Helena Fibingerová ve školních letech na závodě Czechteam.tv, Mall.tv
Helena Fibingerová na olympiádě Czechteam.tv, Mall.tv
Helena Fibingerová při akci Czechteam.tv, Mall.tv
Helena Fibingerová měla proslov za všechny sportovce, kteří se nemohli díky minulému režimu zúčastnit OH v Americe Czechteam.tv, Mall.tv
10
Fotogalerie

Tento příběh vás dojme! Fibingerová v den smrti svého otce získala zlato

Helena Fibingerová je tvrdý dříč a šla si za svým celý život. I když jí účast na olympiádách nepřinesla zlato, vždy se snažila posouvat dál a pilně trénovat. V té nejtěžší chvíli, kdy se dozvěděla o úmrtí jednoho z rodičů, se jí ale přece jen povedl největší úspěch její kariéry. V tyto dny probíhají Letní olympijské hry 2021 v Tokiu - při té příležitosti si připomeňme její legendární příběh, na který se podívejte v úvodním videu v pořadu Top Moment.

Nejslavnější vrhačka, která obětovala vše svému úspěchu. Helena Fibingerová se narodila v roce 1949 a už o čtrnáct let později poprvé vrhala koulí na školních závodech. Vždy byla vysoká a štíhlá, proto byla považovaná za nadějnou sportovkyni. Její píle a dril ji provázely celý život, hlavně když byla v dívčím věku. Sama si dokázala držet disciplínu, ať už sportovní či studijní. Byla schopná po škole sportovat a trénovat a poté se dlouho do noci učit. 

Ve jednadvaceti letech se stala mistryní republiky a poprvé se zúčastnila Olympiády v Mnichově roku 1972. Bohužel nakonec odjížděla smutná a ukřivděná. Rozhodčí jí vytkl, že koulí prý hodila, ne vrhla.

Dalších olympijských her se zúčastnila roku 1976 v Montrealu, kde si kvůli lehkému uklouznutí vybojovala bronzovou medaili. Nehodu způsobil lehký déšť a nadměrná vlhkost na startovním kruhu. V té chvíli už si sama říkala, zda jí neprovází smůla.

Vypadalo to tak i v roce 1983, kdy se v Helsinkách konalo mistrovství světa. Právě tam se Fibingerová dozvěděla, že jí zemřel otec. V den závodu ji navíc opět provázelo špatné počasí - déšť a vítr. Nicméně Helena zmobilizovala veškeré síly - přála si zvítězit na počest svého otce. Podařilo se, vrhla nejvíce ze všech účastnic, tento vrh patří mezi nejikoničtější záběry atletiky. Celý její příběh najdete na videu v úvodu článku.

Další dechberoucí příběhy českých olympioniků a olympioniček, kteří se do sportovních dějin už zapsali, i těch, kteří o to budou usilovat v průběhu letních olympijských her v Tokiu, můžete zdarma sledovat na www.czechteam.tv nebo ve stejnojmenné aplikaci.

Doporučujeme

Články odjinud