaly optimálně pracovat. Kromě toho vás tai-chi přivede k pokoře a vyrovnanosti.

Pro koho je tai-chi vhodné?

Roky jste necvičila, takže máte strach vrhnout se rovnou do tai-chi? Toto cvičení je ale vhodné úplně pro každého a v každém věku. Pravidelným cvičením se zbavíte bolestí zad, páteře či kloubů. Tai-chi (u nás též psáno taiči) obsahuje poměrně snadné a pomalé pohyby, které zvládne téměř každý. Samozřejmě jsou tu i složitější cviky, ale začínáte opravdu od těch nejjednodušších. Ideální je cvičit ve skupině, protože díky takzvané skupinové síle nedochází k odvádění pozornosti jinam.

Pokračování 2 / 4

Co je při cvičení zásadní?

Především musíte zcela vypnout, jinak nebudete schopní koordinovat pohyby všech končetin, které dělají na pohled nezvyklé pohyby a každá jinak. Při cvičení se tedy musíte koncentrovat a přestat myslet na ostatní věci. Když mozek vypne, tělo se snáze uvolní. Za týden se to ale nenaučíte. Zásadní je při cvičení také dýchání. Podle principů čínské medicíny je naše tělo protkáno energetickými drahami, takzvanými meridiány, a každý orgán v těle má svůj meridián. Tai-chi pracuje právě s těmito meridiány a s vědomým dýcháním. Když budete cvičit pomalu, snadněji se energie dostane tam, kam má. Dýchání by mělo být vždy do břicha, což vám pomůže nastolit harmonii.

Pokračování 3 / 4

Cvičení vypadá jako ve zpomaleném filmu

Pokud jste někdy cvičící tai-chi viděli, pak vám asi připadali jako ve zpomaleném filmu. Pohyby jsou totiž velmi pomalé a plynule na sebe navazující, všichni, kdo cvičí, navíc působí velmi klidně. Patříte-li k adrenalinovým typům, zřejmě budete mít problém se zkoncentrovat.

Díky tai-chi se naučíte, jak se správně pohybovat a jak zatěžovat svaly, nikoli klouby. Důležité je mít při cvičení uvolněné svaly na krku, zádech a vlastně všude. Základní postoj je s mírně pokrčenýma nohama a podsunutou pánví, takže vás ze začátku můžou dost bolet nohy a tělo. Cvičí se různé sestavy cviků, základní sestava má 37 pohybů. Protože původním cílem bylo umět se bránit, naučíte se rozpoznat těžiště a bleskurychle reagovat.

Pokračování 4 / 4

Co všechno díky tai-chi získáte?

Kromě rychlých reakcí také pevnost a vytrvalost. Zejména starší lidé ocení větší pružnost horní i dolní části těla. Jedna studie zkoumala po dobu dvanácti týdnů osoby mezi šedesátým a sedmdesátým rokem života, které praktikovaly tai-chi třikrát týdně. Po třech měsících tito lidé podstoupili testy fyzické kondice a bylo pozorováno statisticky významné zlepšení rovnováhy, svalové síly, vytrvalosti a pružnosti. Pravidelné cvičení tai-chi je taky díky správné technice dýchání velmi přínosné pro astmatické pacienty. V neposlední řadě je tai-chi skvělá meditační terapie pro všechny, kteří jsou ve stresu. Umění vypnout díky tai-chi vede ke klidu a vyrovnanosti duše a těla. Je dokázáno, že cvičením se taky snižuje krevní tlak, zpomaluje srdeční tep a uvolňují se endorfiny, hormony dobré nálady.

Doporučujeme

Články odjinud