Tchyně mi „šmejdí“ po bytě a prohledává skříně. Je to normální?

7. 9. 2015
Tchyně mi „šmejdí“ po bytě a prohledává skříně. Je to normální?
„…ruku v ruce s její péčí jde i chorobná zvědavost a touha se svými dospělými dětmi manipulovat a kontrolovat je - samozřejmě pro jejich dobro,“ vypráví čtenářka Mirka.

Jsem necelé čtyři roky šťastně vdaná, děti zatím nemáme, jen nalezeného kocourka. S manželem hodně sportujeme a víkendy býváme často mimo domov. Proto jsem byla zpočátku velmi ráda, že k nám tchyně v době naší nepřítomnosti ochotně docházela zalít kytky, kterých jsem milovník, a hlavně nakrmit a pomazlit kocourka.

Tchyně je už 10 let vdova, je to starostlivá a obětavá dáma, která by pro své děti dýchala. Jenže ruku v ruce s její péčí jde i chorobná zvědavost a touha se svými dospělými dětmi (pro jejich dobro - samozřejmě) manipulovat a kontrolovat je. Jednoduše dohlédnout a případně zajistit, aby se měly co nejlépe – tedy dle jejího názoru.

Upřímně se přiznám, že jsem zpočátku manželovi jeho obětavou a starostlivou maminku záviděla – tchyně nám i jeho sestře často a ráda navařila, napekla, vše navíc dovezla. Připravovala i domácí marmelády, sirupy, zavařovala, nebyl pro ni problém zkrátit kalhoty, spravit rozpáranou halenku.

Švagrové často hlídala syna, dokonce jí doma i žehlila a uklízela. Život mé tchyně má jediný smysl – její děti. Manželovi stále volá, zajímá ji, jak se má, co dělá, kam pojedeme, zda něco nepotřebujeme.

Tchynina tlačenka a koblihy nejsou nic proti další péči, kterou nás zahrnuje

Zásobování dvěma druhy domácího chleba, rozličnými zákusky, tlačenkou či marmeládou by mi až tak nevadily, pokud by všeho nebyly doslova vagóny, a ty k nám „nejezdily“ naprosto kdykoliv. Tchyně je schopná k nám přijít v sedm ráno, že pekla vnoučkovi koblížky, a protože se jí ohromně povedly, bylo jí líto nám také nějaké nedonést (bydlí asi 15 minut chůze od nás).

Já ani manžel nejsme žádní jedlíci, takže jídlo musím občas rozdat – v práci už má tchyně své nadšené fanoušky. Kolega miluje její malinovou marmeládu. Účtárna šílí z jejího taženého štrúdlů. A můj německý šéf je uctívačem tchyniny drůbeží tlačenky a domácí paštiky. Manžel o všem s tchyní několikrát mluvil, bohužel marně. Buď se urazí, nebo pláče. Potom pár dní „stávkuje“, ale do týdne zaručeně dělá, že se vůbec nic nestalo. Jenže tchynina tlačenkaa koblihy nejsou nic proti další péči, kterou nás zahrnuje. Bohužel v některých situacích nemáme na vybranou …

Vše došlo tak daleko, že máme na osobní věci různé skrýše

S manželem hodně sportujeme, lezeme po skalách, a tak se každý pěkný víkend snažíme být venku. Když se zadaří, tak odjíždíme už ve čtvrtek večer. Doma pak necháváme nalezeného kocourka, kterého kvůli jeho velmi bázlivé povaze nemůžeme nikam umísťovat, proto jsme moc rádi, když k nám tchyně chodí kocoura krmit a pomazlit se s ním. Kočičák je na ni zvyklý a má ji rád. Tchyně má tedy klíče od našeho bytu – postará se o kocoura, zalévá kytky a také zkontroluje lednici (tu klidně odmrazí a umyje), přerovná skříně (včetně spodního prádla), vypere a vyžehlí, projde nám písemnosti – to bych nikdy nepoznala, kdyby se neprořekla, že ví, kolik vydělávám. Manžel i já jsme samozřejmě mnohé situace taktně řešili, ale je to stále do kola. Vše došlo tak daleko, že máme na osobní věci různé skrýše, a doufáme, že je tchyně neobjeví.

V tu chvíli jsem opravdu měla strach, aby neměl Adam infarkt

Mirečko, chápu, že ještě nechceš děti, i když já bych další vnoučátko přivítala, ale je opravdu rozumné brát ty hormony, vždyť to jde zařídit i jinak!“ poučila mě nedávno tchyně, když jsem v koupelně zapomněla antikoncepci. Došla mi slova, jen jsem koukala. A podobných historek máme několik. Jednou jsme neodjeli na plánovaný víkend a zapomněli jsme to tchyni říct a málem se stal malér.

Asi v pět ráno mě vzbudilo rádoby tiché našlapování v kuchyni – celou noc jsme měli otevřený balkón – tak jsem se hodně vyděsila. Vzbudila jsem manžela, ten popadl těžkou láhev od vína, kterou jsme měli u postele, a plížil se s napřaženou rukou ke kuchyni, kde samozřejmě stála tchyně a uklízela z myčky nádobí. Manžel se strašně rozčílil, viděla jsem ho tak poprvé.

Tchyně se rozplakala:„Adámku, nekřič na mě, nevěděla jsem, že jste neodjeli. Když jsem ale viděla, jak krásně spinkáte, tak jsem chtěla jen potichoučku uklidit tu spoušť v kuchyni, ať vám ušetřím práci. Křičíš úplně jako tvůj táta, i tu žílu na spánku máš stejně naběhlou. Měl by sis to víc hlídat, abys nedopadl jako on, vždyť si ještě mladý!“

Chápete to? Žádné upřímná omluva, sebereflexe, ale promyšlený útok na city. V tu chvíli jsem opravdu měla strach, aby neměl Adam infarkt. Tchyně odešla, manželovi i sobě jsem nalila panáka a říkala si, že teď už toho „šmejdění“ snad nechá.

Nechala! Do měsíce bylo vše při starém, i když se mnohem víc snaží, abychom nic nepoznali. Manžel má dokonce výčitky, že na maminku křičel (volala mu kvůli tomu i sestra)! Dokonce mě začal mírnit a uklidňovat, prý to tchyně myslí dobře a vlastně ani o nic nejde. Vždyť nám prý nijak doopravdy neubližuje!

(Mirka, 28 let)

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Vánoční nálada vás ovládla a vy se jí necháte docela strhnout. Po ničem jiném vlastně ani netoužíte. Konečně zažíváte den podle svých představ. Trošku lenošení, kapánek zábavy a hlavně…

Nejčtenější články

Doporučujeme