Taťjana Medvecká se narodila 10. listopadu 1953 v Praze Foto: Profimedia

Taťjana Medvecká se narodila 10. listopadu 1953 v Praze Foto: Profimedia

Jejím filmovým debutem byla role Evy Tůmové v legendární komedii Marečku, podejte mi pero! Foto: Profimedia
Herci z Marečku, podejte mi pero! po 45 letech Foto: Profimedia
Přála si být baletkou, ale u zkoušek neuspěla Foto: Profimedia
Jako mladá nedokončila středoškolské vzdělání, protože na DAMU byla přijata z druhého ročníku gymnázia Foto: Profimedia
11
Fotogalerie

Taťjana Medvecká: Měla mindráky ze vzhledu, vysokou dokončila bez maturity

Česká Susan Sarandon, jak se Taťjaně Medvecké často přezdívá, měla kvůli svému vzhledu již od mládí velké mindráky. Soustředila se proto raději na studia, hereckou školu DAMU dokonce absolvovala bez maturity. Celý život je věrná nejenom svému muži, se kterým je už přes čtyřicet let, ale také jednomu jevišti – Národnímu divadlu.

Místo baletky herečkou

Taťjana Medvecká se narodila 10. listopadu 1953 v Praze, po obou rodičích má ale slovenské kořeny. Od dětství recitovala, navštěvovala literárně-dramatický kroužek, ale její největší vášní byl tanec, kterému zasvětila celé své mládí. Přála si být baletkou, ale u zkoušek neuspěla. Prý proto, že byla příliš vysoká a měla velký zadek. Rozhodla se tedy věnovat herectví. Jako mladá nedokončila středoškolské vzdělání, protože na DAMU byla přijata z druhého ročníku gymnázia. Studium absolvovala v roce 1975 a ihned nastoupila do činohry Národního divadla, ve kterém je dodnes. Od roku 1971 se začala objevovat na obrazovce, jejím filmovým debutem byla role Evy Tůmové v legendární komedii Marečku, podejte mi pero!

Co jste možná nevěděla o komedii Marečku, podejte mi pero? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Držitelka Thálie

Ve své divadelní kariéře se Taťjana Medvecká stala dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie v kategorii Nejlepší česká činoherní herečka. V roce 2000 za výkon Alžběty v Schillerově Marii Stuartovně a 2002 za výkon v roli Antonie Nikolajevny v Nilinově hře Poprvé vdaná. V roce 2012 si přidala do sbírky i Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v česko-slovenském dramatu Dům.

Pokračování 3 / 5

Věrná jednomu muži

Její největší láskou je rodina. Celý život je vdaná za scenáristu, dramaturga a pedagoga FAMU Jiřího Dufka, se kterým se poznala již během studií na DAMU. Zanedlouho se vzali a narodily se jim dvě dcery – Kateřina a Kristina. Přestože ve společnosti nejsou s manželem příliš viděni, v soukromí o svou lásku nepřetržitě pečují. Svoji jsou již přes čtyřicet let.

Pokračování 4 / 5

Královna dabingu

Taťjana Medvecká je proslulá svým specificky zabarveným hlasem. Proto je výraznou součástí její práce účinkování v rozhlase a dabing. Svůj hlas propůjčila herečkám, jako je například Barbra Streisand nebo Susan Sarandon. Za druhou zmíněnou získala Taťjana Medvecká v roce 1997 Cenu Františka Filipovského za dabing.

Pokračování 5 / 5

Milovnice fotbalu

Kromě filmu a divadla má Taťjana Medvecká ještě jeden velký koníček – miluje fotbal. „Bude to znít komicky a velmi vznešené to také není, ale miluji, když hraje Barcelona El Clasico nebo je například finále Ligy mistrů. To jsem vždycky naměkko. Baví mě, když vidím tu sdílenou radost,“ prozradila a zavzpomínala: „Tatínek mě v deseti letech vzal na Strahov, kde jsme hráli proti Maďarům, a já jsem fandila tak strašně, až jsem přišla o hlas,“ uvedla v rozhovoru pro Krajské listy.

Doporučujeme

Články odjinud