5
Fotogalerie

Thajsko: Finančně dostupná exotika slibuje odpočinek i dobrodružství. Rady a tipy na cestu!

Toužíte uprostřed zimy po exotice, ale nechcete kvůli jedné dovolené utratit poslední korunu? Odleťte do Thajska. Čeká na vás poznání, odpočinek, dobrodružství a můžete podstoupit i detox.

Thajsko patří k zemím, do kterých je zbytečné jezdit s cestovní kanceláří. Pokud ovládáte aspoň základy angličtiny, není problém zorganizovat si dovolenou na vlastní pěst. Když se vám podaří koupit si výhodnou letenku (ideálně s dvouměsíčním předstihem) a nebudete prahnout po luxusu, neutratíte za třítýdenní pobyt víc než 25 tisíc korun. Thajsku se přezdívá Země úsměvů a to, že reklamní slogany nelžou, poznáte hned na letišti, kde vám všichni začnou být maximálně nápomocní. Thajsko je velká země a za dva týdny se toho dá zažít hodně.

Přemisťovat se můžete buď letecky, nebo autobusem. Záleží jen na tom, kolik chcete utratit. Letenky, jízdenky i veškeré atrakce vám pomohou obstarat v místních cestovkách, které najdete v každém městě. A kam se tedy vydat?

POZNÁNÍ:

Bankgkok a okolí

Na poznání Bangkoku vám stačí dva tři dny, ale je škoda ho nevidět. Na letišti nasedněte na shuttle bus a nechte se odvézt do centra na ulici Khao San Road. Na necelém kilometru čtverečním se žije nonstop, a i když ulici projdete stokrát, vždy objevíte něco nového. Najdete tu levné ubytování, lahodné jídlo hotové během tří minut a za cenu, za kterou doma nekoupíte ani párek v rohlíku. Také jsou tu místní cestovky, masáže a vše, co potřebujete k ideální dovolené. Ne náhodou spousta lidí přilétá do Thajska jen s kreditní kartou. Vše si tu koupí a před odletem zase prodají.

Co se týká památek, určitě se zajděte podívat na královský palác Grand Palace a v něm stojící komplex Wat Phra Kaeo, vůbec nejvýznamnější chrám v Thajsku. Je v něm uložen Smaragdový Buddha, soška spočívající na devítimetrovém piedestalu, která je považována za talisman krále a země. Kam se v Bangkoku hnete, budou vás lákat do nejpopulárnějšího turistického letoviska Pattaya ležícího asi 150 kilometrů od Bangkoku. Na Thajsko krátká vzdálenost od hlavního města má za následek, že je tam zbytečně přelidněno a hlučno. Je lepší si zajet spíše více na jih.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

DOBRODRUŽSTVÍ:

Chiang Mai

Nezapomenutelné dobrodružství nabízí thajský sever. Ve městě Chiang Mai najdete několik stovek malých cestovek, které vás vezmou na výpravu do džungle – jedno- až třídenní výpravu s průvodcem, který vám bude během cesty i vařit. Z vlastní zkušenosti doporučuji trek minimálně dvoudenní s přespáním v některé z vesnic. V horách severního Thajska kousek od hranic s Barmou žijí na území velkém asi jako Česko příslušníci několika horských kmenů. Původně přišli z Tibetu, Číny a Barmy.

Neznají elektřinu ani televizi a jen pár z nich mluví thajsky. Dlouho žili v thajských horách v anonymitě, kterou jim však postupně sebral turistický ruch a hlavně pěstování opia. To vám rádi nabídnou k ochutnání, budete-li mít zájem. Během dne se pak vydáte pralesem a odpoledne dorazíte k některé z domorodých vesnic s chýšemi na dřevěných pilířích, kde si kolem domů hrají děti společně s desítkami malých černých prasátek. Do thajské džungle se kdysi vydala i spisovatelka Iva Pekárková, která o svých zážitcích napsala knihu Třicet dva chwanů.

KULINÁŘSKÝ ZÁŽITEK:

U Sompona

Thajské pochoutky můžete ochutnávat na ulicích i v restauracích, nic se ale nevyrovná zážitku, kdy se je pokusíte uvařit sami. Nejlepší kuchařské kurzy najdete v Chiang Mai. Dobré reference mají kurzy vaření u Sompona Nabniana.

Vybrat si můžete z kurzů různé délky, ale pro skvělý zážitek stačí i jednodenní, ve kterém se naučíte orientovat se v surovinách a uvařit pět jídel včetně dezertu. Kurz stojí 1400 bahtů, což je zhruba sedm set korun. Začíná se ráno na tržišti, kde vám Sompon udělí rychlou lekci o desítkách surovin.

Hodně je jich k dostání i v Česku, ale pokud máte rádi pálivé a po návratu plánujete vařit, chilli papričky z místního trhu nemají konkurenci. Zbytek kurzu probíhá v areálu šéfkuchařova domu. Sompon vždy nejprve ukáže, jak na to, a pak už zkoušíte vařit sami pod dohledem jeho asistentů. Když máte hotovo, všichni si pokrm naservírují do připravených misek a společně ho snědí u velkého stolu. Za jeden den se z vás mistr kuchař sice nestane, ale o to vůbec nejde. Kurz je především velká zábava a velké gurmánské hody. Tak si je užijte a rozhodně před kurzem vynechejte snídani.

ODPOČINEK:

Koh Phangan

Jedním z nejméně turismem zasažených míst je ostrov Koh Phangan v Thajském zálivu. Hned v přístavu si můžete za pár desítek korun pronajmout skútr. Půjčte si ho na celou dobu pobytu, ať se můžete každý den povalovat na jiné pláži. Idylu ráje si hýčká oblast Hat Yao. Ze zkušenosti doporučuji ubytování v malých dřevěných domcích ležících přímo u pláže v překrásných zahradách. Ceny jsou lidové – pro dvojici zhruba 400 korun za nocleh. Ležet můžete v písku, houpací síti nebo na masážním lehátku přímo u vody.

Hodinovou masáž od hlavy až k patě pořídíte za cenu, za kterou vám doma neudělají ani manikúru. K tomu si představte lahodné ovocné koktejly a večery při západu slunce. A pokud se vám zasteskne po hlučnější zábavě, jednou za měsíc se v oblasti Hat Rin koná vyhlášená Full Moon Party, což je taneční večírek pod širým nebem pro tisíce lidí, z něhož se neodchází před svítáním.

DETOX A JÓGA:

Koh Samui

Pokud jste uvažovali o detoxikační kúře, Thajsko je pro to ideální místo. Příznivci detoxikace pějí chválu zejména na The Spa Resorts.

Detoxikační režim ve spa resortu znamená žádné jídlo, pouze detoxikační drink každé tři hodiny a užívání bylinných tablet. Pít můžete kokosové mléko a fresh džusy. Nezbytnou součástí je i klystýr. Kúru lze doplnit o ranní meditaci, jógu, masáže, ampuku (masáž trávicího traktu), reflexologii, reiki či bylinnou páru, které ještě zesílí detoxikační proces.

Pokud máte chuť, můžete se vydat i na výlet a personál vám připraví vše potřebné, abyste detoxikační program mohli dodržovat i tam. The Spa Resorts mají čtyři pobočky po celé zemi. Kromě ozdravných programů jsou vyhlášené i jejich restaurace s velkým výběrem vegetariánských, veganských a raw lahůdek. Nově resort pořádá i kurzy přípravy raw jídel.

Článek vyšel v časopise Dieta

Doporučujeme

Články odjinud