Tipy na výlet jen pro otrlé povahy: Kde najdete nejtajemnější místa u nás? | Foto: iStock

Foto: iStock

Tipy na výlet jen pro otrlé povahy: Kde najdete nejtajemnější místa u nás?

Ať už věříte na záhady, nebo ne, i v Česku se najdou místa, ze kterých přechází mráz po zádech. Lidé, kteří jimi procházeli, hovoří o divných zvucích a pocitech, ale také tajemných úkazech a přízracích. Kterým místům je lepší se vyhýbat obloukem?

Záhadný Branišovský les

Mezi nejtajemnější místa u nás patří Branišovský les v jižních Čechách. Les se rozprostírá poblíž Českých Budějovic, a i když na první pohled nijak zvláštně nevypadá, na procházku se tam raději nevydávejte. Branišovský les, známý také jako les Bor, dodnes láká lovce paranormálních jevů. Nachází se sice jen kilometr a půl od budějovického sídliště Máj, přesto se v něm ani za bílého dne nebudete cítit dobře.

Návštěvníci lesa hovoří o krocích, které zde můžete zaslechnout, i když široko daleko nikdo není. V lese se objevují tajemné úkazy a elektronickým zařízením se záhadně rychle vybíjejí baterie. Kromě toho se v Boru nachází strom oběšenců, u něhož je prý možné slyšet tajemné hlasy nabádající k sebevraždě. Místní obyvatelé považují záhadné jevy za duchy lidí, kteří tam kdysi skonali v bažinách. Známý je příběh o vojácích, kteří se v lese postříleli navzájem, protože se jeden z nich proměnil ve zvláštní bytost. Ať tak, či onak, není místo moc vhodné pro rodinné výlety a procházky do přírody.

Proč se lomu Amerika raději vyhnout? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Lomy Velká a Malá Amerika ukrývají fantoma Hagena

Turisté plní sociální sítě fotografiemi z krásných lomů Amerika poblíž Berouna. Ne všichni ale vědí, že jde zároveň o místo obestřené pověstmi. V zakázaných lomech údajně bloudí fantom Hagen, duch vojáka, který se ve štolách lomu měl od roku 1945 schovávat před ozbrojenými partyzány tak dlouho, až se na něm několik dlouhých měsíců trvající pobyt uvnitř skalnatého labyrintu podepsal, navíc se odtamtud už nedostal.

Trampům se tu podle vyprávění ztrácejí různé věci, kromě toho prý slýchají kroky a smích. Navíc občas zahlédli v místech, kam není možné se dostat, postavu. Při návštěvě vyhlídky mezi lomy dejte pozor také na děsivou legendu o zvonu. Podle té každý, kdo zazvoní třikrát na zdejší zvon, přivolá démona. Pokud navíc zvolá „Hagene, přistup blíž!“, nedožije se dalšího dne.

Pokračování 3 / 5

Statek Pohádka

Statek Pohádka kvůli své nešťastné historii rozhodně nedostál svému názvu, ba právě naopak. Celá série děsivých událostí dělá z tohoto místa nevlídné prostředí, zcela nevhodné pro výlety. Jeho příběh a možné prokletí dodnes lákají všechny záhadology.

Statek je známý příběhem sériového vraha Roubala, který v něm spáchal nespočet děsivých zločinů. Říká se, že muž své oběti dával sežrat prasatům poté, co je škrtil a mučil. Používal a prodával auta svých obětí, vybíral jejich peníze a rozprodával jejich majetek. Ve svých zločinech uměl chodit, takže mnoho těl se nikdy nenašlo. Známý je případ zavražděného taxikáře, jehož tělo našli kriminalisté v septiku u Pohádky. 

Ještě předtím měla v roce 1828 bydlet na místě v chatrči čarodějnice. Tu místní obyvatelé obvinili z rozsáhlého požáru tehdejšího městečka Strážov a ve vzteku ukamenovali. Stařena ještě předtím, než zemřela, stihla místo proklít. Od té doby potkal všechny obyvatele statku nemilosrdný osud. Mnohé z nich postihly skutečně tragické události. Nyní je statek opuštěný a chátrá. Někteří v oblasti stavení slyšeli podivné zvuky jako kroky, šepot nebo zoufalý křik. Traduje se, že kdo na statku přespí, zemře do roka násilnou smrtí.

Pokračování 4 / 5

Hrad Houska

Gotický hrad Houska pochází ze 13. století a nachází se přibližně dvacet kilometrů severozápadně od Mladé Boleslavi. Řadí se mezi nejstarší dochované hrady u nás. Výlet tam je ale pouze pro odvážné. Povídá se, že se v něm ukrývá brána do samotných pekel. Pevnost je vystavěná přímo na skále, kde se měla zničehonic vytvořit obrovská puklina, na jejíž zakrytí tehdy lidem nestačilo ani obrovské množství kamenů. Měla z ní vycházet podivná ďábelská stvoření a noční běsy.

Místo bylo údajně dlouho prázdné, dokud na něm Přemysl Otakar II. nenechal vystavět hrad. Najdou se svědci, kteří tvrdí, že jsou na hradě v noci slyšet hlasy a zvuky, obrazy na stěnách jsou v noci rozmazané a zdi tamní kaple i za teplého léta vlhké. Pod kaplí se podle pověstí nacházejí prostory v podzemí, kde se skrývají kostry nelidských stvoření. Faktem je, že důvod umístění hradu přímo na skále není dodnes jasný ani samotným historikům. Pevnost je totiž vystavěná tak, že vypadá, jako by měla chránit nikoliv před vnějším, ale před vnitřním nepřítelem.

Pokračování 5 / 5

Zámek Lemberk

Zámek Lemberk se nachází nedaleko městečka Jablonné v Podještědí na severu Čech. Podle vyprávění místních v něm straší neznámý duch. Zámecká kastelánka měla dlouhé dny slýchat hlučné a hlasité kroky odkudsi z chodby. Celý příběh je o to strašidelnější, že kastelánka prý na přízraky ani duchy nevěřila, proto se rozhodla si na domnělého vtipálka počkat. Když ale zasvítila baterkou do prázdné chodby, ze které se zvuky ozývaly, bylo jasné, že nejde o žádného běžného návštěvníka. Od té doby zámek láká k návštěvě všechny lovce paranormálních úkazů.

Doporučujeme

Články odjinud