Thomas Cruise Mapother IV se narodil 3. července 1962 Foto: Profimedia

Thomas Cruise Mapother IV se narodil 3. července 1962 Foto: Profimedia

Vyrůstal se třemi sestrami v poněkud neutěšeném prostředí Foto: Profimedia
Tom svého otce popsal jako tyrana a zbabělce Foto: Profimedia
Tom si v dětství nepřál být ani akčním hrdinou, ani pilotem stíhaček. Toužil stát se knězem Foto: Profimedia
V devatenácti dostal dvě malé, ale významné příležitosti u filmu Foto: Profimedia
16
Fotogalerie

Tom Cruise slaví 60: Sexy Maverick sbalil Cher a oslnil prince Williama i Kate

Jeden z nejlépe placených hollywoodských idolů slaví 3. července 2022 „šedesátku“, do filmového důchodu se ale nechystá. Naopak. Momentálně dobývá oblohu i ženská srdce v pokračování úspěšného snímku Top Gun. Diváci z kin odcházejí nadšení a do oblak velebí kondičku i herecký um Toma Cruise.

Touha být knězem

Thomas Cruise Mapother IV, což je celé jméno hollywoodské star, se narodil 3. července 1962 a vyrůstal se třemi sestrami v poněkud neutěšeném prostředí. Jeho otec byl totiž poněkud prudší povahy a Tom jej popsal jako tyrana a zbabělce. „Můj otec byl ten typ člověka, který když se něco pokazí, tak do vás ještě kopne. Byla to ale skvělá lekce do života,“ svěřil se v jednom rozhovoru. Tom si v dětství nepřál být ani akčním hrdinou, ani pilotem stíhaček. Toužil stát se knězem. Poněkud netradiční touha malého kluka se ale proměnila v okamžiku, když v devatenácti dostal dvě malé, ale významné příležitosti u filmu. Byly to „pidirole“ ve snímku Nekonečná láska a dramatu Večerka. O jeho dalším osudu ale rozhodly okamžitě.

Která je nejslavnější role Toma Cruise? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Nejmocnější celebrita na světě

O pět let později nastartoval svou hvězdnou kariéru jako sexy pilot v celosvětové hitovce Top Gun. Další hvězdné role na sebe nenechaly dlouho čekat a z Toma se stal jeden z nejlépe placených herců světa. Za filmy Narozen 4. července, Jerry Maguire a Magnolia byl nominovaný na Oscara i na cenu Zlatý glóbus, nominaci však proměnil pouze v případě glóbů. V roce 2006 jej časopis Forbes jmenoval nejmocnější celebritou na světě. On a Leonardo DiCaprio by podle slov filmových odborníků mohli natočit desítky špatných filmů, a přesto by „na ně“ lidé chodili. V roce 2011 získal Cruise ocenění Centra Simona Wiesenthala (mezinárodní židovské organizace pro lidská práva) za neutuchající podporu a filantropii.

Pokračování 3 / 6

Dyslexii mu vyléčila scientologie

Stal se miláčkem dívek i zralých žen. Jednou z nich byla i zpěvačka Cher, se kterou Tom randil coby zajíček. Seznámili se na svatbě zpěvačky Madonny a Seana Penna. Tehdy byl o šestnáct let mladší než slavná diva… Není tajemstvím, že se stal velkým propagátorem a později členem scientologické církve. K té jej přivedla jeho první žena, herečka Mimi Rogers. Jenže kdo s čím zachází, tím také schází. Když se manželé po třech letech manželství rozváděli, Mimi označila jako důvod rozpadu jejich vztahu právě církev. Herec však na scientologii nedal dopustit a nechal se slyšet, že právě díky ní se zbavil dyslexie, kterou celý život trpěl.

Pokračování 4 / 6

S herečkami to neklaplo

Necelý rok po rozvodu se znovu oženil s tehdy ještě nepříliš známou herečkou Nicole Kidman. Pár spolu adoptoval dceru Isabellu a syna Connora. Ambiciózní Nicole však úspěšně nastartovala svou hereckou kariéru a i to mohlo být důvodem, proč ani toto manželství nakonec neklapalo. Manželé oznámili rozvod po jedenácti letech. Než do toho praštil potřetí, randil Tom Cruise s herečkou Penélope Cruz. Hlavní hrdinku známého seriálu Dawson's Creek (u nás běžel pod názvem Dawsonův svět) Katie Holmes, požádal o ruku po roce vztahu, v roce 2006. Pověstný je jeho výstup v show Oprah Winfrey, ve které poskakoval na gauči a trochu teatrálně deklaroval lásku ke své třetí manželce. Páru se narodila jediná dcera Suri. Po šesti letech vztahu ale Katie požádala o rozvod. Spekulovalo se (opět) o přílišné hercově angažovanosti v církvi.

Pokračování 5 / 6

Hysterie kvůli covidu

Tom Cruise v Hollywoodu platí za „drsňáka“, který se v žádném se svých akčních filmů nenechal zastoupit kaskadérem. Jedním z nich je i film s úspěšnými pokračováními Mission: Impossible. K sedmému pokračování se váže i jedna historka. Před dvěma lety byla zveřejněna nahrávka, na které herec poněkud hystericky křičí na pracovníky štábu kvůli nedodržování protokolů COVID-19. Později svůj výstup obhajoval tím, že v sázce bylo hodně, nejen nákladné dokončení snímku, ale především zdraví všech zúčastněných. Natáčení bylo ale kvůli pandemii nakonec stejně přerušeno.

Pokračování 6 / 6

Maverick v důchodu?

Momentálně běží v kinech pokračování zmíněného filmu Top Gun. Sice s o téměř čtyřicet let starším Maverickem, ale to nikdo neřeší. A s kým vidět hvězdnou premiéru než se samotným hlavním hrdinou? Tuhle možnost měl velký fanoušek „jedničky“ princ William. Vévoda z Cambridge i jeho žena Kate tak zhlédli nedávnou londýnskou projekci společně s hollywoodským idolem. Filmoví odborníci se nemýlili – sály v kinech označené názvem Top Gun: Maverick prázdnotou zatím rozhodně nezejí…

Doporučujeme

Články odjinud