Ťdržba dekoračních předmětů

3. 10. 2001
Ťdržba dekoračních předmětů
I dekorační předměty je potřebné čistit. Tak například ozdobný porcelán, keramiku a sklo je třeba co nejčastěji oprašovat. Jsou-li velmi ušpiněné, otřete je vlhkým hadrem namočeným do mycího roztoku a vysušte dočista.

Ťdržba dekoračních předmětů

I dekorační předměty je potřebné čistit. Tak například ozdobný porcelán, keramiku a sklo je třeba co nejčastěji oprašovat. Jso u-li velmi ušpiněné, otřete je vlhkým hadrem namočeným do mycího roztoku a vysušte dočista. Při odstraňování skvrn z keramiky nikdy nepoužívejte čistící prostředky nebo bělidla.
Máte praskliny na porcelánu? Po vyčistění jsou často méně vidět. A jak na to? Nejprve prasklinu překryjte vymačkanou vatou, namočenou nejdříve do teplé vody a potom do sody bicarbony. Nechte působit
několik dní a občas vatu navlhčete. Potom vytřete jemným štětcem namočeným do čpavkového roztoku (5 ml čpavku na šálek vody). Opláchněte a osušte.
Při čistění skla se nedotýkejte malovaného, pozlaceného nebo starého skla - ozdoby nemusí pevně držet a mohou vám odpadnout. Velmi opatrně je oprašujte jemným štětcem na vodové barvy. Sklo s kovovými prvky by se mělo jen oprašovat. Je-li sklo velmi špinavé, očistěte je mírně vlhkým vatovým tampónem a ihned osušte. Kov se nesmí namočit. Při mytí nebo utírání jemného skla držte sklenici v dlani pod číškou. Nedržte ji za stopku, může snadno prasknout. 

A ještě si řekneme, jak čisti vázy. Bělavý povlak, který zůstává na skleněných vázách na úrovni vodní hladiny, vyčistíte octem. Napusňte kus vaty nebo papírový kapesník octem, přiložte jej a nechte působit asi 5 minut, aby nános před odstraněním změkl. 
A nyní si popíšeme několik postupů, jak vyčistit povlak uvnitř vázy:

  1. vhodný čistič nalijte do vázy, nechte působit a pak opláchněte,
  2. vázu naplňte vodou, do které dáte 10 ml čpavku, nechte stát přes noc,

potom vymyjte a vypláchněte,

  1. do vázy dejte trochu čistého písku, mycího prostředku a teplé vody, dobře

protřepte a nechte působit přes noc, znovu protřepte a potom opláchněte,

  1. použijte prášek na čistění zubů - polévkovou lžíci na půl sklenice

teplé vody, nechte působit přes noc, pak vypláchněte,

  1. do vázy dejte hrst čajových lístků, zalijte je octem a protřepte.

Autor: Zuzka Kvídová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Jako jedni z málo se v práci nerozčilujete, protože si nechcete kazit den. Spíše nemáte na řešení něčích problémů náladu. Do konfliktu tentokrát nevstupujete. Na pracovišti bude dneska…

Nejčtenější články

Doporučujeme