Dům, kde žila Adina Mandlová

Dům, kde žila Adina Mandlová

Vila Vlasty Buriana
Vila Lídy Baarové
Vila Lídy Baarové
Vila Lídy Baarové
18
Fotogalerie

Takhle žili slavní ze seriálu Bohéma: Jejich vily tehdy a dnes!

Slavní herci z dob první republiky se mohli chlubit opravdu nákladnými domy. Krásné funkcionalistické vily obývaly například Adina Mandlová i Lída Baarová, Vlasta Burian si zase nechal postavit dům na Hanspaulce. Po večerech se známé osobnosti a bohatá smetánka scházeli na Barrandovských terasách, kde se oddávali divokým večírkům. Jak tyto domy vypadaly tehdy a dnes?

Adina Mandlová

Pražský Barrandov byl za první republiky oblíbenou lokací slavných a bohatých a poptávka po bydlení právě tam byla veliká. Právě proto zde na začátku třicátých let proběhla výstava komfortních obydlí. Výstavní vila č. 1 byla navržena architektem Vladimírem Grégrem, který má na Barrandově na svědomí řadu dalších domů.

Stavba ve stylu funkcionalismu má v dolním patře obytný pokoj, zimní zahradu a kuchyň s jídelnou, v horním patře se pak nacházejí ložnice a koupelna. Za druhé světové války tu bydlela slavná herečka Adina Mandlová. Než se sem přestěhovala, bydlela v bytě s Hugo Haasem. Kolaborováním s okupanty se jí ale dostalo luxusnějšího bydlení.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokračování 2 / 5

Vlasta Burian

Král komiků Vlasta Burian dlouhou dobu obýval dejvickou vilu v Kadeřávkově ulici 13. Dům si Burian nechal postavit ve dvacátých letech minulého století, kdy byla jeho sláva na vrcholu. Součástí domu byla i malá tělocvična, kde Burian cvičil každý den, a také tenisový kurt na zahradě. Zaháněl totiž sportem svoje duševní neduhy. Málokdo totiž věděl, že miláček národa a oblíbený herec plný energie trpěl maniodepresivními stavy.

Po válce byl Burian spolu s dalšími kolegy nařčen z kolaborace, protože se za války stýkal s vysoce postavenými Němci. Na spolupráci s nimi ale nikdy nepřistoupil. O vilu však později přišel a v současnosti v ní sídli filipínské velvyslanectví.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 3 / 5

Lída Baarová

Za kulturní památku byla prohlášena bývalá vila Lídy Baarové postavená taktéž na Hanspaulce. Slavná herečka se ve 30. letech minulého století rozhodla pro dvojdomek, který by obývala spolu s rodiči. Právě ti na stavbu dohlíželi, zatímco Baarová točila filmy v Německu a užívala si románek s Goebbelsem.

Původně měl vilu stavět architekt Čestmír Šlapeta, nakonec se ale stavby ujal vyhlášený architekt Ladislav Žák, který postavil domy řadě známých osobností. Dvoupodlažní vila připomíná zaoceánskou loď s kulatými okénky a střešní sluneční terasa, na kterou vedl přístup přímo z Baarové části domu, vypadá jako kapitánský můstek.

Herečka si ale nádherné funkcionalistické vily příliš neužila, byla v roce 1945 uvězněna za velezradu a kolaboraci. Její matka při výslechu dostala mrtvici a sestra Zorka v domě spáchala sebevraždu. Baarová o dům přišla a když se po revoluci vrátila z Rakouska zpět do Čech, o vrácení vily v restituci nikdy nežádala. Současný majitel ji nechal zrekonstruovat v původním duchu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 4 / 5

Martin Frič

Reprezentativní funkcionalistickou vilou v Hodkovičkách se mohl pochlubit i režisér Martin Frič, autor známých komedií jako Osudy dobrého vojáka Švejka nebo To neznáte Hadimršku. Na stavbu si najal v té době oblíbeného architekta Ladislava Žáka a právě tato stavba se stala impulsem pro Lídu Baarovou, aby návrh svojí vily zadala také tomuto architektovi.

Fričova vila má tři patra a zahrada se dokonce pyšnila bazénem. O venkovní prostranství se ale starala především Fričova manželka, scenáristka Suzanne Marwille, která každý zásah nejdřív konzultovala se zahradním architektem.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 5 / 5

Barrandovské terasy

Právě Barrandovské terasy, které po návratu z Ameriky nechal postavit Václav M. Havel, otec budoucího prezidenta, se staly místem, kde se scházela barrandovská smetánka. V prostoru se nacházely restaurace a bar s nádherným výhledem na Prahu, sedět se za hezkého počasí dalo i venku na zahrádce a pod útesem se lidé mohli osvěžit v bazénu.

K jídlu se podávaly vybrané pochoutky jako raci, humři nebo šneci. A po nocích se v baru Trilobit rozjížděly divoké večírky, na kterých nechyběly přední osobností stříbrného plátna. Ty si zde dosyta užívaly nejen alkoholu, ale i kokainu.

V osmdesátých letech byl objekt, který je kulturní památkou a památkovou zónou, uzavřen a chátral, jednou dokonce část budovy, kde se původně nacházel bar Trilobit, vyhořela. V loňském roce ale byla zahájena rekonstrukce a do tří let by se Barrandovské terasy měly dočkat znovuotevření.

Klepněte pro větší obrázek

Foto: https://www.instagram.com/praguearchitecture/

Doporučujeme

Články odjinud