Také vás bolí záda?

11. 12. 2011
Také vás bolí záda?
V průmyslových zemích trpí bolestmi zad každý třetí člověk. Podle statistik Evropské společnosti pro výzkum páteře se počet prostonaných dní pro bolesti zad v evropských zemích zvyšuje každé desetiletí o 100%!

„Většina bolestí zad je způsobena jednostrannou prací v nevhodné poloze, špatným způsobem zvedání břemen, nevhodným sezením, nedostatkem pohybu, ochablostí zádového i břišního svalstva a samozřejmě vadným držením těla,“ vysvětluje ortoped MUDr. Jan Novotný z privátní ambulance v Ústí nad Labem.

Podle odborných průzkumů bylo zjištěno, že bolesti zad patří mezi tzv. civilizační choroby a alespoň jednou v životě se s nimi setkalo téměř 80% lidí. Přitom jsou asi jen čtvrtinově zapříčiněny skutečným onemocněním páteře, zbytek je následek špatných životních návyků při práci a v běžném životě.

„Homo sedentarius“ – člověk sedící?

Nepřipadá vám, že poloha vsedě se stává hlavním znakem civilizace třetího tisíciletí? Během svého života prosedíme víc než osmdesát tisíc hodin - šest až osm hodin denně na pracovišti a dalších pět v autě, u televize, u počítače, jídelního stolu, v kině, nebo divadle. Tři čtvrtiny z nás navíc sedí nesprávně. Nejčastější příčinou bolestí krční a bederní páteře bývá ochablé nebo ztuhlé svalstvo šíje a zad a oslabené svalstvo břišní. Jestliže pociťujete bolesti v oblasti beder, pak máte s největší pravděpodobností problém s krční páteří.

Říká se, že když vás bolí jedna strana zad v oblasti beder, má problém opačná strana krční páteře. Ke vzniku obtíží nejvíce přispívá déletrvající nucená poloha těla: „Na déletrvající nucenou polohu těla a nedostatek pohybu tělo odpoví především bolestivým zduřením šíjových svalů, které jsou mechanicky nejvíce zatěžovány a namáhány,“ vysvětluje profesionální masérka Jana Paseková z Frýdlantu nad Ostravicí. Podle ní jsou jedním z preventivních prostředků pro napjaté a přetížené svaly masáže, ale v případě bolestí je doporučuje vyloučit. Jak říká MUDr. Novotný, pro odstranění příčiny častých bolestí zad je nutná především odborná diagnostika pohybového aparátu, od které se odvíjí další léčebný a rehabilitační postup.

Co dělat při bolestech?

V případě akutních bolestí můžete užít například APO-Ibuprofen a na bolestivé místo aplikovat některý z analgetických gelů nebo mastí (například Dolgit v podobě masti nebo gelu, Fastum gel, Ibalgin krém nebo Voltaren) Najděte si pohodlnou polohu a bolestivé místo jemně promasírujte, aby se prokrvilo. Pak se gel i mast lépe vstřebá. Pravidelně prováděná masáž se zpravidla nemine účinkem ani poté, co akutní bolest pomine.

Pět změn, které vašim zádům určitě prospějí

1. Přesvědčte se, zda má vaše postel dostatečně pevnou, ale pohodlnou matraci, a nedávejte si pod hlavu příliš mnoho polštářů.

2. Měkkým židlím se vyhněte obloukem. Zejména delší sezení vám může způsobit nepříjemné bolesti zad.

3. V zimě byste měla být jako cibule: zejména vaše záda by neměla být vystavena průvanu a chladu. Bokové kalhoty a krátká trika si schovejte na léto.

4. Při zvedání předmětů používejte kinetickou metodu zvedání a vyhýbejte se zvedání příliš těžkých objektů.

5. Zvolte vhodný relaxační pohybový režim. Nezapomeňte na další regenerační procedury, například masáže a auto masáže.


Rádi vaříte a hledáte inspiraci? Navštivte Recepty.cz


Nechcete hubnout sami? Navštivte náš FITweb.cz!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Najeli jste na vlnu dobré nálady. Jste chápaví a už se nerozčilujte kvůli každé maličkosti. Jakmile o sebe budete mentálně pečovat, dočkáte se komplexního zlepšení. Kolegové se na vás…