Thymolinový úsměv

Thymolinový úsměv
Předpokladem zdravých zubů je precizní pravidelná ústní hygiena. Patří k ní čištění zubů alespoň dvakrát denně po jídle zubní pastou a večerní důkladné čištění mezizubních prostorů.

Každodenní péče o zuby je velmi důležitá. Kdo má štěstí, možná zdědil zdravé, krásné a silné zoubky po rodičích, ale to pořád neznamená, že se o ně nemusí starat. Je potřeba předcházet jak vzniku zubního kazu, tak zubního kamene, plaku i vzniku parodontózy. Čelisti si máme čistit alespoň 2x denně, důležitá není délka čištění, ale správná technika. Na mezizubní prostory je vhodné používat dentální nitě nebo interdentální kartáčky, ústa jako taková je ideální alespoň 1x denně proplachovat ústní vodou s obsahem fluoridu. Bělicí pasty bychom měli vybírat tak, aby svým složením nenarušily zubní sklovinu.

Jak si správně čistit zuby?

Minimálně 2x denně - ráno a večer. Správně vypulírované zuby jsou zbaveny zubního plaku. Čištění provádíme krouživými pohyby na každém zubu zvlášť zhruba 5-10x. Je nutné vydrhnout zevní i vnitřní plošky. Kartáčkem můžeme setřít také plak z jazyka, což učiníme pohybem směrem zevnitř ven. Mezi další pomůcky patří mezizubní (interdentální) kartáček a dentální nit, které vyčistí zubní prostory tam, kam by se kartáček nedostal.

Výběr kartáčku

Zubní kartáček by měl splňovat hned několik funkcí. Nejlepší je měkký s malou hlavičkou, který se dostane i do zorných míst a zbytečně neodírá dásně ani zubní tkáně. Štětiny mají být rovně zastřižené a husté. Kartáček vyměňujte zhruba jednou za dva měsíce. Při výběru preferujte takový, který vám ze zkušenosti nejlépe vyhovuje. Mějte však na paměti, že příliš měkký kartáček nevyčistí zuby tak důkladně, naopak příliš tvrdý kartáček může narušit sklovinu a podráždit dásně. Kartáčky se vyrábějí nejčastěji ze syntetického vlákna.

Elektrická verze je nepřekonatelná svou motorovou silou i pílí, ale mezírky mezi zoubky zvládnout nemůže. I v případě, že kartáček pod proudem používáte, musíte do ústní hygieny zapojit mezizubní pomocníky a dentální niť.

Zubní pasty

Zubní pasta je spolu s kartáčkem nejdůležitějším článkem v péči o zuby a ústní dutinu. Odstraňuje zubní plak, zubní kámen a kousky jídla. Navíc může omezit nebo zakrýt nepříjemný zápach z úst.

Zubní nit

Slouží k odstraňování plaku v mezizubních prostorách, do nichž se nedostane kartáček. Vyrábí se z nylonu i jiných plastů a obvykle je voskovaná. Podle rýh na zubech se dá usuzovat, že ji lidé používali už v prehistorii. Moderní zubní nit poprvé popsal americký zubní lékař Levi Spear Parmly v roce 1815. Do obchodů dorazily voskované zubní nitě v roce 1882.

Mezizubní kartáček

Malý specialista na skuliny mezi zuby. Tam totiž vznikají záludné a hluboké kazy, které mohou vést k zánětu zubní dřeně, dásně či k poškození mezizubní kosti. Nutná je adekvátní velikost mezizubního kartáčku a trénink správného čištění.

Ústní voda

Je doplňkem ústní hygieny, ale čištění zubů nenahradí. Vylepšuje dech, omyje ústní dutinu, přispívá k lepšímu pocitu a může mít i léčivé účinky. Vody s obsahem chlorhexidinu by se neměly používat déle než 10-14 dnů, neboť barví dásně dožluta až černa. Ústa vyplachujte ředěnou ústní vodou půl minuty až minutu, 1-2x denně.

Kamenolom

Zubní kámen se tvoří ze zubního plaku, na němž se ukládají minerální látky ze slin a zbytků potravin. Původně měkký a snadno odstranitelný povlak postupně ztvrdne a není již možné jej odstranit pouze za pomoci kartáčku a pasty. Ze zubního kamene se uvolňují dráždivé a agresivní látky, čímž dojde k zarudnutí dásní i otoku. Ačkoli zubní kámen nezpůsobuje bolest, bývá příčinou vzniku zánětu dásní, který naopak možná palčivě pocítíte. Nejvhodnější a nejbezpečnější způsob odstranění zubního kamene vám zajistí zubní lékař buď pomocí ultrazvuku, nebo mechanickým čištěním.

Foto: Profimedia.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Docházejí vám síly a na náročné povinnosti si netroufáte. Pokud byste se pustili do složitého projektu, strávíte nad ním celý víkend. Šetřete energii a nadopujte se dobrou náladou.…