Těžký život bezdomovců

23. 1. 2002
Těžký život bezdomovců
Jistě všichni již znáte časopis Nový Prostor, jenž vídáte na skoro každém rohu v rukou některého z pouličních prodavačů. Tento pouliční prodej nabízí člověku bez domova možnost získat základní finanční prostředky.

Těžký život bezdomovců

Jistě všichni již znáte časopis Nový Prostor, jenž vídáte na skoro každém rohu v rukou některého z pouličních prodavačů. Tento pouliční prodej nabízí člověku bez domova možnost získat základní finanční prostředky.

Čím byli tito prodejci před tím, než se ocitli bez domova? V zásadě bychom je mohli rozdělit do 6 základních skupin:

Tu první tvoří prodejci, kteří strávili mládí v dětském domově - to je nesmutnější kategorie, protože tito lidé bývají pro samostatné fungování v životě nejhůře vybaveni, mívají nejvíce "šrámů na duši" a právě oni nejčastěji končívají jako chroničtí bezdomovci. Do druhé skupiny spadají lidé, kteří prošli nějakým nápravným zařízením a po návratu zjistili, že se vlastně nemají kam vrátit - nemají kde bydlet, jsou bez práce a bez prostředků a často také bez přátel, kteří by jim podali pomocnou ruku. Třetí skupinou jsou cizí státní příslušníci, kteří se obtížně adaptují v novém prostředí. Do čtvrté bychom mohli zařadit lidi mající problémy s alkoholem, gamblerstvím a jinými závislostmi. Pátou kategorii tvoří osoby různě tělesně či duševně handicapované. V šesté skupině jsou lidé, kteří vedli dlouhá léta normální život, chodili do zaměstnání, měli byt a třeba i rodinu, ale potom se shodou různých okolností ocitli bez domova a bez práce. Mnozí prodejci však samozřejmě prošli za svůj život hned několika z těchto kategorií.

Jak tito lidé následně zacházejí s vydělanými penězi? Většina z nich s vydělanými penězi zachází stejně jako každý normální člověk - koupí si za ně jídlo, zaplatí si nějaké laciné ubytování, investuje do hygieny, do oblečení... Někteří si za ně pochopitelně kupují i alkohol, nebo je utrácejí v hernách, nicméně prodejci, kteří mají problémy s alkoholem nebo gamblerstvím jsou v jasné menšině. Myslím si, že je dobré, když si tito lidé vydělají peníze na uspokojení své závislosti legální cestou, než aby je dohnala zoufalost k páchání zločinů.

Co si myslíte? Máme šanci těmto lidem pomoci? Jaký máte vy názor, popřípadě zkušenosti? Máte svého prodejce?? Já ano a snažím se pomoci, jak sama jen mohu. Pokud byste chtěli zveřejnit něco bližšího z jeho života, případně mu jakkoliv pomoci (aň již finančně nebo jinak - potraviny, oblečení, hygienické věci, atd.), prosím kontaktujte mne pro bližší informace na emailovou adresu blazinek@volny.cz (do předmětu prosím napište POMOC). Děkuji.

P.S. - Nikdo z nás nemá jednoduchý život, ale určitě i přesto dokáže pomoci tomu, kdo je na tom podstatně ještě hůře��.!!!

Autor: blazinek@volny.cz

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Planety dnes maximálně ovlivní vaše citové záležitosti. Mnozí lidé, kteří žijí nebo pracují vedle vás, by vám rádi pomohli. Rýsují se dokonce nová přátelství nebo známosti. Dnes je vám co…

Nejčtenější články