Těžký život bezdomovců

23. 1. 2002
Těžký život bezdomovců
Jistě všichni již znáte časopis Nový Prostor, jenž vídáte na skoro každém rohu v rukou některého z pouličních prodavačů. Tento pouliční prodej nabízí člověku bez domova možnost získat základní finanční prostředky.

Těžký život bezdomovců

Jistě všichni již znáte časopis Nový Prostor, jenž vídáte na skoro každém rohu v rukou některého z pouličních prodavačů. Tento pouliční prodej nabízí člověku bez domova možnost získat základní finanční prostředky.

Čím byli tito prodejci před tím, než se ocitli bez domova? V zásadě bychom je mohli rozdělit do 6 základních skupin:

Tu první tvoří prodejci, kteří strávili mládí v dětském domově - to je nesmutnější kategorie, protože tito lidé bývají pro samostatné fungování v životě nejhůře vybaveni, mívají nejvíce "šrámů na duši" a právě oni nejčastěji končívají jako chroničtí bezdomovci. Do druhé skupiny spadají lidé, kteří prošli nějakým nápravným zařízením a po návratu zjistili, že se vlastně nemají kam vrátit - nemají kde bydlet, jsou bez práce a bez prostředků a často také bez přátel, kteří by jim podali pomocnou ruku. Třetí skupinou jsou cizí státní příslušníci, kteří se obtížně adaptují v novém prostředí. Do čtvrté bychom mohli zařadit lidi mající problémy s alkoholem, gamblerstvím a jinými závislostmi. Pátou kategorii tvoří osoby různě tělesně či duševně handicapované. V šesté skupině jsou lidé, kteří vedli dlouhá léta normální život, chodili do zaměstnání, měli byt a třeba i rodinu, ale potom se shodou různých okolností ocitli bez domova a bez práce. Mnozí prodejci však samozřejmě prošli za svůj život hned několika z těchto kategorií.

Jak tito lidé následně zacházejí s vydělanými penězi? Většina z nich s vydělanými penězi zachází stejně jako každý normální člověk - koupí si za ně jídlo, zaplatí si nějaké laciné ubytování, investuje do hygieny, do oblečení... Někteří si za ně pochopitelně kupují i alkohol, nebo je utrácejí v hernách, nicméně prodejci, kteří mají problémy s alkoholem nebo gamblerstvím jsou v jasné menšině. Myslím si, že je dobré, když si tito lidé vydělají peníze na uspokojení své závislosti legální cestou, než aby je dohnala zoufalost k páchání zločinů.

Co si myslíte? Máme šanci těmto lidem pomoci? Jaký máte vy názor, popřípadě zkušenosti? Máte svého prodejce?? Já ano a snažím se pomoci, jak sama jen mohu. Pokud byste chtěli zveřejnit něco bližšího z jeho života, případně mu jakkoliv pomoci (aň již finančně nebo jinak - potraviny, oblečení, hygienické věci, atd.), prosím kontaktujte mne pro bližší informace na emailovou adresu blazinek@volny.cz (do předmětu prosím napište POMOC). Děkuji.

P.S. - Nikdo z nás nemá jednoduchý život, ale určitě i přesto dokáže pomoci tomu, kdo je na tom podstatně ještě hůře��.!!!

Autor: blazinek@volny.cz

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento týden byl profesně vyčerpávající, protože jste zvyklí na lepší výsledky. Pokud nestíháte a podobně, tak jste ve stresu. Už to na vás začíná všechno doléhat, ale na druhou stranu se…

Nejčtenější články

Doporučujeme