Foto: Martin Zemánek – Sraz veteránů 2023

Foto: Martin Zemánek – Sraz veteránů 2023

 Foto: Martin Zemánek – Sraz veteránů 2023
 Foto: Martin Zemánek – Sraz veteránů 2023
 Foto: Martin Zemánek – Sraz veteránů 2023
 Foto: Martin Zemánek – Sraz veteránů 2023
19
Fotogalerie

Tip na výlet: Nenechte si ujít stovky veteránů v KOVOZOO!

Blíží se svátek všech milovníků historických vozidel a nostalgické atmosféry! KOVOZOO ve Starém Městě u Uherského Hradiště pořádá již 5. ročník Srazu veteránů, který se uskuteční první červnovou neděli, tedy 2. června 2024. Těšit se můžete na stovky historických vozidel, parní lokomotivu, retro kočárky a samozřejmě i na expozici KOVOZOO, plnou úžasných zvířat vytvořených ze železného šrotu.

Co vás čeká na Srazu veteránů v KOVOZOO 2024?

K vidění budou auta od předválečných dob přes vozidla socialistické éry až po ta z raných devadesátek. Všechna musejí splňovat základní podmínku – stáří minimálně 30 let – a mít dobrý technický a vizuální stav. Návštěvníci se mohou těšit na motocykly, osobní auta, nákladní auta, autobusy, vojenskou techniku, traktory i závodní speciály. Odborná porota vybere v rámci soutěže elegance 10 nejkrásnějších vozidel, jejichž majitelé obdrží originální plakety vyrobené ze dřeva a železného šrotu. Na akci se majitelé veteránů nemusejí nijak registrovat, a tak bude překvapením, kolik jich nakonec dorazí.

Co je KOVOZOO

Jediné místo v Evropě, kde si můžete prohlédnout exempláře vytvořené z kovu: Každý kousek, který sem dorazí jako nepotřebný šrot, prochází pod rukama zručných nadšenců přímo zázračnou transformací. V této netradiční zoologické zahradě tak můžete zblízka prozkoumat krokodýlí tlamu plnou ostrých zubů, pohladit si lví hřívu či pomalu obkroužit žraloka zabijáka, který vám svým zjevem nažene strach. V KOVOZOO si můžete prohlédnout na 400 zvířat vytvořených z kovového odpadu, na nichž budete obdivovat sebenepatrnější detaily precizní kovářské práce.

Kromě veteránů se můžete těšit na retro kočárky a kategorii „youngtimer“ pro mladé veterány, tedy vozidla, která mohou být ještě dnes viděna na silnicích, ale jsou konstrukčně výjimečná nebo se vymykají svým stavem zachovalosti a byla vyrobena do roku 1998. „Nejedná se o běžná vozidla se standardní výbavou, ale o vozidla, která byla již tehdy pořizována k rekreaci a zábavě,“ vysvětluje Ing. Libor Vykusa, předseda komise pro vzdělávání a vztahy s veřejností Federace klubů historických vozidel ČR, z. s.

Na srazu se představí i legenda českého veteránismu Ing. Antonín Pavelka se svými replikami parního motocyklu Ropel, monokola či elektrokočáru Dora. Z Brna dorazí krásná parní lokomotiva BS 200, která bude vozit návštěvníky po kolejové vlečce přímo mezi hromadami šrotu. Akce bude také oslavou automobilismu, a proto zde uvidíte závodní Lamborghini Huracan týmu Mičánek Motorsport Brno. Kromě toho budou k dispozici i vozy Ferrari 488 GTB, Lamborghini Gallardo a Ford Mustang GT, v nichž se budete moci svézt.

Akce pro celou rodinu

Pro děti budou připraveny skákací atrakce, malování na obličej, trenažér F1 nebo retro šlapací autíčka. Portrétní karikatury vytvoří kreslíř Ivan Křemeček a jeho kolegové. V kovárně v KOVOZOO budou po celý den hořet výhně, aby si návštěvníci mohli vyzkoušet kovářské řemeslo. Otevře se také tzv. porodnice KOVOZOO, kde vznikají kovová zvířátka pro expozice a kde budete moci nahlédnout do tajů této neuvěřitelné práce. Pobaví vás i dobový fotokoutek a drezína Réza na ruční pohon, kterou si můžete vyzkoušet. Součástí akce bude i hudební program.

PROGRAM:

  • 9.00–17.00 jízdy parní lokomotivou BS200

  • 9.00–15.00 příjezdy a výstava automobilů

  • 9.15–17.00 kapela Žlutá ponorka

  • 9.30–17.00 Ženský sboreček Koňadry

  • 10.00, 11.00, 12.00 vystoupení The Crazy Flappers

  • 12.00 spanilá jízda retro kočárků

  • 12.30–13.00 vyhlášení vítězů soutěže elegance

  • 13.30–14.30 kapela Team Revival Martin

  • 15.15–16.15 kapela akuStyk

Očekáváme, že do areálu během dne dorazí více než 600 vozidel všech typů: od osobních aut přes nákladní vozidla, autobusy, traktory, vojenskou techniku až po závodní speciály a samozřejmě také mnoho historických motocyklů,“ informuje Martina Juřenová z týmu KOVOZOO.

Tradiční akce, která se postupně vypracovala na jedno z největších veteránských setkání v ČR, získala letos certifikaci od nadnárodní organizace FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Anciens) a jako taková je uvedena v mezinárodním kalendáři veteránistických akcí. „Věříme, že se naše akce v následujících letech zařadí mezi události s mezinárodním přesahem, podporované FIVA,“ říká Roman Mitáček za spolupořadatelský Slovácký Veteran Car Club Uherské Hradiště.

Akci Sraz veteránů v KOVOZOO pořádá REC Group s. r. o. a spolek Rosnička ve spolupráci se Slováckým Veteran Car Clubem Uherské Hradiště.

Doporučujeme

Články odjinud