Tašky z Namibie pro lepší život

18. 11. 2008
Tašky z Namibie pro lepší život
S Dáma.cz nyní můžete soutěžit o tři originální látkové tašky z namibijské dílny. Vyhrají je ti, kdo se zúčastní soutěžního kvízu. Odpovězte správně na pět otázek týkajících se problémů třetího světa a dostanete se do slosování!

Trojčata už nebydlí v garáži

Josephine Kooper pochází z malé vesničky v kalahárské poušti. Neumí číst ani psát a život této namibijky připomínal až donedávna dramatický film.

Josephine měla dvě děti, které zemřely nad podvýživu. Před časem však zjistila, že je znovu těhotná. Bylo to v době, kdy neměla žádné stálé zázemí: práci ani domov. Lékaři Josephine sdělili, že čeká dvojčata. K jejímu velkému překvapení se nakonec narodily děti dokonce tři. Matka je pojmenovala Hope, Faith a Given, česky Naděje, Víra a Dar.

Klepněte pro větší obrázek


Během těhotenství i krátce po porodu Josephine žila v garáži u své vzdálené příbuzné v městečku Keetmanshoop na jihu Namibie. V garáži velké asi tak na jedno menší auto žilo dalších dvanáct dospělých osob a několik dětí. Bylo neudržitelné, aby tam matka s trojčaty mohla zůstat dlouhodoběji.

Dalších pár měsíců tedy Josephine s dětmi strávila v nemocnici. Nebylo to sice nejlepší řešení, ale v daný okamžik to rodinu ochránilo před životem na ulici. O osud Josephine a jejích dnes už dvouletých trojčat se pak začaly zajímat sociální pracovnice společnosti Člověk v tísni, která v Keetmanshoopu provozuje chráněnou dílnu s komunitním střediskemWake Centre.

Klepněte pro větší obrázek


Sbírka pro Josephine
Sociálním pracovnicím se podařilo pro Josephine sehnat malý plechový domek, kam se mohla uchýlit. Veřejná sbírka, na které se podílela místní komunita, zajistila ženě prostředky na sunar a základní hygienické potřeby pro děti na několik prvních měsíců. Dokonce i otec trojčat se k rodině vrátil ze své práce na vzdálené farmě. „Kdybychom Josephine nepomohli, nevím, co by se stalo. Dost možná by už ani ona ani děti nebyly na světě,“ říká jedna z místních sociálních pracovnic působících ve Wake Centre.

Josephine získala své první zaměstnání v životě, a to jako pomocná uklízečka ve Wake Centre. Naučila se nejen své práci, ale pod vedením dalších zde zaměstnaných žen sbírala zkušenosti a rady, jak se nejlépe postarat i o své děti. Od zaskočené a vystrašené mladé ženy, která se neuměla ani podepsat, vykročila Josephine na cestu k sebevědomé matce, zodpovědné za své děti, domov i práci. Mohla tak překonat i druhý, poměrně náročný rok života trojčat, která se nakazila v Namibii velmi rozšířenou tuberkulózou. Dlouhá a náročná léčba naštěstí zabrala a malí Hope, Faith a Given jsou v pořádku.

Klepněte pro větší obrázek


V dílně Wake Centre pracují čtyři desítky místních lidí, zejména žen. Pocházejí z nejchudších oblastí Namibie a často se musejí starat o několik vlastních i nevlastních dětí, které o rodiče připravila pandemie HIV/AIDS. Ženy v dílně vyrábějí šperky, textilní doplňky a další výrobky, které se pak prodávají v České republice. Veškerý zisk z prodeje putuje zpět do Namibie, kde jsou tyto finanční prostředky použity na nákup materiálu a pokrytí mezd zaměstnanců dílny. Kompletní nabídku výrobků najdete na stránkách www.nama.cz.
(Zdeňka Hauková, vedoucí mise společnosti Člověk v tísni v Namibii)

 

Klepněte pro větší obrázek


Líbí se vám výrobky z Namibie, které vyrábějí ženy v chráněné dílně společnosti Člověk v tísni? Soutěžte s Dáma.cz o tři originální látkové tašky! Stačí, když zodpovíte následujících pět otázek.

Nápovědu najdete v článcích na stránkách www.rozvojovka.cz. Do tamního vyhledávače zadejte vytučněné slovo ze zadání otázky a zkontrolujte si, jestli jste si odpověď tiply správně.

Tři vylosované čtenářky se mohou těšit na praktický módní doplněk z Namibie.

1. K dětství patří také pravidelná školní docházka, ale jsou země, kde zejména dívky o něčem takovém mohou stále jen snít. Například v Afghánistánu je negramotných až 80 procent žen. Co je příčinou tohoto stavu?
a)afghánské ženy nemají na rozdíl od chlapců nárok na proplacení školného
b)nedostatek škol a tradice: žena se má hlavně dobře vdát, gramotnost není důležitá
c)afghánské ženy mohou chodit pouze do speciálního typu rodinných škol, kde se číst ani psát neučí

2. Dostupná zdravotní péče není v rozvojových zemích samozřejmostí. Kolik žen ročně padne za oběť „neviditelné epidemii“, jak se také nazývá úmrtnost matek při porodu?
a)půl milionu
b)třičtvrtě milionu
c)milion

3. Města v rozvojových zemích se rychle zvětšují, a to zejména kvůli tomu, že tu vyrůstají takzvané slumy. Co to slum je?
a)charitativní „SOS vesnička“, kterou obvykle spravují mezinárodní humanitární organizace
b)jde v podstatě o panelákové sídliště, které stojí na okraji města. Bydlí tu sociálně vyloučení
c)„vesnice“ skládající se z provizorních domů, bez vody a kanalizace, kde živoří ti nejchudší

4. Nekvalitní a kontaminovaná voda způsobuje lidem v rozvojových zemích mnoho zdravotních problémů. Kolik procent Etiopanů má přístup ke kvalitní vodě?
a)15 procent
b)24 procent
c)38 procent

5. Ugandou zmítá už jednadvacet let nepřetržitá občanská válka. Té se bohužel zúčastňují i takzvaní dětští vojáci. Jak se děti do armády dostávají?
a) v Ugandě platí od roku 1997 zákon, kdy chlapci starší dvanácti let mají povinnost narukovat
b) povstalci děti (chlapce i dívky) unášejí od rodin a pak je nutí bojovat za jejich zájmy
c) děti se často do služeb armády připojí samy: dostávají za to totiž peníze

Odpovědi na soutěžní otázky zasílejte na adresu:

jana.machalkova@clovekvtisni.cz


Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud patříte k zaměstnancům nějaké společnosti nebo pracujete na úřadu, nevyvolávejte předem prohrané spory se šéfem ani se aktuálně nepokoušejte o nějaké vážné rozhovory. Mars se…

Nejčtenější články

Články odjinud