Dětská hvězda Tomáš Holý by slavil 55 let: Jeho poslední láskou byla Lucie Bílá

Dětská hvězda Tomáš Holý by slavil 55 let: Jeho poslední láskou byla Lucie Bílá

17. března 1968 se narodila jedna z největších dětských hereckých hvězd, které doposud česká kinematografie zaznamenala. Herci Tomáši Holému ale bohužel nebyl dopřán dlouhý život a 8. března 1990 tragicky zahynul. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když autem narazil do stromu. V té době toužil po kariéře právníka a herectví pověsil na hřebík. Koho před svou smrtí miloval?

Byl herecká náhrada

Byl bezesporu nejznámější dětskou hereckou hvězdou. A mysleli si to nejen čeští diváci. V roce 1979 ho na filmovém festivalu v Monte Carlu jmenovala porota nejlepším dětským hercem od dob Shirley Temple – a to byla nějaká pocta! Před kamerou se objevil v osmi letech díky strýčkovi, který pracoval na Barrandově jako rekvizitář.

Tehdy se točila komedie Marečku, podejte mi pero. Dětský herec, který měl vpadnout do třídy k Oldřichu Lipskému, onemocněl a hledala se za něj náhrada. Tomášova strýce napadl jeho synovec – vždycky byl bezprostřední a měl v sobě lišácké kouzlo osobnosti. A okamžitě si získal sympatie všech. Když pak tentýž rok hledala Marie Poledňáková dětského představitele do filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, Tomáš se nejprve do užšího výběrového kola nedostal.

Jenže pak se vrátil do místnosti a naprosto suverénně pronesl, že si zapomněl čepici, a zase zmizel. Režisérce Poledňákové se bezprostřední chování malého Tomáše zalíbilo a zařadila ho do seznamu vybraných dětí. Po konkurzu se pak ještě zeptala na názor Jany Preissové a Františka Němce, kteří ve filmu hráli jeho rodiče. Oba bez váhání vybrali právě Tomáše.

Jaký byl nejslavnější dětský herec Tomáš Holý? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Objevil se v mnoha filmech

Od té doby se Tomáš objevil v mnoha dalších filmech, ať už jsou to snímky Pod Jezevčí skálou, Za trnkovým keřem, Prázdniny pro psa, Setkání v červenci nebo třeba Tajemství Ocelového města. Naposledy si zahrál v západoněmeckém sci-fi seriálu Připoutejte se, letíme nad Atlantidou v roce 1982. Už to nebyl kluk, přihlásil se na gymnázium a toužil stát se právníkem. Na právnické fakultě už nechtěl, aby mu někdo dětské filmové role připomínal, ovšem něco z toho šibala v něm přece jen zůstalo. Možná to byly jeho odstálé uši, možná bláznivé nápady.

Pokračování 3 / 4

Jeho láska byla Lucie Bílá

Snažil se žít jako normální dvacetiletý kluk, který má i své lásky. Tou poslední byla šest měsíců před jeho smrtí zpěvačka Lucie Bílá, tehdy Hanka Zaňáková. Prý to byla velká láska a i po mnoha letech na něj Bílá vzpomíná. Scházeli se v bytě, který byl určen k demolici a pod nímž byla hospoda. Jejich vztah byl romantický a intenzivní. Bohužel skončil Tomášovou smrtí.

8. března 1990 odjel s několika kamarády z Prahy do Polevska u Nového Boru, kousek od Kytlice. V restauraci si dali oběd a pivo. Podle vzpomínek těch, kteří byli hlavními aktéry, není pravda, že byl Tomáš opilý. Kluci hráli kulečník a čekali na dalšího kamaráda, který měl novou škodovku. Když dorazil, Tomáš si ji chtěl vyzkoušet.

Pokračování 4 / 4

Nepřežil autonehodu

Jeli směrem ke Kytlici, která byla vzdálená asi tři kilometry. Byl březen, silnice byla ještě namrzlá a klouzalo to. Pak přišla ostrá zatáčka a Tomáš ji nezvládl. Narazili čelně do stromu. Kamarád na místě spolujezdce nebyl připoutaný, takže vyletěl ven a kromě šoku mu nic nebylo. Běžel pro pomoc, pak ale chvíli trvalo, než místo nehody našli. Tomáš měl pás zaříznutý v hrudníku a byl v bezvědomí. Cestou do nemocnice v České Lípě podlehl vnitřnímu krvácení.

Nikdo nechtěl uvěřit, že je Tomáš po smrti, jeho maminka si nejdřív myslela, že je to nějaký další z jeho žertů. Bohužel nebyl. Od roku 2015 na místě nehody stojí pietní pomníček s Tomášovou fotografií, datem, křížkem a epitafem: "Nezapomeneme." A je to pravda – jeho filmy se vysílají pořád dokola a vždycky nás rozesmějí.

Doporučujeme

Články odjinud