To je ale hysterka !!

23. 8. 2002
To je ale hysterka !!
"To je ale hysterka!" uleví si typický muž, dá-li v jeho přítomnosti žena průchod přirozenému temperamentu. Málokdo si však uvědomuje, že hysterie je závažná psychická porucha, postihující ve stejné míře ženy i muže.

To je ale hysterka !!

"To je ale hysterka!" uleví si typický muž, dá-li v jeho přítomnosti žena průchod přirozenému temperamentu. Málokdo si však uvědomuje, že hysterie je závažná psychická porucha, postihující ve stejné míře ženy i muže.

Klepněte pro větší obrázek Staří Řekové považovali hysterii za postižení, kterým trpí výlučně neplodné ženy. Představovali si, že děloha (řecky hystera) bezdětné ženy se začne pohybovat po těle a promění se v žábu, která způsobuje hysterické chování. Ubohá Řekyně měla pouze dvě možnosti, jak se z hysterie vyléčit. Buď počkat, až děloha proměněná v žábu sama opustí tělo nebo porodit dítě. Staré Řekyně tedy měly šanci. Dnešním lidem, postiženým hysterií, už lékařská věda žádnou naději na vyléčení nenabízí.

Současná psychiatrie nazývá hysterii trvalou poruchou osobnosti, která se projevuje nátlakovou formou chování. Tato porucha ve skutečnosti není nemocí, protože nezačíná ani nekončí a neexistuje proti ní žádné léčení. Je to úzkostný stav, který postiženého naprosto vyvede z rovnováhy a může vyvolat řadu dalších komplikací, nesnesitelnou migrénou počínaje a mdlobami konče. Hysterický záchvat často doprovázejí křeče a bolesti. Avšak to, že jsou psychosomatické, neznamená, že nejsou skutečné.

Klepněte pro větší obrázek Hysterie je vrozená porucha a ve vhodných podmínkách se utěšeně rozvíjí. "Ideálními" rodiči hysterického dítěte jsou takoví, kteří svému náladovému potomku z pohodlnosti neustále ustupují. Dítě brzy získá přesvědčení, že dostane, cokoliv si zamane a tento pocit v dospělosti získá obludné rozměry. Narazí-li pak sobecký hysterik na jakoukoliv překážku, nedokáže se ovládat.
Lidé trpící hysterií kolem sebe programově vytvářejí napjaté ovzduší. Stále se snaží být středem zájmu jakékoliv společnosti a v podstatě celý život prožijí jako na jevišti. A jako na jevišti dávají na odiv velké city a velká gesta. Přes přehnané emotivní jednání však hysterici upřímného citu nejsou schopni. Jejich povaha je velmi proměnlivá a nevypočitatelná, neboň hysterici mají sníženou schopnost emoční kontroly. Do záchvatů se však dostávají většinou vědomě, a proto jsou za důsledky svého chování plně odpovědni. Byň většina ráda tvrdí opak. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V polovině měsíce se cítíte přímo báječně a nehodláte o svou pohodičku přijít. Seznamujete se jako na běžícím pásu a opačné pohlaví k vám chová příjemnou náklonnost. Na trvalý svazek…

Nejčtenější články

Doporučujeme