Toaletní papír slaví narozeniny! Kdo ho krade v hotelích a jaká byla jeho cesta od mechu po zpívající toaletu?   | Foto: iStock

Foto: iStock

Toaletní papír slaví narozeniny! Kdo ho krade v hotelích a jaká byla jeho cesta od mechu po zpívající toaletu?

Až když dojde, tak vám dojde, jaká je to „vzácnost“, zvlášť když si jeho absence všimnete až na konci očistného procesu. Věděla jste, že i toaletní papír má svůj mezinárodní den? A ten je právě dnes, 26. srpna!

Den toaletního papíru

26. srpna 1871 byla prodána úplně první role toaletního papíru, který se od roku 1857 prodával pouze ve volně ložených útržcích. Tento památný den byl pak později vyhlášen Dnem toaletního papíru – svátek úplně obyčejné věci, která když v domácnosti či kdekoliv jinde dojde a není po ruce adekvátní náhrada, býváme bezradní. Co měly však říkat předchozí generace, které si jemný papír nemohly zakoupit za pár korun v obchodě?

Takhle vypadaly kuchyně za socialismu. Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Toaletní pravěk aneb Doba „předpapírová“

V toaletní historii, která se až na výjimky odehrávala „za zavřenými dveřmi“, plentou, plachtou, zídkou či alespoň kdesi v soukromí v houští, se v různých kulturách, národech i společenských vrstvách používalo k očištění intimních partií leccos. Kupříkladu ve starém Římě se na veřejných toaletách používala mořská houba připevněná na klacku, tzv. xylospongium, kterou pak uživatel opláchl a přenechal na místě k dalšímu užití. Jinde byl oblíbený mech, listy různých rostlin, kamínky, mušle, a dokonce i střepy keramiky. Vždy byla po ruce také vlastní ruka, v orientu výhradně levá (pravou se jedlo), a také voda, jinde zase sníh, zvířecí kůže, později kusy látek a ještě později promnuté noviny či telefonní seznamy (pamětníci pamatují jemně šustivé listy Zlatých stránek).

Pokračování 3 / 5

„Doba papírová“

Objev papíru se připisuje staré Číně a datuje se do 2. století. Papír tehdy samozřejmě sloužil k povznášení ducha, a ne k očistě po vykonání potřeby. K masovému používání papíru k hygienickým účelům došlo až ve 14. století – opět v Číně! Z jeho vrstvení se pochopitelně těšily vyšší vrstvy obyvatel. Císařská rodina pak používala dokonce papír parfémovaný! Nicméně zatímco se Číňané mohou chlubit vynálezem toaletního papíru, Francouzi, labužníci ve všech směrech, představili již koncem 17. století lidskému pozadí bidet. Ostatně koncept oplachování po toaletě nebyl ničím novým… Avšak „posedět si“ v klidu, teple a následné čistotě doma, bylo doslova revoluční. První průmyslově vyráběný toaletní papír se pak začal prodávat v Americe v roce 1857, a čtrnáct let na to byl na trhu již papír v rolích! Aby vše šlo ještě hladčeji, přišla další světová velmoc s úžasným nápadem. Německo dalo světu oddělovací perforaci na roličce – papír se odtrhával pěkně spořádaně, dílek po dílku.

Pokračování 4 / 5

Co o něm možná nevíte aneb „Látkáče“ znovu v kurzu!

Složení toaletního papíru se liší od složení kuchyňských utěrek a papírových kapesníků. Toaletní papír je navržen tak, aby se po navlhčení rychle rozložil, což je nutné z důvodu neucpávání kanalizačních rour a také proto, aby se rychle rozkládal v septicích. V posledních letech jdou v mnoha zemích do módy látkové toaletní papíry a hadříky, které se opakovaně perou, a jdou tedy o něco ekologičtější variantou intimní hygieny. Avšak to je pochopitelně jen jeden úhel uživatelského pohledu... (Jste-li zvědaví, stačí do Googlu zadat heslo „látkový toaletní papír“.)

Pokračování 5 / 5

Toaletní papír v číslech

- Průměrná rolička toaletního papíru váží okolo 120 g a na její výrobu je pak potřeba 0,2 kg dřeva a zhruba 37 litrů vody. Dřívější údaje uváděly dokonce 1,2 kg a neuvěřitelných 140 litrů!

- Průměrný Američan spotřebuje zhruba 100 rolí toaletního papíru.

- Až 7 % Američanů se přiznává ke krádeži toaletního papíru v hotelech (evropská data se nám nepodařilo dohledat).

- V roce 1942 byl na trh uveden první dvouvrstvý papír, ten byl pochopitelně jemnější a údajně i ohebnější. Starší typy papírů totiž nejenže nebyly tak měkké, ale občas v sobě měly třísku!

- V roce 1980 byla v Japonsku vynalezena bezpapírová toaleta (kombinace toalety, bidetu a sušáku). Japonská toaleta má samočisticí prkénko, vyhřívání, některá dokonce masážní funkci a také si s ní můžete zanotovat nějakou pěknou melodii.

Doporučujeme

Články odjinud