Tohle se stane, když si budete půjčovat make-up. Nedělejte to!

Tohle se stane, když si budete půjčovat make-up. Nedělejte to!

Možná vám přijde normální půjčit kamarádce make-up, řasenku či pilník na nehty. Nedělejte to, můžete si tak přivodit několik nemocí, o které opravdu nestojíte. Co se může stát, když s kamarádkou sdílíte svou osobní kosmetiku?

Opary

Není nic snazšího, než si půjčováním rtěnky, lesku či balzámu na rty zadělat na pořádný opar. Jak vy, tak vaše kamarádka můžete mít na rtech záděrku, o které ani nevíte, a problém je na světě.

Je jedno, jestli používáte rtěnku v tyčince nebo například jelení lůj v dózičce, kde při nanášení prstem vlastně k přímému kontaktu se rty nedojde. Vzhledem k tomu, že balzám vy nebo kamarádka používáte opakovaně, bacily, viry a infekce už tam mohou mít svoje hnízdečko.

Pokračování 2 / 5

Chřipka a nachlazení

Ano, je to tak, skrz rtěnku můžete chytit i virové onemocnění. Opět nezáleží na tom, jakým způsobem si rtěnku či lesk nanášíte na rty. Bakterie se z úst mohou přenést do aplikátoru a způsobit vám nepříjemnou chřipku.

Pokračování 3 / 5

Zánět spojivek

Podobný problém může nastat při sdílení řasenky, tužky na oči nebo očních stínů. V tomto případě dochází k nákaze přes nečistý oční make-up. Tomu se tomu dá předejít vyčištěním kartáčků a štětečků dezinfekcí a ořezáním tužky na oči, u řasenky se ale půjčování opravdu vyhněte.

Zánět spojivek není jediná infekce, kterou si můžete do oka zanést, například ječné zrno také není nic příjemného.

Pokračování 4 / 5

Odumřelá pokožka a mastnota

Žádná výhra není ani používání stejné houbičky na make-up nebo štětce na pudr. Právě v těchto proprietách se drží neuvěřitelné množství bakterií a navíc také odumřelá kůže a mastnota.

Celý tento mix vám může na kůži způsobit pěknou neplechu od nevinně vypadajících pupínků přes rozsáhlé akné. A to přece nechcete!

Pokračování 5 / 5

Plísně

Opatrnost se týká i vašich nehtů na rukou i nohou. Pod nehty mohou začít bujet plísně, které je velmi obtížné vyléčit, jakmile se už jednou objeví. Také záděrky kolem nehtů mohou být nebezpečné, stačí nepatrné množství krve a můžete se nakazit žloutenkou i dalšími nemocemi.

Pilník si proto nechávejte jen a jen pro sebe, a pokud ho v nějakém nutném případě musíte sdílet, otřete ho lihem či jiným desinfekčním prostředkem. Před i po použití.

Doporučujeme

Články odjinud