Tip na výlet: Severní Anglie

15. 5. 2008
Tip na výlet: Severní Anglie
Chcete-li letos vyhnout davům turistů, které míří do hojně navštěvovaných oblastí jižní Evropy a severní Afriky, ale naopak touží po zcela jinak strávené dovolené než poleháváním na pláží, vydejte se na sever. Města severní Anglie nabízejí mnoho zajímavého k vidění.

Ať už při návštěvě měst vyhledáváte kulturu, památky, nakupování či noční život, města severní Anglie budou pro vás tím pravým místem. Vydejte se navštívit nejznámější města, Manchester a Liverpool na severozápadě, Leeds v hrabství West Yorkshire nebo NewcastleGateshead na severovýchodě.

Manchester

Manchester je pulsující kosmopolitní město. Volný čas a kultura hrají v životech místních lidí důležitou roli. Proto není divu, že je zde tolik vynikajících muzeí, např. Museum of Science and Industry, které se nachází na místě nejstarší železniční stanice na světě. Mezi další zajímavá muzea patří Imperial War Museum North nebo Manchester United Museum and Tour, muzeum fotbalového klubu Manchester United.

Manchester je také nákupním rájem se značkovými obchody, špičkovými butiky a světově známými obchodními domy. Pouze pět mil od Manchesteru můžete také navštívit centrum Trafford Centre, které je jednou z nejúžasnějších evropských nákupních destinací. Nebo zajděte do Northern Quarter, bohémské čtvrti Manchesteru. Tento distrikt je domovem bezpočtu nezávislých obchodů, včetně specializovaných s hudebninami, a výběrových butiků.

Manchester žije v noci, stejně jako ve dne. Vyberte si ze stovek barů a restaurací, které nabízí řadu různých kuchyní. Pozdní noční zábava zahrnuje tradiční britské hospody a stylové módní kluby, nebo živou hudbu na místech, jako je např. MEN Arena a množství divadel.

Liverpool

Liverpool je město rozmanité, energické a vzrušující, je zde pro každého něco. Liverpool, Evropské město kultury roku 2008, je proslulé svojí kulturou, hudbou, námořní historií i sportem. Historické nábřeží je od roku 2004 v seznamu světového kulturního dědictví Unesco. K hlavním galeriím a muzeím např. patří World Museum Liverpool, Walker Art Gallery nebo galerie Tate Liverpool s moderním uměním. Fanoušci Beatles můžou navštívit Beatles Story, muzeum věnované této kapele, které najdete v Albert Dock. Nebo se můžete vypravit na prohlídku stadionů fotbalových klubů Liverpool Club a Everton Club.

Liverpoolská scéna restaurací a barů se v posledních letech rozrostla a neustále se otvírají další nová místa. Můžete mít chuť na cokoliv a nezáleží ani na vašem rozpočtu, výběr je obrovský. Důležitou součástí Liverpoolu je také legendární noční život s množstvím tradičních viktoriánských hospod, stylových barů a trendy klubů.

K návštěvě Liverpoolu si nemůžete vybrat lepší rok než ten letošní, kdy jako Evropské město kultury nabízí mnoho zajímavých akcí.

Leeds

Leeds je vzkvétající a vzrušující město, do kterého se určitě zamilujete. Je to kosmopolitní město, kde se setkává viktoriánská architektura se značkovým nakupováním. Leeds je nákupním rájem s malými butiky, fešnými obchodními domy a známými řetězci obchodů. Brouzdejte se módními výprodeji pod viktoriánskou klenbou Corn Exchange nebo zavítejte do podloubí Victoria Quarter a navštivte stylové butiky a kavárny.

Vedle skvělého nakupování je v Leedsu také několik jedinečných galerií a muzeí, např. Henry Moore Institute zasvěcený sochám 20. století, Royal Armouries Museum s národní sbírkou zbraní nebo Leeds City Art Gallery se současnými expozicemi.

Leeds je také domovem uznávaných divadelních, operních a baletních společností, stejně jako nezávislých kin. Město také nabízí kvalitní restaurace, bary a hotely a vzkvétající hudební a klubovou scénu.

NewcastleGateshead

Dvě destinace, které vytvořily jednu společnou. Města Newcastle na severním břehu řeky Tyne a Gateshead na jižním prošla v posledních deseti letech proměnou. Oba břehy řeky spojuje několik mostů, včetně moderního Millenium Bridge, který vyhrál za svůj inovační design přední britskou architektonickou cenu, tzv. Stirling Prize. Navštívit musíte část Quayside při řece s bary, restauracemi, galeriemi a pouličním uměním. Nezapomeňte také na Baltic Centre se současným uměním a koncertní halu Sage Gateshead, která hostí hudebníky z celého světa.

Pravděpodobně jedno z nejslavnějších uměleckých děl v této oblasti je Anděl severu, obrovská ocelová socha, která vítá návštěvníky přijíždějící do NewcastleGateshead.

NewcastleGateshead nabízí také skvělé nakupování, včetně známého obchodního centra MetroCentre. Město je též proslulé nočním životem, ať už jdete na večeři, do divadla nebo se pobavit do jedné z mnoha hospod, klubů nebo barů.

Více o jednotlivých místech se můžete dočíst také na Internetových stránkách http://www.visitbritain.cz>www.visitbritain.cz nebo http://www.severnianglie.cz>www.severnianglie.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Hned ráno vám spadne kámen ze srdce, protože narazíte na protějška, který by stál za hřích. V duchu si říkáte, že se na vás asi usmálo štěstíčko. Zatím se moc neangažujte a jen pozorujte.…

Nejčtenější články

Doporučujeme