Televizní dokument ukáže příběhy dětských úrazů

31. 1. 2008
Televizní dokument ukáže příběhy dětských úrazů
Až dvacet miliard korun ročně stojí ošetřování zhruba 450 tisíc úrazů dětí a mladistvých, k nimž v České republice dochází, při započítání souvisejících ekonomických ztrát. Mnohé z těchto úrazů jsou zbytečné a šlo by jim předejít.

Prevenci a vzdělávání v této oblasti se již deset let věnuje neziskový projekt obecně prospěšné společnosti Dětství bez úrazů, který od samého počátku podporuje VZP ČR. V rámci loňských aktivit projektu vznikl pětidílný dokument Zbytečné úrazy, jehož první díl odvysílá Česká televize 31. ledna. Další čtyři díly dokumentu, který ukazuje následky riskování a nebezpečných zábav teenagerů, poběží následující čtvrtky.

Jednotlivé díly dokumentu ukazují modelové situace častých úrazů, které zavinil zbytečný hazard v autě, na kole či kolečkových bruslích, nebo adrenalinová zábava typu šplhání na sloupy vysokého napětí. U jednotlivých úrazů pomohla VZP ČR vyčíslit náklady na jejich léčbu. „Právě v tomto je náš cyklus atypický,“ říká Robert Kostner, koordinátor projektu Dětství bez úrazů.

„Je důležité ukázat, kolik léčba těžkých úrazů ve skutečnosti stojí. Rozhodně ale nejde o nějakou lacinou senzaci či sčítání vysokých částek. Chceme tím přispět k diskuzi o odpovědnosti jednotlivce ke svému zdraví. Za peníze, které vynaložíme na léčbu zbytečných úrazů, bychom mohli zaplatit včasnější či modernější péči pacientům, jejichž onemocněním se bohužel nedalo zabránit,“ vysvětluje Pavel Horák, ředitel VZP ČR. Z poznatků projektu Dětství bez úrazů vyplývá, že převážná většina úrazů se nestane náhodou, ale zbytečným riskováním a nepozorností zejména mladých lidí. Následky bývají bohužel často tragické.

Léčení mladého člověka po autonehodě vyčísluje první díl cyklu na 700 tisíc korun, poranění nechráněné hlavy a krku zdokumentované v jednom z dalších dílů přijde zdravotní pojišťovnu na bezmála milion korun. „Tato čísla nejsou nikterak nadsazená a jsou zbytečně vysoká vzhledem k tomu, že mnohým úrazům se dalo předejít,“ připomíná Pavel Horák.

Dokument má oslovit kromě rodičů především mladé lidi, kteří se podobají těm, o kterých jednotlivé příběhy vyprávějí. „Nechtěli jsme natočit statický a nudný vzdělávací dokument. Chceme zaujmout ty, kterých se to týká. V našich příbězích jsou jednotlivé úrazy rekonstruovány velmi věrně, hrají zde mladí herci a vše se odehrává až v klipovém tempu. Během natáčení jsme museli dva herce zabít, šest jich zranit těžce a jednoho lehce. Naštěstí se toto všechno událo pouze v hledáčku televizní kamery. I přesto bylo natáčení a postprodukce poněkud deprimující,“ říká režisér dokumentu Karel Jonák.

První díl cyklu dokumentů „Zbytečné úrazy“ odvysílá ČT 2 ve čtvrtek 31. ledna 2008 v 16.20 hodin. Další díly budou následovat vždy ve čtvrtek ve stejnou hodinu.

Více o dětských úrazech: Počet zbytečných úrazů u dětí je v České republice stále alarmující. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky z roku 2005 u nás dochází každý rok k 450 tisícům případů, z toho téměř 30 až 45 tisíc končí hospitalizací. Dva až tři tisíce dětí ročně zůstanou doživotně postiženy a téměř 250 dětí ve věkové skupině 0-19 let na následky zranění umírá.

zdroj: VZP ČR

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V pátek se vám nechce vůbec do práce, protože nevíte, co se zase semele. Vás to nemusí zajímat, proto se snažte dokončit rozdělané úkoly svědomitě a precizně. To vám pomůže. Nadřízený…

Nejčtenější články

Doporučujeme