Tmavomodrý svět již v květnu

2. 3. 2001
Tmavomodrý svět již v květnu
Film vypráví o osudech českých pilotů stíhacích letadel, kteří působili za druhé světové války ve Velké Británii ve službách Royal Air Force. Přečtěte si, co o filmu říká Zdeněk Svěrák a zasoutěžte si o lístky na premiéru.

Tmavomodrý svět

Film vypráví o osudech českých pilotů stíhacích letadel, kteří působili za druhé světové války ve Velké Británii ve službách Royal Air Force. Konečná verze scénáře byla dopsána v roce 1998, místa pro natáčení byla již vybrána, ale samotné natáčení začalo až v březnu 2000. Režisér neuspěl u amerických filmových společností a tak se bude nakonec točit výhradně s našimi herci a v českém jazyce. Přesto se bude jednat o nejdražší projekt v historii české kinematografie. Ve filmu uvidíme mnoho dobových rekvizit, včetně dokonalých replik historických letounů.
Téměř celý film se točil v Čechách, výjimkou byly jen záběry letadel nad mořem, za nimiž se filmaři vypravili do Jihoafrické republiky. 
Malou roli v Tmavomodrém světě dostal i Zdeněk Svěrák: "Protože v té době byli příslušníci RAF bezvousí a on se nechce nechat oholit, bude hrát indického člena RAF, který v jednom záběru projede na kole" říká o obsazení svého otce Jan Svěrák.

Premiéra bude 17. května a již nyní se můžete zúčastnit soutěže o vstupenky na premiéru na stránkách filmu.

Co o filmů říká sám scénárista Zdeněk Svěrák:
Dívám se na staré fotografie mladých hustovlasých mužů v uniformách československých stíhačů RAF a přemýšlím, jaký film bych to měl o nich napsat, abych postihl jejich obdivuhodný a s takovou samozřejmostí provedený čin.
Mám jednu jistotu: psát o druhé světové válce není samoúčelná výprava za akčností a dobrodružstvím, neboň ta válka byla zápasem dobra se zlem, byl to osudový boj o záchranu lidství, který mohl být také prohrán a který konec konců není dobojován.
A také vím, že ti dvacetiletí mladíci z fotografií se od ostatních vojáků té velké války odlišovali: šli do ní dobrovolně. Byli v nejlepším smyslu elitní. Mohli zůstat doma v Protektorátu Böhmen und Mähren, oženit se a v klidu pracovat pro Hitlerovu Říši, jako většina jejich spoluobčanů. Ale něco, čemu se říká smysl pro povinnost, svědomí, vlastenectví, či neochota k hanbě, jim to nedovolilo.
Náš příběh by měl potěžkat tuto jejich odvahu, měl by zaznamenat přátelství mužů v ohrožení, jejich nejisté lásky a radosti v přestávkách krvavé války, jejich strach o život a posedlost létáním, měl by zažalovat i ten neuvěřitelný nevděk, který jim historie připravila po návratu domů - a při tom by měl být krásný.
Máme co dělat.
Zdeněk Svěrák - scenárista

Z oficiálních stránek si můžete stáhnout i filmovou upoutávku (6.7 MB): download

Režie: Jan Svěrák. Scénář: Zdeněk Svěrák. Kamera: Vladimír Smutný.
Střih: Alois Fišárek. Zvuk: Zbyněk Mikulík. Hudba: Ondřej Soukup.
Producenti: Eric Abraham a Jan Svěrák.

Hrají: Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Oldřich Kaiser, Tara Fitzgerald, Hans Assmann, Charles Dance, Miroslav Táborský.

autor: Michal
zdroj: www.tmavomodrysvet.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V posledních dnech vás lákají luxusní věci, které si chcete za každou pořídit. Měli byste se držet zpátky. Nejste žádní chudáci, ale myslete na zadní vrátka. Položte si otázku, zda…

Nejčtenější články

Doporučujeme