Cukroví i vánočky se pekly doma Retro zima za socíku

Cukroví i vánočky se pekly doma Retro zima za socíku

Cukroví i vánočky se pekly doma Retro zima za socíku
Hraček moc na výběr nebylo Retro zima za socíku
Takhle vypadala zima a Vánoce za socialismu Retro zima za socíku
Takhle vypadala zima a Vánoce za socialismu Retro zima za socíku
66
Fotogalerie

Takhle vypadala zima a Vánoce za socialismu. Které věci jste také měli?

Pamatujete se na červené lyžařské soupravy, oranžové svetry a nákupní tašky s logem Prior? Podívejte se do naší galerie, která vám připomene staré časy, přenese vás do atmosféry 70. a 80. let a osvěží vám vzpomínky na retro Vánoce v socialistickém Československu.

Jak se slavily Vánoce v časech, kdy jim vládl Děda Mráz? Zavzpomínejte na časy, kdy se stály fronty na mandarinky, kubánské pomeranče se nedaly oloupat, muže potěšil pod stromečkem Pitralon a na stole vedle kapra a bramborového salátu stála láhev červeného Svatováclavského.

Vánoce za socialismu: Hitem byla autodráha

Naprostým fenoménem, po kterém toužili chlapci, ale i jejich tatínkové, nejen o Vánocích, byla autodráha. Cena autodráhy tehdy šplhala k výši poloviny tehdejšího platu. A tak nebylo výjimkou, že jakmile se v partě objevila jedna autodráha, postavila se ve sklepě, kde se všichni scházeli se svými autíčky, aby na vlastní kůži jízdu zkusili.

Byť byl všeho nedostatek, vánoční kolekce musela být v 70. a 80. letech k dostání. Tuto ryze Československou specialitu vyráběly firmy jako Orion Praha, Maryša Rohatec či Zora Olomouc a začaly již v létě, aby uspokojily poptávku. Fondánové salonky, lanýžové figurky nebo želé arabesky byly k dostání v baleních o váze 250–1000 gramů, a ty nejluxusnější, několikapatrové, k zakoupení v Tuzexu.

Co nesmělo chybět a jaké byly nejžádanější dárky

Stejně jako dnes i v období 70. a 80. let dominoval o Vánocích obývacímu pokoji vánoční smrk či jedle. Doménou naší země byla výroba foukaných skleněných ozdob, které se vyvážely do celého světa díky firmě Jablonex. Zatímco pro severní Čechy byly typické již zmíněné skleněné ozdoby, pro Moravu to byly zase slaměné dekorace, sušené ovoce a oříšky.

Mezi nejžádanější dárky patřily lyže, kolo značky Eska, stavebnice Merkur nebo panenky. Ne každý ale všechny tyto dárky pod stromkem našel. Zato většinou nechybělo teplé oblečení, rukavice nebo čepice a svetr pletené na Dopletě.

Máte chuť si připomenout každodenní život i střípky Vánoc 70. a 80. let? V Retro muzeu Praha v OD Kotva si můžete prohlédnout výstavu, která připomene vánoční výzdobu, jenž byla pro 70. a 80. léta v Československu typická, nejoblíbenější hračky, ikonické stojánky na stromeček, sváteční tabuli a další zajímavosti Vánoc v normalizaci. Výstava je otevřena denně od 9 do 20 hodin v průběhu vánočních svátků i Nového roku, s výjimkou 24. 12., kdy je otevírací doba od 9 do 14 hodin.

Doporučujeme

Články odjinud