Komentáře k článku zpět na článek

Elynor 13. 12. 2019 | 16:03

Jinak je to teda vostuda, zas další z přehršle "recyklovaných" článků - ještě že jste tam aspoň napsali, že ta výstava byla loni.

Elynor 13. 12. 2019 | 15:59

@Rambíša: Jistota, mír, stabilita... karibská krize, studená válka, válka ve Vietnamu, v Afghánistánu, závody ve zbrojení, socialistické revoluce v Jižní Americe, v Polsku hnutí Solidarity a výjimečný stav, druhá studená válka v sedmdesátých letech, perestrojka a reformy v Rusku vedoucí posléze k jeho rozpadu… mně teda těch 30 let mezi 1960 - 1990 moc nepřipadá jako vzor míru a stability a jistoty.

Rambíša 11. 12. 2019 | 18:19

Koukám,jak stařičký článek stále dobrý....Stále máme doma na půdě traktůrek na klíček,diaprojektor na pohádky...Magickou tabulku jsem si v dětství hrozně přála: již sám název věci byl tajemný....Nikdo ze spolužáků to neměl,tak jsem netušila,oč se jedná.Zklamání,že je to jen rýsování jehlou na "zlatou " obrazovku jakoby v souřadnicích! Pořádný obrázek s tím nešel udělat.Po zatřepání se vše smazalo.Mončičáka měl syn,ale první co udělal - ukousl ten banán....Dříve se neplýtvalo,jako dnes,skleničky od hořčice se daly použít na pití,kolikrát byly hezké,s obrázky,dala se nasbírat i celá série.Pamatuji si,jak se kdysi nosily do sběru nejen železo,papír,hadry,ale i kosti,láhve od oleje....Sklenice od kompotů a zeleniny se vykupovaly jako dnes láhve. V zeleninách byly skoro vždy základní věci,rozhodně brambory stály asi 3 Kčs kilo,ovšem domů jsme brali celé pytle hned na podzim,50 kg pytel za 50 Kčs.Prázdný pytel se odevzdal za nějakou zálohu. Dnes stojíme fronty taky,u pokladen, a taky není všechno k dostání.Stačí chtít něco speciálnějšího,a najednou se zjistí,že to nikde nemají. Bývala taky jeden čas děsná móda - kaliopky a čepice-kukly,které byly vycpány,aby hodně stály do výšky....Jó,to bývaly časy,jistota,mír,stabilita.Kdepak dnes....

sněhulák 1. 6. 2019 | 08:14
martaB. 8. 3. 2019 | 09:42

Rozhodně není nutno na tuto dobu vzpomínat s úsměškem, protože mezilidské vztahy
byly na mnohem lepší úrovni, nežli nyní, lidé si tolik nezáviděli-na školní lyžařský zájezd i výlety jsme jezdili všichni, i děti z rodin chudobnějších. Vše se dalo vypůjčit a za 10dní ve Vysokých Tatrách 200,- kčs nebylo zase tak moc.
Nám nevadilo jezdit ve šponovkách a bundách na obyč.lyžích, ve škole nebylo spolužákům - kromě vědomostí - co závidět. Dětství jsme měli šťastné, celé dny po škole jsme běhali venku až do setmění bez obav ze zlých lidí, hráli jsme na indiány, vybíjenou a šplhali po stromech. Nebylo tolik tlouštíků,málokdo se povyšoval nad druhé a rodiče měli i v práci zastání u ROH /já rovněž coby matka samoživitelka-dnes by mne vyhodili při časté nemoci dětí!/ Na povinných oslavách 1.máje, MDŽ atd. jsme se krásně bavili, protože jsme si mysleli svoje a politika nám byla ukradená - dokonce se dalo žít i bez pomerančů a banánů, mezilidské a sousedské vztahy byly mnohem důležitější.
Lituji dnešní děti a vnoučata a to se ještě neví,co všechno je čeká???

Eva 9. 2. 2019 | 10:05
PAMĚTNICE 21. 1. 2019 | 10:41

Byly to krásné Vánoce.Lidé měli k sobě blíž.Nezaleželo co jsme dostali,všechno se nám líbilo.Vzali jsme saně a skamarády jsme sánkovali do večera.Nebyly počitače ani mobily ale měli jsme hodně přátel.Byly tohezké časy.Ráda na ně vzpomínám.

Bára 14. 1. 2019 | 22:23
Pavel Marka 3. 1. 2019 | 19:30

Jo, jsou to teď smutný časy, hlavně s mladými, ti už z dnešních Vánoc mají jen těch pár minut nad dávkami (chtěl jsem napsat dárky, ale slovník nabídl aktuálnější dárky za dávky 👍 ).

Jasna 30. 12. 2018 | 13:10
jetotak 20. 12. 2018 | 14:58
Elynor 17. 12. 2018 | 22:27

Lidi, co blbnete? Vždyť je to normální pozvánka na výstavu, tenhle článek. Nikdo tady nic neuráží ani nezesměšňuje, to zas tady někdo slyší asi trávu růst, či co. Na těch fotkách jsou ty věci z výstavy, obyčejné věci běžně používané, a osobně si řadu z nich pamatuju. Některé kousky bych brala i dnes, třeba ty lampy, nebo nábytkovou dělící příčku. Hračky taky nebyly marný, zejména některé stavebnice. Je to přece stejné, jako když někde ve skanzenu jsou věci z doby před sto lety. Taky se tam na to lidi chodí se zájmem koukat, jak se tenkrát žilo, a nikdo nevyšiluje se zesměšňováním. Na každém zámku nebo hradu je podobná expozice z předmětů z dob minulých. A tady najednou je výstava špatně. Inu, co kdo chce vidět, tak vidí. Já vidím docela zajímavé ohlédnutí se do minulosti, a "retro" to samozřejmě už dávno je. To není sprosté slovo, koukněte do slovníku.

petr mares 17. 12. 2018 | 21:57
petr mares 17. 12. 2018 | 21:51

Ja jsem tu dobu zazil a nemel jsem zadny problem jenom ted vymejvate mladym mozky proto ze maj ty hytry telefony ale jinak jsou blby!

OLGA 17. 12. 2018 | 16:09

Co to tady zkoušíte? Vyberete fotky z pražského Starého města, pár tendenčních výloh a tvrdíte, že takto se žilo za socialismu. Já si tedy pamatuji něco jiného.

Armana 17. 12. 2018 | 13:37

Jen totální debil může psát "za socíku" či podobně označované to tzv. "retro".
Nechápu omezenost těchto historiků, jejich paměť sahá jen tak málo do minulosti. Pokud chtějí zesměšňovat tuto dobu a ukazovat na její ubohost, tak ukazují jen na tu svou ubohost.
Škoda že se nedožiji doby, kdy jejich dětí a vnuci budou zesměšňovat tu dnešní dobu, dobu kdy vánoce přožívají sice v kruhu rodiny, ale každý sám, sám se svým telefonem.
To je mnohem smutnější doba než ta "za socíku"

Přečtěte si také

Horoskopy

Je vám skoro líto, že je tady finále pracovního týdne, protože se vám dařilo po všech stránkách.…

Nejčtenější články

Doporučujeme