Tatínkové se s dětmi stydí hovořit o sexu

30. 8. 2002
Tatínkové se s dětmi stydí hovořit o sexu
Podle výsledků nového průzkumu je pro dospívající děti vcelku zbytečné, aby se s intimními problémy svěřovaly svým tatínkům. Mnoho z nich je totiž příliš stydlivých na to, aby s ratolestmi probrali věci týkající se sexuálního života potomků. Tuto úlohu musejí v rodině suplovat matky.

Tatínkové se s dětmi stydí hovořit o sexu

Klepněte pro větší obrázek Podle výsledků nového průzkumu je pro dospívající děti vcelku zbytečné, aby se s intimními problémy svěřovaly svým tatínkům. Mnoho z nich je totiž příliš stydlivých na to, aby s ratolestmi probrali věci týkající se sexuálního života potomků. Tuto úlohu musejí v rodině suplovat matky. Těm se ovšem mnohem častěji svěřují pouze dívky. Většina chlapců v pubertě je proto odkázána pouze na informace, které získají od starších sourozenců nebo kamarádů.

Dotazník studie nazvané Dorozumívání v pubertě vyplňovalo ve Velké Británii spolu s rodiči patnáct set dětí ve věku 10 - 15 let. Podobná akce se chystá také v zemích Evropské unie, včetně kandidátských států. Podle odborníků je však málo pravděpodobné, že by se výsledky v Evropě podstatně lišily.

O sexuálních či jiných problémech, které děti v pubertě trápí, se stydí hovořit čtyři tatínkové z desíti. "Je to naprosto odstrašující číslo, když vezmeme v potaz, že naprostou většinu informací o sexuálním životě a partnerství by se měly děti dozvědět právě od rodičů," komentoval znepokojivé výsledky amerického výzkumu jeden z autorů.

Klepněte pro větší obrázek Nejhorší je podle psychologů a sexuologů skutečnost, že neuvěřitelné tři čtvrtiny rodičů si myslí, že jejich dětem stačí k životu informace, které se o lidském chování a vývoji během dospívání dozvědí ve škole. Z výsledků rovněž vyplývá, že tři z pěti dětí jdou s �pikantnějším� problémem raději za matkou. "Je to pochopitelné. Otcové je za nimi ve většině případů stejně pošlou," pokračuje autor výzkumu.
Potěšující je alespoň skutečnost, že více než polovina dospívající mládeže se snaží se svými rodiči o problémech v lásce a sexu vůbec hovořit.
Diskuse o sexu se umístila na prvním místě v žebříčku věcí, o nichž se rodičům s dětmi nejhůře hovoří - následovala smrt a drogy. Dvě třetiny rodičů se ale navzdory zjištění psychologů přesto domnívají, že jejich rodina je otevřená diskusi o čemkoliv, tedy i o sexu. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dechberoucí sobotní den je na dosah ruky. Máte ho ve svých rukou. Pro svobodné to bude jednoduché, protože se s přáteli vydají za dobrodružstvím bez hádek. Zato zadaní na sobě musí…

Nejčtenější články

Doporučujeme