TANEC PRAHA 2006 zahájí 2. června v divadle PONEC věhlasný dánský soubor Granhøj Dans

30. 5. 2006
TANEC PRAHA 2006 zahájí 2. června v divadle PONEC věhlasný dánský soubor Granhøj Dans
Přesně 2. června vypukne Mezinárodní festival soudobé taneční tvorby a pohybového divadla TANEC PRAHA 2006. Hned v úvodu se uskuteční jeden z jeho vrcholů.

2. – 4. června bude divadlo Ponec patřit představení Obctrucsong dánského choreografa Palla Granhøje a jeho mezinárodně složenému souboru. Jejich představení vynikají nejen skvělými tanečními a hereckými kreacemi a pěveckou virtuozitou všech účinkujících, ale také nezaměnitelným humorem, kterým se může pochlubit jen málokterý taneční soubor. Granhøj Dans poprvé v Praze hostovali v roce 1999 a od té doby zde vystupují pravidelně. Pražské publikum si soubor získal především představením 8IQ – no woman no cry. Jejich poslední představení Obctrucsong dokonce vzniklo v divadle Ponec, coby výsledek rezidence mezinárodní kooperativní sítě Trans Danse Europe, a byla zde uvedena v předpremiéře loni v květnu. V letošním roce se díky festivalu TANEC PRAHA představí soubor poprvé i mimopražskému publiku: 6. června zavítá do Českého Krumlova, 8. června do Českých Budějovic a po té 9. června do Tábora. Choreografie Obstrucsong staví na pohybově a pěvecky mimořádně disponovaných interpretech a na silném konceptu, který odráží i scénografie a light design. V Obstrucsong, tak jako ve všech dřívějších dílech, uplatnil Palle Granhøj vlastní tzv. obstrukční techniku, která spočívá v permanentní dekonstrukci a konstrukci pohybu. Granhøj hledá esenci pohybu a silnější výraz cestou překážek, které komplikují průběh taneční fráze. Obecná rovina této metody se stala základem jeho zatím posledního představení. Zkrátka – Obstrucsong je o potížích, potížích, které vás mohou zdeptat, anebo posílit, které buď jak buď provázejí celý náš život. A tomu v Čechách velmi rozumíme. Dánové se však dívají na obstrukce s nadhledem i lehkou ironií. Na divácký úspěch souboru má jednoznačně vliv všestrannost interpretů, kteří tančí, ale i zpívají a hrají na vysoce profesionální úrovni. Nezbytnou součástí večerů je originální scéna a světelný design.

Tančí: Aline Sanchez Rodriguez, Anne Eisensee, Dalia Chaimsky, Dorte Petersen, Gaute Grimeland, Kristoffer Louis Andrup Pedersen, Jannik Elkaer Nielsen Světla: Sten C. Baadsgaard Světelný design: Palle Granhøj Zvukový režisér: Laila Skovmand Scéna: Per Victor Manažer a dramaturgická asistence: Lene Bang Henningsen Generální Manager: Mette Rønnau Předpremiéra: 28. května, divadlo Ponec, Praha Světová premiéra: 3. června, Berner Tanztage, Bern Switzerland

Představení OBSTRUCSONG vzniklo v koprodukci Trans Danse Europe, programu EU Culture 2000, GRAN – teater for dans, divadla Ponec, Berner Tanztage, The Royal Danish Theatre, City of Aarhus.

Palle Granhøj pracoval jako tanečník s řadou mezinárodně uznávaných osobností. V roce 1990 debutoval jako choreograf s dílem Torzo a v témže roce založil Palle Granhøj Dance Theatre. Vedle tvorby pro vlastní soubor vytvořil dílo Mette pro Royal Danish Ballet (1995) a představení KJp pro Nomadi Production ve Finsku (2000). Choreografický materiál všech představení vytváří v úzké spolupráci s tanečníky.

Granhøj Dans - soubor založený a vedený Palle Granhøjem funguje od roku 1990. Jeho umělecké portfolio dnes obsahuje dvacet choreografií a tři taneční filmy. Palle Granhøj od počátku své choreografické kariéry úzce spolupracuje s výtvarníkem a architektem Per Victorem, který je autorem všech scénografických řešení a veškerého designu souboru. Tvorba Granhøj Dans proslula nevšední syntézou tanečních a pěveckých výkonů, schopností spojovat komické a vážné, odvážně experimentovat ale vždy tvořit na vysoké profesionální a umělecké úrovni. Kromě řady ocenění za uměleckou tvorbu byl Palle Granhøj jmenován uměleckým ředitelem GRAN – tanečního divadla v Aarhusu. Více informací na: www.granhoj.dk.

TANEC PRAHA 2006 - osmnáctiletý... (2. – 28. června) Patří-li vrchol festivalu Španělům, pak je třeba připomenout, že celý měsíc červen bude jako obvykle ve znamení tance a pohybu. Mezinárodní festival soudobé taneční tvorby a pohybového divadla TANEC PRAHA 2006 představí obecenstvu pestré podoby soudobého tance z různých koutů světa nejen v Praze, ale i v dalších pěti městech. Program 18. ročníku festivalu zahrnuje jak etablované taneční skupiny, tak mladé progresivní choreografické talenty z celého světa. Hlavním stánkem festivalu bude tradičně divadlo Ponec a dále Divadlo Archa. Ve spolupráci s lucemburským Théâtre Nomade Transparent – Fondation de l´Architecture de Luxembourg je připravován osobitý open-air projekt, který doplní Muzejní noc v UPM. Festival nakonec vyvrcholí uvedenými dvěma večery CND v pražské Sazka Areně. Díky velkému zájmu se festival rozroste na 6 mimopražských divadelních scén v Brně, Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Táboře a Ostravě. Celkem se na festivalu TANEC PRAHA představí umělci ze 14 zemí světa a diváci mají příležitost shlédnout na 30 představení v šesti městech ČR a další doprovodné akce.

Více informací k jednotlivým představením na www.tanecpraha.cz.

Partnerem festivalu TANEC PRAHA 2006 je tradičně hlavní město Praha, které řadí tuto akci mezi své spolupořadatelské aktivity kategorie A. Festival probíhá za Finanční podpory Ministerstva kultury ČR, pod záštitou první dámy ČR Ing. Livie Klausové, CSc., ministra kultury Mgr. Vítězslava Jandáka a primátora hlavního města Prahy MUDr. Pavla Béma. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Hlavními partnery jsou SAZKA, a.s. a Nestlé Ćesko, s.r.o. Mediálními partnery jsou Právo, Český rozhlas 2 Praha, Český rozhlas 3 Vltava, Český rozhlas Regina, Prague.TV, TIME IN, MF Plus, České Noviny.cz, divadlo.cz, Profit, Taneční zóna, ZOOM, Radio 1, Czech Bussines Weekly, Boomerang media, Literární noviny, Metropolis a Lavičky AD–NET. Dalšími partnery festivalu jsou SAZKA Arena, divadlo Ponec, Divadlo Archa, Madree, Dance Perfect, Moser a WD LUX. Poskytovatelem internetových a hlasových služeb je Dial telecom. Festival dále podpořili: Velvyslanectví Dánského království, Velvyslanectví Švýcarské konfederace, Pro Helvetia, Francouzský institut, Velvyslanectví Řecké republiky, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo, Velvyslanectví Kyperské republiky, Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes, Velvyslanectví Švédska, Velvyslanectví Spojených států mexických, Goethe-Institut a Britská Rada.

zdroj: www.tanecpraha.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

S partnerem se nemůžete na mnoha věcech shodnout a doopravdy vám lezou krkem. Nechcete se pouštět do rozebírání milostných problémů, když máte na starosti důležitější povinnosti.…

Nejčtenější články

Doporučujeme