Tělo v kondici

Tělo v kondici
Nemá smysl si nic nalhávat, vymlouvat se a stále odkládat. Pokud chceme letos v plavkách vypadat dobře, musíme začít ještě dnes. Každou sezonu jsou nám ale díky novým výzkumům k dispozici další a ještě účinnější způsoby, jak na to.

Vodní fitness Aerobik, gymnastika, spinning. Všechny tyto sporty samy o sobě pomáhají posilovat svaly, odbourávat tuk a tvarovat postavu. Pokud je ale děláte pod vodou, efekt se několikrát znásobí. „Přirozený odpor vody, který může být při rychlém pohybu až 24x vyšší než odpor vzduchu, nutí tělo zapojit více síly. Člověk ze sebe vydává více energie, a efekt je tak daleko větší než při běžném cvičení na suchu,“ vysvětluje kondiční trenérka a instruktorka aquaaerobiku Adéla Housková.

Voda navíc ulehčuje kloubům i kardiovaskulárnímu systému, takže pohyb v ní je vhodný i pro seniory, lidi s nadváhou či nastávající maminky. Cvičení pod vodou má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu, posiluje každý sval i cévní systém, příjemným faktem je i promasírování celého těla, které redukuje celulitidu. Navíc aquasporty jsou zábava! Ve vodě se dají uplatnit různé pomůcky, tančit břišní tance nebo šlapat na kole, jsou pořádány lekce aquadance či alternativní vodní kickbox nebo tai-či. Dobrá zpráva na závěr: Díky tomu, že voda tělo neustále ochlazuje, se téměř nezapotíte. Solní mix

K rychlejšímu metabolismu a lepšímu spalování kalorií mohou přispět i alternativní metody jako je homeopatie, akupunktura či Bachova květinová terapie. U nás zatím málo rozšířenou je tzv. terapie Schüsslerovými (tkáňovými) solemi, které se přirozeně vyskytují v našem těle a jsou podstatné pro jeho dobré fungování. Soli se připravují podobným způsobem jako homeopatické léky a berou se také v podobných dávkách pro normalizování tělesné nerovnováhy. Kouzelná substance pro lepší tělesnou kondici nese název 5+9+10, přičemž čísla označují jednotlivé soli. Jejich kombinace podpoří metabolismus a usnadní tělu zbavit se přebytečných kil.

Fosforečnan draselný (kalium phosphoricum) posiluje nervy a psychiku, zároveň pomáhá při špatném trávení, dodává buňkám energii a upravuje rytmus srdce. Fosforečnan sodný (natrium phosphoricum) stimuluje metabolismus, reguluje hospodaření s tuky a kyselinami a neutralizuje pH organismu. Síran sodný (natrium sulfuricum) eliminuje z těla přebytečnou vodu, působí na játra, žluč a tlusté střevo, reguluje metabolismus cukru, vyrovnává hladinu vody v těle a reguluje vylučování odpadních látek. Léčbou tkáňovými solemi se zabývají vybraní homeopati.

Pomoc z tuby Vyhlazovače pomerančové kůže a zpevňovače pokožky ve formě gelu či krému jsou příjemným doplňkovým prostředkem k docílení hezčí postavy. „Základem všech je obvykle čistý kofein různé koncentrace, který má odvodňovací účinky. Podobně působí také oblíbený extrakt z gingka biloby. Tyto látky doplňují tzv. aktivátory spalování tuků, což jsou komplexy látek stimulující produkci proteinu odpovědného za odbourávání tukových přebytků,“ říká kosmetička Lenka Vavřinová. Nejnovější kosmetické přípravky dnes mají např. efekt urychlení účinku diety v partiích, které jí odolávají, jiné se mohou pochlubit různými patentovanými technologiemi, které stimulují přirozené odbourávání tukové tkáně, potlačují celulitidu, ať už jde o projev predispoziční nebo získaný nevhodným životním stylem. Ať už sáhnete po jakémkoliv převratném výrobku, všechny mají bohužel stále jedno společné: bez pravidelného používání, bohatého pitného režimu a aplikace pomocí masáže bude jejich efekt minimální.

Masáže Jakákoliv stimulace kůže, jemné štípání, silnější tlak či důkladné masírování pomáhá proti celulitidě, neboť podporuje krevní oběh v tukové tkáni, pomáhá odvádět toxiny a urychluje metabolismus. „Nezáleží na tom, zda stehna či hýždě zpracujete prsty, masážní žínkou nebo válečkem, ale na tom, zda vůbec něco děláte. Ideálně denně. Když k tomu přidáte zpevňující či anticelulitidní krém, efekt bude zaručený,“ tvrdí kosmetička Lenka Vavřinová. Kromě domácí péče můžete zkusit i šikovné ruce profesionála. Některé masážní a kosmetické salony nabízejí zeštíhlující masáž, která obvykle pojí profesionální techniky s kosmetikou – peelingem a zábalem, jež působí jako podpůrný prostředek.

Jakákoli stimulace kůže pomáhá proti celulitidě. Podporuje krevní oběh v tukové tkáni, odvádí toxiny a urychluje metabolismus.

Přístrojové metody

Spalování tuků, zpevnění pokožky, redukce celulitidy, modelace postavy. Cíl mají všechny kosmetické přístroje stejný, každý k němu ale využívá jiných prostředků. Stimulace svalové činnosti elektrickým proudem prostřednictvím speciálně vodivých elektrod, které se přiloží na vybraná ošetřovaná místa, využívá tzv. myostimulátor. Doporučená aplikace je 30 minut 2–3× týdně, ideálně po dobu jednoho měsíce. Cena: 2000 Kč za 10 ošetření. Tzv. neinvazivní liposukce funguje na principu ultrazvuku, který rozbíjí tukové buňky a následně je odvádí lymfatickým systémem ven z těla. Tato technika modeluje postavu a zlepšuje stav celulitidy, výrazně zeštíhlující efekt klasické liposukce ale nemá. Ošetření je nutné opakovat až 10krát za cenu od 2000 Kč. Novinkou je kombinace unipolární a bipolární radiofrekvenční energie, která zahřívá povrchové i hluboké vrstvy tkání je typická např. pro přístroj TriPollar. Na rozdíl od starší radiofrekvenční technologií nový systém eliminuje potřebu chlazení, čímž zvyšuje účinnost ošetření a snižuje počet potřebných ošetření. Pro optimální výsledek je vhodných 6–8 aplikací, hladká, zpevněná kůže pak vydrží zhruba dva roky. Cena: od 700 Kč podle konkrétní ošetřované partie.

Akcelerační trénink

Lepší pohybová koordinace, správně fungující krevní oběh, větší kondice, pružnější a štíhlejší tělo, to vše za pouhou polovinu tradičně doporučovaného času stráveného sportem. Donedávna vysněná pohádka, dnes skutečnost, kterou vám zaručí přístroje s trojrozměrnou vibrační technologii. Ty podle nastavené frekvence vibrace účinně zvyšují aktivaci svalových vláken a umožňují důkladné posílení celého těla. „Při cvičení na vibrační plošině dochází k tzv. tonickému vibračnímu reflexu, kdy je sval zatnutý a vlivem dané frekvence nastává větší stimulace nervosvalových vláken. Jejich počet v aktivním stavu se přitom může zvýšit až o 30 procent. Díky tomu je akcelerační trénink velmi účinný a mnohem efektivnější než jakýkoliv standardní sport,“ vysvětluje osobní trenérka Zuzana Bičíková, která se specializuje na cvičení na přístroji Power Plate. Vibrace několikanásobně zvyšují cirkulaci krve, což se projevuje na rychlejším metabolismu a odbourávání tukových zásob, zlepšení flexibility nebo nárůstu svalové hmoty. Navíc, přístroj se dá využít i pro masáž (redukuje celulitidu) nebo jen příjemnou relaxaci. První tři lekce radí odbornice absolvovat s trenérem, který vám vše vysvětlí a ukáže. Později můžete využít nabídky skupinových lekcí, které jsou různého zaměření (problémové partie, celulitida a další), nebo si stroj zakoupit domů.

Více se dočtete v aktuálním vydání Moje Psychologie.

ČTĚTE TAKÉ:
Vychutnávejte život plnými doušky a netrapte se dietami!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

O vašem štěstí ve vztazích nelze pochybovat a vy si to patřičné užíváte. Na víkend si naplánujte zábavu, protože by byla škoda sedět doma. Rozhodně získáte i zajímavou obchodní nabídku či…

Nejčtenější články

Doporučujeme