Televize (ne)zlepšuje inteligenci

9. 5. 2001
Televize (ne)zlepšuje inteligenci
Nedávno jsme uveřejnili článek o škodlivosti sledování televize především pro děti. V následné diskusi jsme se všichni shodli, že na tom určitě něco je. Jiný vědecký tým však přišel na to, že televize IQ zvyšuje.

Televize (ne)zlepšuje inteligenci

Nedávno jsme uveřejnili článek o škodlivosti sledování televize především pro děti. V následné diskusi jsme se všichni shodli, že na tom určitě něco je. Jiný vědecký tým však přišel na to, že televize IQ zvyšuje.

Podle zcela jiného výzkumu je prý televize, internet a klábosení příčinou celkového zlepšování inteligence populace. Podle vědců jsme dnes chytří, tak jako nikdy předtím. Vědci vycházeli především z analýzy IQ testů ve Velké Británii. Od roku 1942 se průměrný výsledek občanů zvýšil o 27 bodů.
Podle vědců je jednou z příčin televize. Ano, sledování televize má blahodárné účinky na rozvoj našeho mozku. Ale podle mého názoru toto nastane pouze při aktivním sledování.
Aktivní sledování je pečlivý výběr vhodných pořadů (vzdělávací, zpravodajské, diskusní, ..) a občas také nějaká zábava. Součástí aktivního sledování je také omezení doby strávené u televize a sledování jiných médií ( knihy, internet, divadlo, tisk, ..).
Naopak pasivní sledování je nepřetržité sledování obrazovky, kdy jedinou činností je přepínání programů dálkovým ovladačem. U takové činnosti podle mne nemůže dojít ke zlepšení inteligence, ba naopak.

Už se těším, až budeme mít interaktivní televizi, pravděpodobně propojenou s internetem. Jednoduše si objednám pěkný film, pořad o přírodě, hokejový zápas nebo aktuální zpravodajství, a to mi po přijde do televize a já se podívám jen na to, co budu chtít a hlavně, kdy budu chtít. Stejně se obávám, že většina populace zůstane u nepřetržitého toku upoutávek, reklam, upoutávek, přitroublých pořadů, atd. Je to snazší a bez námahy. Ale to je úplně na jiný článek.

Televize určitě není jediný faktor, který ovlivňuje naše IQ. Za velice důležité považuji zlepšení životní úrovně. Když si vzpomenu na naše prarodiče, kteří od rána do večera dřeli na poli, je mi jasné, že dnešní "blahobyt" umožňuje mnohem více se věnovat vzdělávání, sportům, hrám, četbě a dalším aktivitám, které rozvíjejí naši osobnost.

Podle psychologů spočívá zvýšení celkové inteligence člověka také ve stimulujícím prostředí, které ho nutí více přemýšlet. Člověk se pak dostává do kruhu stále zlepšujícího myšlení. Čím je dotyčný inteligentnější, tím spíše bude více číst knihy, troufne si na obtížnější úkoly, naučí se nové věci, a tím se stává zase inteligentnějším.

Pokud chcete zjistit, jak jste na tom vy osobně, můžete se zúčastnit některého z testování IQ, které provádí společnost Mensa. Více na jejich stránkách. Zkuste si alespoň některý z hlavolamů nebo testů, které na jejich stránkách najdete.

autor: Michal

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ještě pár dní nazpět jste byli výkonní na sto procent a nadřízený si mnul nad vaší prací ruce. Jenže už dnes na sobě cítíte nervozitu a pocit ze špatně odvedené práce. Sice se velice…

Nejčtenější články

Doporučujeme